Душа

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
аха значи глупост ?
а постои ли?
што е глупост Алба?
Глупост е што болката се споредува со душата.
Болка е поврзана со нервниот систем,
а душата е енергија.
Да,конкретен одговор на прашањето.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
што е глупост Алба?
Глупост е што болката се споредува со душата.
Болка е поврзана со нервниот систем,
а душата е енергија.
Да,конкретен одговор на прашањето.

Душа = Енергија :^)
Енергија е?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Lena - 11 Ноември 2012
душа??
според мене е нешто што постои во секој од нас,и би ја нарекла универзална енергија..
преку нашата душа сме поврзани со се она околу,т.е со универзумот..
имам доста читано на таа тема,не можам буквално да опишам што е,ама верувам дека сите ние имаме душа,и тоа е всушност нашето право јас..не верувам дека постои само телото,и дека сега живееме и умираме и тоа е тоа..
не верувам ни дека душата оди во пеколот или рајот,ама нешто се случува,можеби повторно живеење во ново тело..
И сите ние сме дел од таа универзална енергија...
На некоја тема имав ставено и линк дека научниците докажале дека постои душата,се наога во мозокот...


Ти реков види во постарите постови,:)
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
Душата според мене не е ништо друго туку апстрактен поим кој физички не постои, а служи да се опише одредена личност.. Душа,свесност,дух како сакате.. тоа е човекот земено севкупно, мозокот игра особено голема улога. Луѓето сакаат да мислат дека откако ке умрат, дел од нив ке продолжи да живее.. Да, енергијата од вашите остатоци ке им се најде на црвите и бактериите. Не знам колкумина од вас биле успиени за време на операција пример.. едноставно исчезнуваш, во дел од секундата, пред тоа си бил присутен, сега си исклучен.. не би го нарекол ни црнило.. зашто не постои, завршено е. И после некое време се будите, светлина.. без никаков осет за тоа колку време поминало, 1 година, 1 час ? небитно .
Често луѓето се осврнуваат на т.е клиничка смрт, демек како доказ дека душата постои (може да перцепира) откако мозокот ке умре (делумно кажано). Ама видете, никој од тие пациенти неможе да биде сигурен за тоа во кој период му се јавиле тие слики.. можеби откако мозокот почнал да заздравува, можеби 2 мин пред целосно да се разбуди, неможе да го одреди точното време. Па ете дури и да речеме дека било за време кога сеуште бил во кома, не ни претставува никаков доказ за постоењето на т.е душа, зашто телото делумно е сеуште функционално без разлика што е во вегетирачка состојба.
Што се случува кога спиеме? Постојат резултати од истрашувања (мерења) кои тврдат дека мозокот работи со скоро исто ниво на активност како и кога сме будни.. интересно нели. Меѓутоа има една битна разлика, кога спиеме практично ја губиме свесноста, невроните во мозокот си се активни, но сите интеракции меѓу нив се на некој начин блокирани.. неможат да си разменуваат информации (пораки), неможат да оформат мисла, да предизвикаат специфична акција.
На крај, да не ја филозофирам многу, мислам дека ја пренесов поентата..откако ке се истроши цела енергија од нашето тело, се гасиме од системот.. одиме никаде :D .
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Душа е универзален поим за карактерот на човекот. Иако се употребуцва и за суштества кои реално, немаат никакви емоции (на пример, кучиња, мачки) често кажуваме ,,види го колку е добро кутрево, навистина има добра душа,,.
Душа се користи како синоним за нарав (не ми текнува македонскиот збор). Ако некој има добри карактерни одлики, тогаш тој има ,,добра душа,,. Ако е (релативно..) лош, тогаш има ,,лоша душа,,.

По мене, душа нема врска со овој, иден, минат живот. Душата на детето ја креира родителот. Душата на човекот е одамна креирана, одамна се дадени параметрите.
Со умирањето на човекот, умира и неговиот нервен систем, а со тоа и неговата личност, која е носител на неговата ,,душа,,.
Сакаш да кажеш душа=карактер?
 

trpe trpenovski

Нов член
22 март 2014
21
9
3
25
душа е кога лепцето се вади од рерна и татко ми вели леле душичка е лепцево
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
mnogu odamna imav procitano deka i dusata ima tezina kako i site organi vo teloto.Nekoi naucnici ja presmetale tezinata na dusata na najtocni i najprecizni vagi i toa na covek sto znaele deka ke umre postaveni na negoviot krevet.Bil meren dodeka e ziv i otkako umrel.otkako go ispustil posledniot zdiv covekot tezel pomalku 0,50 gr pomalku.Kade otisla dusata?