Зошто жените изневеруваат?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Жените изневеруваат бидејќи се фанови на различни клубови од мажите, некоја е фан на Шефилд Венздеј а мажот на Шефилд Јунајтед и сеа шо, треба да го трпи?! :zelen

Мене порано ми беше страшна работа, дури не седнав со луѓе што имаат муда отворено да го дискутираат она што секој го помислил бар еднаш, но поради некои морални норми, не сака ни себе да си го признае, пошто нели, мора да сме светци ко и останатите. Секогаш, секаде, иде до таа сигурност во врската каде настанува монотонија и бар едниот се запрашува што би било кога би било. Врската може и перфектна да е, но не сме имуни на надворешниот свет, а со самото тоа и секогаш ќе налетаме на некоја интересна личност што ќе ни се допадне, но тоа не значи дека не го сакаме партнерот или дека ќе го изневериме.
Понатамошните чекори со предумисла ја прават разликата. Случајно беше и само еднаш/одеднаш се деси, тешко дека е легитимен одговор.
Мажи, жени, нема некоја разлика во причините, иако секогаш разделбата е подобра опција од забивањето нож во грб.

Па зависи, ако сексуалниот морал се земе како одвоена категорија од некој општи морал, консензус кој владее по светот, макар да мислам дека нема потреба за тоа. Навистина (освен во ретки случаи) не постои писмен, правно валиден договор меѓу сопружниците/партнерите за тоа дали и колку ќе се изневеруваат и соодветни санкции, но постои тој консензус каде неверството е морално неисправна ствар поради повредувањето на изневерената страна.
Јас не би го делел од некој општи морал (`ми украдоа 1000 евра, копилиња гнасни`...`абе шо сеа ќе морализираме за една кражба`:zelen) не гледам разлика од изневерувањето до кражба, превара, земање на заем и невраќање на пари, корупција, злоупотреба и слично. И тетката која се враќа 3 часа за 15 минути на шалтер, и ликовите кои должат пари и политичарите кои прават зулуми, и механичарот кој наплатил измислена поправка и касиерката која заборавила да врати кусур и докторот кој очекува `поклон` и се` и сешто...

Претпоставувам дека вредноста на верноста потекнува од дамнешни времиња кога немало ДНК тестови и единствен начин за да се има каква таква сигурност дека челадта носи ДНК на таткото бил репресивен морал во однос на пред се, женското неверство. Двојни стандарди али шта чеш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Сексот е само последица од (горе-долу подолговремено) надокнадување на другите недостатоци. Со сите што сум разговарала што дошле до степен на неверство, причините претежно биле монотонија во врската, недостаток на внимание, љубомора и/или посесивност, а тоа некој од страна го искористува, давајќи го тоа што на другиов недостига. Неверството (бар емоционалното) се развива со време, не е само чук-чук-чао.
Стриктно физичкото ми е уште по малку необјасниво.

Мене порано ми беше страшна работа, дури не седнав со луѓе што имаат муда отворено да го дискутираат она што секој го помислил бар еднаш, но поради некои морални норми, не сака ни себе да си го признае, пошто нели, мора да сме светци ко и останатите. Секогаш, секаде, иде до таа сигурност во врската каде настанува монотонија и бар едниот се запрашува што би било кога би било. Врската може и перфектна да е, но не сме имуни на надворешниот свет, а со самото тоа и секогаш ќе налетаме на некоја интересна личност што ќе ни се допадне, но тоа не значи дека не го сакаме партнерот или дека ќе го изневериме.
Понатамошните чекори со предумисла ја прават разликата. Случајно беше и само еднаш/одеднаш се деси, тешко дека е легитимен одговор.
Мажи, жени, нема некоја разлика во причините, иако секогаш разделбата е подобра опција од забивањето нож во грб.A
Ако неверството за тебе е забивање нож во грб биди сигурна 90% од народот ке шетаат како зомби со нож у леџа.Твојот партнер ако отиде со друга не значи дека не те сака и обратно.Јас сум за опција:прајте превари само со усул,да не дознае другиот,па и тоа еден ден ке стане незанимливо,па на стари денови да имате на што да се потсетувате.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Prashina

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Не се согласувам со тебе дека Срекна жена е верна жена и обратно,Несрекна жена е неверна или улетува во неверство барајки срека кај друг.Можеби порано жените влетувале во афери поведени од емоции,или незадоволни од партнеротбарале утеха кај друг,но и тука времињата и однесувањата,размислувањата,еманципацијата направија свое.Жените изневеруваат како и мажите,бараат страст,возбуда,пеперутки во стомакот.Водата во чаша испарува,па и страста во еден брак.Затоа ке се повторам,понекогаш неверството може да го зацврсти бракот.Сексот не е среката и не го прави бракот.постојат долгогодишни бракови каде нема интимни односи поради икс причини ама има душевна љубов а з а тоа требаат години на старост.

