Омилени цитати (со наведен автор)

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Најголемиот страв кој го носи далечината е тоа што не знаеш дали ќе им недостигаш или ќе те заборават.
Николас Спаркс
 

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Ние сме како ореви. Мораме да бидеме скршени за да не запознаат другите.

Понекогаш е навистина страшно да бидеме сакани. Бидејќи животот е комплициран и често ни ја праќа вистинската личност во погрешно време.

Ќе престанеме да страдаме, кога ќе престанеме да се надеваме.

Гијом Мисо
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip and Y1K991

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Кога ќе дојде Среќата,фатија од напред со сигурна рака,зошто одзади таа е ќелава.

Леонардо да Винчи
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
I’m not mad


Drawing is the honesty of the art. There is no possibility of cheating. It is either good or bad.

Have no fear of perfection-you’ll never reach it. Mistakes are almost always of a sacred nature. Never try to correct them. On the contrary: rationalize them, understand them thoroughly.

The first man to compare the cheeks of a young woman to a rose was a poet; the first to repeat it was an idiot.

The difference between false memories and true ones is the same as for jewels: it is always the false ones that look the most real, the most brilliant.

At the age of six years I wanted to be a chef. At the age of seven I wanted to be Napoleon. My ambitions have continued to grow at the same rate ever since. Every morning when I awake, the greatest of joys is mine: that of being Salvador Dali. There are some days when I think I’m going to die from an overdose of satisfaction.

I do not paint a portrait to look like the subject, rather does the person grow to look like his portrait.

Many people do not reach their eighties because they spend too much time in their forties.


The only difference between me and a madman is that I am not mad.

by Salvador Dali
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_-

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Најдоброто нешто за што можете да се држите во животот е еден со друг. – Одри Хепберн
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
„Во еден чуден полусон размислував за утре. А обично не размислувам за утре. Мојот концепт за животот не е таков. Каков е ни јас не сум сигурен. Ама, таков не е. Што има да размислувам за утре. Утре е дури утре.“
-Игор Џамбазов
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
И затоа што го сакам овој живот
знам дека ќе ја сакам и смртта.
Детето заплачува кога
Мајката од десна дојка
го одвојува,а следниот миг
во левата наоѓа
Утеха.

Рабиндранат Тагоре
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
...Заувек се памте они с којима се грлили нисмо,
чије су нам усне остале непознате,
којима само с пролеќа, у сну, писали писмо...
Десанка Максимовиќ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon, Lena and Iris*