Сакам да кажам/Сакам да прашам

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Тогашен Петровац, имало база на екс-екс-ју авијацијата а воедно служел и како цивилен аеродром со летови за Белград и Солун, германците го бомбардирале 1941 и ги уништиле сите бомбардери на кралската ју авијација, истовремено над пистата во Куманово имало воздушни борби (таму биле стационирани ловци за одбрана на вардарска бановина). Битола имала некаква привремена писта (ливада) за време на прва светска дури биле французите во близина...
не зборувам за улогата на аердромот во Скопје, туку за локацијата. Локацијата на тогашниот аеродром била кај Поликлиника Јане Сандански и касарна Гоце Делчев.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
не зборувам за улогата на аердромот во Скопје, туку за локацијата. Локацијата на тогашниот аеродром била кај Поликлиника Јане Сандански и касарна Гоце Делчев.


Are u sure?Copy of img030.jpg
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Познат е текстот. Повели мапа на Скопје, има печатни грешки, пишано е како Прилеп, башка и улиците се измешани.Но во долниот дел од мапата се забележува Airport. Имаш интернет, па провери дали е Петровец, или денешна населба Аеродром. Слободно. Мапава сигурно е од пред земјотресот. Гледам направена е по податоци на Војно географски институт Краљевине Југославије. Тао ги поткрепува моите мислења дека стариот скопски аеродром не бил на местото на денешен Аце Македонски, туку поблизу до Скопје.


KrjS09Y.jpg
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Људи
И ја мноо збору како навиен, али овој што га иам ск на работу е нешто што не се издружуе.Мани навиено и брзо па и се дере како ненормално диво стфорење. Хитлер да имаја овакфога човека у сфои редови, нема да му е требало гасна комора за да испоубие толко Евреи.Едноставно пушти ги у амфитеатар сс њега, нека расправља на длго и широко за било коју тему, има да ги утепа
Растропа ми гу главу еј. Ретко кој толко мноо да збори поише од мене, устфари он не збори, он се дере брееее
Иди си бе : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Пензионерите ќе можат бесплатно да скијаат во Маврово , аферим ашкол сум така требит браво чумки ние младите имаме поше пари од кутрите пензионери кои се возат по автобуси , на жичара , одат на бања и се тоа им е гага. Да ти е мерак да си пензионер!
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Млади учитељици со камшици во рака но нозете не стабилни им се тресат без мака.
За малку сама ќе си се изнасмеев на ,,шегата ми,,.....ама само за малку.
Интересен ,,феномен,, форумски кога некој си пишува низ темите вон хумор и сеир и на крај сам единствен си се смее на напишаното вака ,, :rofl ,, или па вака ,,:D ,, или па...и така натаму :igra
Иначе,убав ден денешниов,убави и пријатни случувања кои се дешаваат некому еднашка во животот а некому и до неколку пати.
Периодот што следува нема да е лесен,но и далеку од тежок.
Да сме живи и здрави па се друго се издржува,и тоа не сме свесни колку лесно се издржува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Е тука, сѐ што е претерано не чини. Ваквата брада остај што создава потешкотии, туку е и многу нехигиенска...

Не знам за во Македонија дали има, но постојат разни козметики како на пример:

Wild Man Beard Conditioner Gift Set.jpgBurroughs Beard Oil by Prospector Co..jpg

Па и овие, јас си ги викам ретро производи ми се кул.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Здраво црнобели, ајде и од мене среќна нова 2014та ,односно 3 та форумска година :) Ви посакувам најмногу здравје на сите а другото само по себе ќе си дојде :)

Сакам да прашам некој поупатен, што има по дискотекиве утре и задутре по Скопјево? Не можам да најдам настани на фејсбук а не сум баш во тек...
(wave)