дефинирај Што е среќа ??
на кој начин едно неверство може да зацврсти еден брак (кога тоа од секогаш било најголема причина за развод ) друго
Несреќна жена (од што нсреќна ) ??
луѓе едно сватете едно е брак едно е врска
бракот и обврска ( не за џабе се вели во добро или во зло )
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ако неверството за тебе е забивање нож во грб биди сигурна 90% од народот ке шетаат како зомби со нож у леџа.Твојот партнер ако отиде со друга не значи дека не те сака и обратно.Јас сум за опција:прајте превари само со усул,да не дознае другиот,па и тоа еден ден ке стане незанимливо,па на стари денови да имате на што да се потсетувате.

Па 90% од народот и шетаат како зомби :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Legioner and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Па зависи, ако сексуалниот морал се земе како одвоена категорија од некој општи морал...
Требало моралот под наводници да го ставам. Ние, за жал, само по интернет се расфрламе со тоа „Коју мачку брига шта мишеви мисле о њој?“, а во реалноста сме си ко јајце на јајце демек со ставовите, па оттаму и почитувањето на тие морални норми дека е грев и срамота дури и да се зборува за неверство, а не дека навистина се работи за некакви морали, повеќе е како табу т.е. закоравеност и страв кој што ќе помисли ако не реагираш потресно на поимот неверство. А жените кога се околу жени, тежнеат да се со слични ставови, заебете што ве лажеме вака онлајн дека сме посебни, гласни и јасни. Да беше така, петта светска ќе ја чекавме. Е, кога таа со различен став ќе излезе низ врата...„Абе, ја чувте оваа? Сфаќала неверство, којзнае што прави на дечко/маж ѝ. Кутриот.“
Кратка хорор приказна. :D
Ако неверството за тебе е забивање нож во грб биди сигурна 90% од народот ке шетаат како зомби со нож у леџа.Твојот партнер ако отиде со друга не значи дека не те сака и обратно.Јас сум за опција:прајте превари само со усул,да не дознае другиот,па и тоа еден ден ке стане незанимливо,па на стари денови да имате на што да се потсетувате.
Но не сме цртани ликови, па да ни се познава по одот и ножот во грб. (wasntme) Ок, можеби некому по одот. (worried)
Другово, колку и некому да звучи ко невкусна опција, не сме моногамни суштества, колку и да се лажеме себе и другите дека можеме да сме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
дефинирај Што е среќа ??
на кој начин едно неверство може да зацврсти еден брак (кога тоа од секогаш било најголема причина за развод ) друго
Несреќна жена (од што нсреќна ) ??
луѓе едно сватете едно е брак едно е врска
бракот и обврска ( не за џабе се вели во добро или во зло )
Ах,со тоа во добро и лошо од дедо Ное,тоа било кога жените не оделе на работа само раѓале по десетина деца (немало компј.не гледале порничи) да се насмееме малку
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Ах,со тоа во добро и лошо од дедо Ное,тоа било кога жените не оделе на работа само раѓале по десетина деца (немало компј.не гледале порничи) да се насмееме малку

тогаш барем знаеле која им е целта и намерата во животот сега се скроз изгубени !!!
и не само тие и ние машките се нешто трагаме ама никако да го најдеме патот
Минатото не секогаш значи и нешто лошо може да биде позитивно
бар јас така гледам на работите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Требало моралот под наводници да го ставам. Ние, за жал, само по интернет се расфрламе со тоа „Коју мачку брига шта мишеви мисле о њој?“, а во реалноста сме си ко јајце на јајце демек со ставовите, па оттаму и почитувањето на тие морални норми дека е грев и срамота дури и да се зборува за неверство, а не дека навистина се работи за некакви морали, повеќе е како табу т.е. закоравеност и страв кој што ќе помисли ако не реагираш потресно на поимот неверство. А жените кога се околу жени, тежнеат да се со слични ставови, заебете што ве лажеме вака онлајн дека сме посебни, гласни и јасни. Да беше така, петта светска ќе ја чекавме. Е, кога таа со различен став ќе излезе низ врата...„Абе, ја чувте оваа? Сфаќала неверство, којзнае што прави на дечко/маж ѝ. Кутриот.“
Кратка хорор приказна. :D

Но не сме цртани ликови, па да ни се познава по одот и ножот во грб. (wasntme) Ок, можеби некому по одот. (worried)
Другово, колку и некому да звучи ко невкусна опција, не сме моногамни суштества, колку и да се лажеме себе и другите дека можеме да сме.

А во која тоа реалност сме како јајце на јајце во ставовите?(think) На што мислиш поточно? Дека сите се` исти во таа смисла нешто?

Муабетот ми е дека во поново време постои извесна релативизација на моралот кога станува збор за сексот (западот и местата кои гравитираат натаму како балканот...и Ресен), нешто што ми е чудно ако се земе во предвид дека изневерувањето има последици по изневерената страна...
Не значи дека ако некој релативизира морал околу некое прашање дека ќе постапи така како што проповеда, тука има големи авении и улици да се поминат, не само во поглед на сексуалниот морал, општо кога се има став по некое прашање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
31
Јас мислам дека жените изневеруваат поради фактот што мажите не им обврнуваат внимание по дома, не им кажуваат дека ги сакаат, не се сакани и ондак се впуштаат во други врски, особено ако е некој слаткоречив, мислам, моШ мислит! Но, има и еден куп други причини кои не би ги наведувала сега, си ги знаете. :)