Математика

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
„Во математиката не ги разбираш работите. Едноставно се привикнуваш на нив...“

Тоа е тоа.
Неопходно е да ја разбереш за да ги сфатиш и
патиштата на начинот на решавање кои водат до крајниот резултат,
ако само се привикнеш, ќе знаеш само еден единствен начин на решавање,
можеби е добар во тој момент,
но ако дојде комплексна задача во која мораш да припазиш неколку начини на решавање,
ќе останеш без идеи( општо мислам):)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma and slb_bobo

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Има една зафканција„Математико туго моја, овде икс овде корен, ја за тебе нисам створен“...
Натака се’ си е јасно.
Мене ми претставува губење време седнување над маса и решавање задачи. За тоа време би читал Зоки поки, касни порасни и сличните на овие години него да застанам да решавам задача...
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
За кого како,
но морам( како и секогаш)
да речам дека не е така Аркантос.
Математиката е толку посебна наука,
која е основа за секој од нас, во
животот.
Преку математиката учиме да размислуваме.
Во погорните постови имам напишано
што уствари представува математиката,
дека не математика=математика:)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
За кого како,
но морам( како и секогаш)
да речам дека не е така Аркантос.
Математиката е толку посебна наука,
која е основа за секој од нас, во
животот.
Преку математиката учиме да размислуваме.
Во погорните постови имам напишано
што уствари представува математиката,
дека не математика=математика:)
Требало да ме тагнеш да знам дека сум посочен, вака случајно погледнав...
Не е така за тебе, за мене е.
И свесен сум дека грешам, многу свесен, ама не можам да се натерам себе си да гледам на математиката со почит и респект(и како последица на таквото гледање да се залагам да поднаучам нешто од неа) едноставно не можам.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Требало да ме тагнеш да знам дека сум посочен, вака случајно погледнав...
Не е така за тебе, за мене е.
И свесен сум дека грешам, многу свесен, ама не можам да се натерам себе си да гледам на математиката со почит и респект(и како последица на таквото гледање да се залагам да поднаучам нешто од неа) едноставно не можам.
Па немав намера да се контрам или слично.
Нашите мислења се секогаш контрадикторни, така да тоа си е тоа
Ако така мислиш така, така нека е,
јас мислам поинаку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

J'adore Paris

Нов член
19 септември 2013
19
8
3
Angiie и Sarah

со лесно нека ви е :) јас го поминав тоа сега уживам само со општа математика и математичка анализа:svirka и искрено да ви кажам ми фали третата математика сакам да имам уште математика
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Angiie и Sarah

со лесно нека ви е :) јас го поминав тоа сега уживам само со општа математика и математичка анализа:svirka и искрено да ви кажам ми фали третата математика сакам да имам уште математика

Би ти било проблем да си земиш збирка и чисто онака од мерак да си решаваш задачи, да си земеш литература и да читаш за одредени математички проблеми и сл.? Ако не ти е, не чекај туку изучувај дома. Еве мој предлог, множества -> релации -> функции. Или докази со помош на исказни формули.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: J'adore Paris

J'adore Paris

Нов член
19 септември 2013
19
8
3
Би ти било проблем да си земиш збирка и чисто онака од мерак да си решаваш задачи, да си земеш литература и да читаш за одредени математички проблеми и сл.? Ако не ти е, не чекај туку изучувај дома. Еве мој предлог, множества -> релации -> функции. Или докази со помош на исказни формули.

не,не ми е проблем ,имам вишок на слободно време, а и желба, ама малку тешко достапни се ми збирките(worried) дека не сум од Скопје,по книжарите овде не донесуваат збирки,од професорката неможам да добијам литература оти таа кутрата и нема многу,а од тоа што го има ги вади задачите за тестови и така, моментално го решавам тоа прирачникот за матура и збирката за четврта година.

***
читав неколку страни наназад имало дискусија за физика и хемија без математика
хемија незнам ништо(склоп на околности се погодија и го пропуштив возот) затоа неможам да тврдам со сигурност,ама за физика и те како треба математика, ти можеш да ги научиш лекциите онака папагалски,ама без математика неправиш ништо,неможеш едена основна зависност да искажеш,посебно механика и динамика неможеш да работиш без да знаеш тригонометриски функции,без да знаеш барем основно нешто за равенки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen