Моментално читам...

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Исчезната без трага- Шеви Стивенс

Lena ај те молам кажи нешто повеќе за книгата од Екарт Толе. Иам слушнато добра била и ми е во план да ја прочитам али сепак сакам да слушнам нешто плус за неа ако може. Фала.
Всушнот целата негова филозофија на спиритуалноста и човечката психологија не ти кажува ништо друго освен да бидеш свесен и присутен во моментот кој моментално го доживуваш.
Се работи за отфрлање на непотребни поготово деструктивни мисли и нивната штетност,а и за начинот на кој би можело да се направи тоа.
Нешто измеѓу спиритуалност и психологија.
Интересно е да се прочита.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: NoGood

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Суштества - Владимир Петрушевски - Фили.
Издание на Магор, биографско-комична книга, ешалон на Џамбазов само 10 пати посмешна. Опишува за неговите љубови како и патувањата низ светот со доза на потсмев на нашето општество. За сега ми се допаѓа и тоа многу. Лесен за консумација.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Играта со стаклени мониста

Херман Хесе

Роман за кој Хесе ја добил Нобеловата награда за литература,а воедно последен роман кој Хесе го напишал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Писмото на госпоѓа Вилма - Јелена Бачич Алимпиќ

Леле... ја читав пред некое време , ми легна на душа.Не знам дали јас бев во некој меланхоличен период , ама имаше страници кои едвај ги читав од солзите што сами ми течеа. Очите ми беа потечени цел нареден ден.
Првите страници не ми беа интересни и цело време чекав нешто да се случи. Но кога почнаа писмата да се читаат и да се склопуваат коцките страниците летаа.
Супер избор.
:sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
srceto-neka-ti-znae-samo-za-ubavi-misli.jpg

Срцето нека ти знае само за убави мисли
Сите во класот на надарени ученици си имаат своја тајна, но Карте Стрит е најмистериозниот ученик. Постојано молчи и никој не знае кој е всушност тој, или од каде дошол – знаат само дека е посебен, исто како нив. Но нешто се случува позади погледот на Картер, нешто опасно...

http://www.crnobelo.com/zabava/knigi/9673-predlog-knigi-nadareni-merilin-kej
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Шега - Милан Кундера.

Во зачеток сум...