Положбата на прстите на светците на иконите

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Некаде читав дека Хитлер,
го превземал уствари се носел со идејата на Александар Македонски за обединување на нациите и стварање една иста нација(само на подруг начин).
А.Македонски исто го користел овој симбол баш истиот.
Кое е значењето?
Само сакам да си потврдам некои мои теории.
Свастиката во буквален превод значи “to be good“ или "being with higher self"...
Санскритски збор со значење среќа, благосостојба....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Idiot

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
А бај д веј се’ ова погоре напишано за положбата на прстите дека значи името на Исус, мислам дека падна во вода покрај Буда нели?
Ја има сосема истата положба на прстите како и повеќето светци на иконите па дури и самиот Исус...
Значи и во двата случаи има некое сосема поинакво значење...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Знам дека кај католиците положбата е со исправени прсти на целата шака. Оттаму и изреката дека тие се крстат како со лопата.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Оф-топиците ви ги избришав, а наредно скршнување од темата, не бегаат казнени.
Нека си отвара теми и коментира кој сака и каде сака. Крај краева, подобро ваква тема со 3-4 мислења од кои ќе поднаучиме нешто, отколку илјадници мислења со лигушки и колачиња. А ако за нешто мислите дека е дупло, спам или непотребно, само пријавете, без надокнадни паметувања.
Благодарам на разбирање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and Luckky

werewolf

Староседелец
5 март 2013
36
9
608
48
Оф-топиците ви ги избришав, а наредно скршнување од темата, не бегаат казнени.
Нека си отвара теми и коментира кој сака и каде сака. Крај краева, подобро ваква тема со 3-4 мислења од кои ќе поднаучиме нешто, отколку илјадници мислења со лигушки и колачиња. А ако за нешто мислите дека е дупло, спам или непотребно, само пријавете, без надокнадни паметувања.
Благодарам на разбирање.

Каде запримети барем 1 мислење од кое ќе поднаучиш нешто, не пак 3-4 мислења:rofl

Ова со прстите е законот на бројот 3, едне од двата универзални закони.

Ама читајте малку, поднаучете, па после прашувајте.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Каде запримети барем 1 мислење од кое ќе поднаучиш нешто, не пак 3-4 мислења:rofl

Ова со прстите е законот на бројот 3, едне од двата универзални закони.

Ама читајте малку, поднаучете, па после прашувајте.
Жално што некои застанале на законот за 3. Не си стигнал ти ни до него мислејќи дека (3 во едно) е законот за 3. Не пријател, лошо си разбрал, тоа е законот за 1. До три има фурни леб за јадење. Да не зборувам за законот на 7 или на 11, .......или пак на законот за бесконечност. Далеку си ти од сето тоа.
Едвај си стасал до личната свесност. далеку се од тебе и човечката и амфибиската. а тек за сферната и кристалната....... да не зборувам. 3 во едно не го прават четвртиот пат.... Многу ти фали. Не се занесувај дека нешто си разбрал, шпанско село (да не речам Виничко:zelen ) е тоа за тебе.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Медитативната практика во Будизмот се спроведува на три нивоа: 1. Ниво на телото и неговите симболички гестови (Мудра)
2. Ниво на говор ( Мантра)
3. На ниво на свеста во длабока усредоточеност(Самади)
budpvbhik-e1363608372808.jpg

Мислам барем дека ова има некаква поврзаност од шо сум читала иако прилично интригантно прашање
А во врска со христијанството трите прста го осначуваат Светото Тројство ( синот, отецот и светиот дух) и кај источната и кај западната црква .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Licno taa

Староседелец
28 јануари 2013
59
50
1,028
Мислам барем дека ова има некаква поврзаност од шо сум читала иако прилично интригантно прашање
А во врска со христијанството трите прста го осначуваат Светото Тројство ( синот, отецот и светиот дух) и кај источната и кај западната црква .

Ја сум крстена на 22 години, и кога требаше да се прекрстам тоа го направив набрзина по мое. Отецот ме виде и ме прекина.
Застана да ми бјасни. Палецот, показалецот и средниот прст на десната рака се спојуваат во едно и го означуваат светотот тројство (синот, отецот и светиот дух). На сликата и општо на сите икони не се тие прсти.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Прашањето не беше што означуваат трите прсти во таа положба кога се крстиме, него што означува положбата на прстите на иконите, а има и на почеток и слики.