Сакам да кажам/Сакам да прашам

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Добро, Legioner да те прашам вака јавно пред сите, до кога планираш да се контрираш и да употребуваш латиница?
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
leto.jpg

:cool::D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Давор

SomeoneSpecial

Истакнат Член
15 август 2013
23
18
103
Сакам да кажам општо сме преоптеретени со концептот НАДВОРЕШНА убавина (велам СМЕ, и јас се вбројувам во таа група и се срамам искрено). Дали од премногу гледање филмови каде што сите се скоцкани или Кардашијанс, каде што се будат со шминка, па мислиме дека тоа е правилно и што можат они - можеме (и треба) и ние... навистина.
Мислите ми се раштракани, но едно знам: Жените не се разубавуваат за мажите. Тоа го прават за да им се одмаздат на другите жени.
И боли фактот што цел живот се дотеруваме за други погледи и туѓи восхити... ќе почнам да ја ценам надворешната убавина и сите ритуали на подготовка кога една жена ќе ми рече - се дотерувам лично за себе и притоа нема да ми изговори лага.
Се враќам на тоа дека сме опседнати со концептот убавина и ја поистоветуваме само со исправена кератинска перфектна коса или надградба на нокти или нецелулитно стегнато газе со Коко како репер или доооооооолги нозе или небесно сини очи од евтини викенд романчиња со еротски набој...
Што е убавината ако не привидна, пролазна, субјективна работа?
Како може половина и повеќе од животот да го посветиш на самоодржување кога тоа те прави комплетно несреќна и ти создава стрес, значи не не` (се) сфаќам. И тешко ми е поради тоа.
emoticon-0101-sadsmile.gif


Мислам тажна сум, затоа што се враќаме на почетокот - секој ќе ја одбере девојката стегната и дотерана како елка затоа што имала тело гром, а онаа „просекот“ ќе падне во кошот симпатични и френдли материјал.
Така умот, шармот, харизмата и насмевката станаа клише. Заради некое си тело.
Тоа е приказната. И ми се гади.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Сакам да кажам општо сме преоптеретени со концептот НАДВОРЕШНА убавина (велам СМЕ, и јас се вбројувам во таа група и се срамам искрено). Дали од премногу гледање филмови каде што сите се скоцкани или Кардашијанс, каде што се будат со шминка, па мислиме дека тоа е правилно и што можат они - можеме (и треба) и ние... навистина.
Мислите ми се раштракани, но едно знам: Жените не се разубавуваат за мажите. Тоа го прават за да им се одмаздат на другите жени.
И боли фактот што цел живот се дотеруваме за други погледи и туѓи восхити... ќе почнам да ја ценам надворешната убавина и сите ритуали на подготовка кога една жена ќе ми рече - се дотерувам лично за себе и притоа нема да ми изговори лага.
Се враќам на тоа дека сме опседнати со концептот убавина и ја поистоветуваме само со исправена кератинска перфектна коса или надградба на нокти или нецелулитно стегнато газе со Коко како репер или доооооооолги нозе или небесно сини очи од евтини викенд романчиња со еротски набој...
Што е убавината ако не привидна, пролазна, субјективна работа?
Како може половина и повеќе од животот да го посветиш на самоодржување кога тоа те прави комплетно несреќна и ти создава стрес, значи не не` (се) сфаќам. И тешко ми е поради тоа.
emoticon-0101-sadsmile.gif


Мислам тажна сум, затоа што се враќаме на почетокот - секој ќе ја одбере девојката стегната и дотерана како елка затоа што имала тело гром, а онаа „просекот“ ќе падне во кошот симпатични и френдли материјал.
Така умот, шармот, харизмата и насмевката станаа клише. Заради некое си тело.
Тоа е приказната. И ми се гади.
Колку добро кажано. Браво. (handshake) Те женам уште утре ако вака размислуваш и за другите работи. :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: SomeoneSpecial

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Сакам да кажам општо сме преоптеретени со концептот НАДВОРЕШНА убавина (велам СМЕ, и јас се вбројувам во таа група и се срамам искрено). Дали од премногу гледање филмови каде што сите се скоцкани или Кардашијанс, каде што се будат со шминка, па мислиме дека тоа е правилно и што можат они - можеме (и треба) и ние... навистина.
Мислите ми се раштракани, но едно знам: Жените не се разубавуваат за мажите. Тоа го прават за да им се одмаздат на другите жени.
И боли фактот што цел живот се дотеруваме за други погледи и туѓи восхити... ќе почнам да ја ценам надворешната убавина и сите ритуали на подготовка кога една жена ќе ми рече - се дотерувам лично за себе и притоа нема да ми изговори лага.
Се враќам на тоа дека сме опседнати со концептот убавина и ја поистоветуваме само со исправена кератинска перфектна коса или надградба на нокти или нецелулитно стегнато газе со Коко како репер или доооооооолги нозе или небесно сини очи од евтини викенд романчиња со еротски набој...
Што е убавината ако не привидна, пролазна, субјективна работа?
Како може половина и повеќе од животот да го посветиш на самоодржување кога тоа те прави комплетно несреќна и ти создава стрес, значи не не` (се) сфаќам. И тешко ми е поради тоа.
emoticon-0101-sadsmile.gif


Мислам тажна сум, затоа што се враќаме на почетокот - секој ќе ја одбере девојката стегната и дотерана како елка затоа што имала тело гром, а онаа „просекот“ ќе падне во кошот симпатични и френдли материјал.
Така умот, шармот, харизмата и насмевката станаа клише. Заради некое си тело.
Тоа е приказната. И ми се гади.

Мхм сигурно.
А не си истата, се гледа од другите мислења.
Untitled.png
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Оваа е трета или четврта по ред.
Треба да отвориме еден подфорум Ванаби Трендафилки и таму да ги складираме специјалкиве, па секоја недела да им организираме игри на гладните за внимание каде ќе се натпреваруваат која поубаво мислење ќе копира.
Рингли на кец едни.

р.ѕ. Лесно е по крупниот фонт да познаете дека нештото е копирано. Не се ни трудат (читај: не знаат) да сменат.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Сакам да кажам дека од денес...пред да се восхитувам на нечие мислење на форумов ќе правам еден ритуал.
Вака:
1. Отворам гугл.
2. Го копирам мислењето
- за секој случај.