Секс - водење љубов

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Секс како секс без чувства?? Не благодарам! Според мене има голема разлика меѓу секс и водење љубов. Водењето љубов е сексуален чин со искрени чувства кон партнерот или партнерката и тогаш даваш се од себе. Во секс како секс без чувства, земаш, себичен си. Јас досега само сум водел љубов и така и ќе биде и понатаму.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Разлика постои некоја, ама баба ми убаво си викаше: Како сакаш речи го (актот), по секако ти влегува. Едноставно.
Водење љубов ти е као оно летење у ружичастим облацима, кога женката бара да се осеќа посакувано, да добие доказ дека вреди за сета таа романтика, па дури тогаш да дозволи на мужјакот да ја плоди, па мора работите да бидат перфектни, да биде нежно, да се лебди, па то гледање у врв очи на свиленој постељини, латице од ружа и антена лав сонгс...ма, шта да ви причам. Мех, кога ќе видиш, пак е секс и пак првенствено е потреба, па и орање нива наречете го, тоа е.
А ме иритира таа генералицазија као демек ако е вистинска, чиста љубов со чувства, актот се вика “водење љубов“ и е ко од бајките. Жими моега. Ти пак имај си чувства, ама де прв нека фрли со камен оној што немал потреба за...хм...како да го наречеме...прљав, распартален веш, дрти мадафакинг оплоџење. И тоа е секс и не значи дека се исклучени чувствата и дека таков би можел да се има само со непозната радодајка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski and Bibi@

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
постои разлика,и верувам дека и не е мала.
Не би можела да замислам да спијам со некого за кого не чувствувам ништо..само да се задоволам на некој начин..
Водење љубов е нешто посебно,
во прашање се чувства и моменти..
се отвораш пред некого на некој посебен начин,го покажуваш и она најскриеното од тебе,не мислам само физички него и внатрешно...
Дозволуваш тој некој да е дел од тебе,во тој посебен момент..
а едноставно секс??
не сум за,...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
Водење Љубов - тоа по дифолт си бара постела од рози, па вино, па свеќи, па романтики, поезија, гледање очи в очи и играње на играта - кој ќе издржи подолго без да гукне, па нежно соблекување, мисионерска поза, пак гледање во очи, романтично, нежно шепкање, гугуткање, па на крај гушкање додека не се угушиш и задолжителното Те сакам, Ме сакаш, Се сакаме....
Секс - тоа по дифолт не бара постела од рози, сексот неминовно не бара ниту кревет
emoticon-0112-wondering.gif
тоа се случува во автомобил, во парк, на тераса, на рамот од прозорецот, во лифт, брзо и жестоко, сите можни пози се менуваат, се кине долна облека, се вришти, се стенка, dirrty talk, и нема на крај те сакам, ме сакаш, туку слушаш - уште еднаш, сакам уштеее.... итн, итн, ова сега парафразирам, простете ми ве молам.

после овие факти разграничете дали постои разлика помеѓу овие две случувања-малку сум збунета за одговорот,чинот е ист,само начинот на кој се изведува во брзина е различен:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Сексот како чист секс и водењето љубов се два различни поими....
Иако и на двете дејствија исходот им е ист...сепак се разликуваат во милион нешта...
Пред се’ времетраењето....сексот може да биде и на брзака 5-10 минути работа....ама водењето љубов си сака време...
Сексот може да се изведе било каде и било кога...ама за водењето љубов треба да те понесат емоциите и моменталната ситуација, па кога ќе снемаш зборови да ги опишеш емоциите, преминуваш на дела па ги покажуваш преку водењето љубов...
Се разликуваат по начинот на допирање и бакнување,при водењето љубов секогаш тие допири и бакнежи се бавни, нежни, а за време на секс се брзи, пропратни а може и да ги нема...
Секс може да имаш со секого, зашто те води нагонот и моменталниот порив...но не можеш да водиш љубов со секого, туку само со одбрана личност за која гаиш длабоки емоции...
Како и да оној што ги искусил и двете знае за што зборувам и точно ја знае разликата....
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Јас не знам што е тоа водење љубов.
Обично за време на секс немам романтични емоции. Шо знам.
 

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
сексот може, а и не мора да биде водење љубов,
водењето љубов е но и не мора да биде секс :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Код:
http://www.mkrevolucija.com/ljubov-i-seks/item/3645-kakvi-se-razlikite-pomegu-seksot-i-vodenjeto-ljubov
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Мене ми е смешно кога ќе се каже водење љубов, некако за мнозинството тоа подразбира нежноЌи, гугукање, виножита и еднорози...(think)
Јас љубовта ја манифестирам и преку перверзни сексуални патешествија, не знам зашто мора да бидам ранет голуб у кревет или пеперутка во лет, за да ми се важи како водење љубов.

Како и да е...

Сексот е репродукција, тоа е јасно. Ама ние не сме животни да се водиме исклучиво од нагоните, баш затоа таа страст, хемија, потреба и взаемно зближување ја креираме во убавина.
Нема секс без емоции.
Не љубав у залеѓу ор самтинг...туку едноставно мора да осетиш некоја емоција на привлекување да се еб*ш со некој побогу.

Секс или водење љубов, се додека завршува со оргазам, мене исто ми се фаќа :D