Филмски свет- генерална дискусија (внимание - спојлери!)

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
некако се разочарав од најновиов дел, не знам за вас ама дека веќе е целосно пресвртена приказната во филмов, а и некако не се оние Трансформери што ги знаевме претходно
m1804.gif
не знам, но ај да не грешам однапред, нека излезе па да се ѕирне, нема друго иначе..

 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Здодеано ми е од муабетот дрога , секс и алхохол , па додај брак кој се распаѓа и слични излитени работи. Никаде нема поента и ти станува досадно да гледаш како и што прави ( според мене) за да си го подобри животот.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Into the wild гледајте децо, а не нискобуџетни безвезе филмчиња. :)

Ааа као човек шо го обожаваш Селинџер, веројатно ќе ти се свиѓа и On the Road од Jack Kerouac. Има филм и книга. Се разбира второто е подобро.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous and The Tramp

Смиланов

Истакнат Член
7 јануари 2014
35
13
308
34
Gladiator - 10/10
Одличен филм, синоќа го изрепризирав на fox movies :)

Вечерва од 22:00 на fox movies го имате Сам Дома1
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ааа као човек шо го обожаваш Селинџер, веројатно ќе ти се свиѓа и On the Road од Jack Kerouac. Има филм и книга. Се разбира второто е подобро.

Ако под Селинџер мислиш авторот на The Catcher in the Rye, тогаш фала за предлогот, ќе го ѕирнам филмчево кога ќе можам. :)

My Cousin Vinny

Леле се чудам како досега не сум го гледал филмот една од најдобрите комедии што некогаш е снимена.

Двајца другари се обвинети за убиство на продавач во која тие погрешка ќе украдат една конзерва од 33 центи. единствениот спас е нивниот роднина кој наводно е адвокат со 6 месечно искуство , а ова му е прв случај во судница. Целиот судски процес и сите неволји што ќе ги поминат едноставно треба да се видат . 9/10

Препорачувам и јас, добар филм. Треба да го репризирам месецов. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Порано како помал знам дека изборот на омилени филмови и не беше толку банална работа. Еднаш изјавив дека Титаник е супер филмче поради што бев карактеризиран како лице со сомнителна сексуална ориентација, филмски игнорант и припрост. Не знам зошто но хејтот на Титаник беше норма. Пред некое време, со цел да видам дали сум бил грешка а другите во право, го симнав од торент. И пак ми се виде арен филм, после толку време. Не толку љубавната прича колку целата атмосфера посебно пред и после удирањето на бродот во сантата мраз, драматиката и сето тоа.:)

Друго...Мајкл Кејн е појак глумец од Ал Пачино!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Вас слични ви се Fight Club и The Machinist за темата за споредба на слични филмови?
Бар да смениме наслов ако не друго.
Мислев, мислев и освен на овие два со тук тек слична приказна на други не се сетив, па ако имате предлози - слободно.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Ааа као човек шо го обожаваш Селинџер, веројатно ќе ти се свиѓа и On the Road од Jack Kerouac. Има филм и книга. Се разбира второто е подобро.
On the road.....ептен ми се допадна, јас тука би препорачала и еден стар филм кој никако да ми здосади http://www.imdb.com/title/tt0309987/
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Ghtalpo

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Имам предлог за темава, сакав посебна да отворам ама дека слична ќе беше со оваа затоа тука ќе го пишам предлогот.
Предлогот за темава ми е да биде нешто како турнир и да бираме најдобар филм од секој жанр. На пример од било кој жанр да има неколку дуели и да гласаме за кој филм сакаме (со мала рецензија нормално :D) и кога ќе одбереме од еден жанр најдобар филм ќе преминеме на друг жанр. Тоа ми е предлогот. :)
Ако сакаш можеш да отвориш нова тема како нешто со дуели од исти жанрови, бирај ги ти филмовите што мислиш дека се најдобри од одреден жанр, па ќе гласаме со анкета и рецензии, па после не знам како мислиш, јас тука сум ќе ти мењавам кога сакаш наслови и имиња во анкетата за гласање.

Едит: Мислам дека не е баш слична со другата тема, пошто таму е за филмови со исти тематики, а овде ќе биде за филмови од исти жанрови.