Абортус: за или против?

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Некако се вртиме околу тоа што девојката сака, дали сака и колку сака. Прашањето на темата и воопшто на цело општество е дали да му се даде шанса на девојката да одлучи дали го сака тоа што ти го спомна или пак не е спремна нити свесна за родителската улога. И' даваш шанса?

Јас би и дала шанса секој има право да биде родител без разлика на околината што ги опкужува и без разлика на проблемите што ги имаат. Може на почетокот нема да биде баш упатена во таа родителска улога но ќе се научи и навикне никој не се родил учен. А ја да те прашам нешто еве не се дава шанса на девојката да роди и да стане родител бидејќи не е ни свесна ни спремна за тоа но после абортусот се јавуваат компликации и таа девојка веќе никогаш не може да има деца. Го оправдуваш овој избор со вакви последици?
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Што е со оние што наседнуваат со бременост некој шушумига?Дали треба да и го чува?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Па го приморува на брак а одговорот и е дека не сака абортус.

Аха е тоа е веќе друго таа си го гледа само личниот интерес не ни и значи бебето ниту па таткото на бебето (посебно ако е некој богаташ), гледа само како да си го нареди животот. Доколку тој се погоди малку попаметен од неа и не падне на нејзината уцена таа или би нашла некоја друга жртва или би го абортирала. Е баш ваквите личности се лош пример за родители, а не ко девојката погоре. Иначе за ваквите сум да имаат абортус тие не заслужуваат да имаат деца.
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Аха е тоа е веќе друго таа си го гледа само личниот интерес не ни и значи бебето ниту па таткото на бебето (посебно ако е некој богаташ), гледа само како да си го нареди животот. Доколку тој се погоди малку попаметен од неа и не падне на нејзината уцена таа или би нашла некоја друга жртва или би го абортирала. Е баш ваквите личности се лош пример за родители, а не ко девојката погоре. Иначе за ваквите сум да имаат абортус тие не заслужуваат да имаат деца.
Темата е дали сте за абортус или против.Треба да се земат многу случки и судбини пред да се каже било што.Затоа и го напишав тоа погоре.
 

jasna

Нов член
6 декември 2013
9
3
3
39
Дефинитивно против абортусот, за само во случај кога недај боже има аномалии плодот доколку се решат на тоа родителите.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Дефинитивно против абортусот, за само во случај кога недај боже има аномалии плодот доколку се решат на тоа родителите.

a кога девојката е силувана и тогаш си за а инаку си против така :zelen
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Сметам дека секоја жена има право да донесе самата одлука што сака да прави со своето тело. Никој друг не може да каже што жените би требало да прават со своите тела или пак место нив да одлучува.

Доколку некоја жена смета дека би требало да абортира - тогаш нека абортира. Нејзино тело, нејзина одлука, нејзино право.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene, Prashina and alba