Сакам да кажам/Сакам да прашам

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Февруари е убав месец.
Мачките развиваат високо тонска љубов у залеѓу, продажбата на плишени мечиња и излитени љубовни фрази зема замав, нови турски серии и тоа најгледаните на Балканот почнаа да се емитуваат. Што да посакаш повеќе...
Еве и форумов сте го подотерале, ашколсун.
Си ју араунд, другари и другарки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Y1K991

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не ми треба величење, ниту константно обрнување на внимание, ама ми треба докажување дека сум ценета, од време на време. На крај, се се сведува на почит и ценење. Ко што викаат моите момци од ADTR: You don't have to like me, but you're gonna respect me.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Сакам да кажам преводот на светски познатата литература од која се учи на Оксворд , Кембриџ и слично нема да го подобри квалитетот во образовниот систем кај нас. Напротив ќе го влоши , како прво преводот е ко со гугл , примерите не се соодветни на подрачјето на европа , а камо ли во Македонија. Наместо толку расфрлање на пари по преводи натерајте ги нашите со лопата да ги ринеш Доктори и магистри да пишуваат книги. Пак ќе кажам не одам толку далеку како Америка ама коа ќе се споредам со една Хрватска ми оди да се запрашам зошто ја немав шансата да се школувам во такви услови и со така расположлива литература за се што сакаш да учиш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Се осеќам како постмодернистички роман. Ќе да е ради состојбата на умот (заб.прев.)
На моменти пишувам сосема еден дел од животот за да потоа има еден мал interlude од 10-15 минути на исклученост за да изникнам во сосема друга средина и првите неколку реда се конфузни.
Но токму во тие фрагменирани моменти на раштрканост се чувствувам исполнет.
Како што на друго место кажав, конзервативните тесни кругови никогаш не воделе кон прогрес. Човек треба сам да го искусува оноа што животот му го сервира. А не со некој кому тој мисли дека му го заштитува грбот.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
СДК за Ниче треба да се направи цел нов правец во филозофијата (добро, ако сакате философија нека ви биде). Ничеизам. Ако има личност што ме импресионирала тогаш тоа е баш Фридрих. Такво анализирање на поимот „човек“ никој никогаш нити направил, нити ќе направи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Колку се интересни некои постови напишани по чиста случајност, а се совпаѓаат со некои твои прашања. Авторот којзнае што сакал да каже друго нешто што нема врска со тебе и твоите заблуди, а ти си го гледаш одговорот на прашањето што те мачело :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
СДК за Ниче треба да се направи цел нов правец во филозофијата (добро, ако сакате философија нека ви биде). Ничеизам. Ако има личност што ме импресионирала тогаш тоа е баш Фридрих. Такво анализирање на поимот „човек“ никој никогаш нити направил, нити ќе направи.
Мене па баш тој ми е најнеомилен.
Ако има тема, таму ќе си кажам зошто, плус баш ме интересира зошто го сакаш толку:)
 

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Четвртокот 2 години сум направил. Јес да не сум активен, ама влегувам некогаш си читкам.
stay good.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Кој чај е најбољи за стомак ? Нешто ми се дешаа, како да сам праија миљон стомачни, запалење на коцке а не сам вежбаја ич
Само незнам дали стомачни мускули ме болиф или унутра... меше : ) Зелен чај или Нане? Можда Вртипоп а?