Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Trajche , значи вака..за месец дена полнам 17 год. и сакам да оформам подобро тело од моменталново..не дека е лошо..ама секогаш може подобро нели?:)
Одам во теретана и јас..ама проблемот е што не е тоа често..и не е доволно .
Тренирав 8 години карате , одам и на фудбал..и не можам да кажам дека немам мускул..има..се познаваат..ама не доволно добро..
моите дома ..со познатите коментари..од типот..женско си..не смееш така..не си ти машко така да правиш..не можам да докажам дека не се прават мускули така лесно..инаку за храна..отсекогаш сум внимавала што внесувам..сакам само едно да научам..Што треба да се внесе пред , а што после тренинг?
фала..:)
Што треба да се внесува после тренинг го има неколку страни наназад напишано Трајче затоа ќе го цитирам а за пред тренинг ќе ти одговори тој бидејќи јас стварно не знам а би сакала да знам :)
Оброкот после тренинг е многу важен и треба да се конзумира одма после 20 минути најкасно.
Зависи од целта се базира што треба да содржи оброкот.
Добро е да земеш лазичка мед, па варени јајца или стек, или туна, со соодветни јаглени хидрати, ориз, компир, овес...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Како што реков вчера,
неможам да мрднам .
Мускулите на нозете напред и мускулите назад на задникот ме растураат.
Рацете исто.
Ама убаво е:)
чуството е незаменливо, до прва ќе ти биде убаво, сепак намали со теговите земај 2 или 3 кг уште некоа време, додека да се навикне телото, после појачај.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Како што реков вчера,
неможам да мрднам .
Мускулите на нозете напред и мускулите назад на задникот ме растураат.
Рацете исто.
Ама убаво е:)

No pain, no gain :mstickle


Trajche , значи вака..за месец дена полнам 17 год. и сакам да оформам подобро тело од моменталново..не дека е лошо..ама секогаш може подобро нели?:)
Одам во теретана и јас..ама проблемот е што не е тоа често..и не е доволно .
Тренирав 8 години карате , одам и на фудбал..и не можам да кажам дека немам мускул..има..се познаваат..ама не доволно добро..
моите дома ..со познатите коментари..од типот..женско си..не смееш така..не си ти машко така да правиш..не можам да докажам дека не се прават мускули така лесно..инаку за храна..отсекогаш сум внимавала што внесувам..сакам само едно да научам..Што треба да се внесе пред , а што после тренинг?
фала..:)


Одлично е што се занимаваш со спортот целиот свој живот да речеме на таква активност, не што немаш проблем со масните наслаги, туку верувам и дека немаш целулит, освен од пубертетот малку ако фатиш што во тие години гелдам многу девојчиња си имаат проблем, ама па и скоро секоја втора жена има таков проблем.
Е сега, малку е по тешко за женско да дојде до дефениција на мускулите за да се познаваат повеќе генетски вие имате повеќе масти во телото полесно складирате, а и потешко губите. Се доаѓа до минимум 10-12% масни наслаги за да се познаваат добро мускулите, но тоа ти треба ригорозни диети за кои не ти препорачувам уште сега. Продолжи да вежбаш како што до сега, храни се здраво како и до сега, па со тек на годините да речеме накај 20-21 може да се „спремаш„ за таков предизик доколку сакаш да имаш добри оформени мускули со малкку масни наслаги, а до тогаш не се запоставувај, мада не верувам пошто сигурен сум дека си спортист во душа ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Elena and Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Kitty оваа песнава за тренирање е створена.
Дава некоја внатрешна енергија.
Претрчав 6 км без пауза пред малку со песнава на риплеј до даска пуштена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: m.o.p. and Kitty

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Kitty оваа песнава за тренирање е створена.
Дава некоја внатрешна енергија.
Претрчав 6 км без пауза пред малку со песнава на риплеј до даска пуштена.

Јас кога правам кардио со слушалките во уши имам еден мотивацоинен говор снимено и на еден момент се дере и вика Faster, faster, faster!!!!!!! Е тогаш Усаин Болт да ми излезе го оставам во прашината, хахаха :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Hkakashi

Elena

Истакнат Член
14 февруари 2012
155
169
343
Home.
No pain, no gain :mstickle





Одлично е што се занимаваш со спортот целиот свој живот да речеме на таква активност, не што немаш проблем со масните наслаги, туку верувам и дека немаш целулит, освен од пубертетот малку ако фатиш што во тие години гелдам многу девојчиња си имаат проблем, ама па и скоро секоја втора жена има таков проблем.
Е сега, малку е по тешко за женско да дојде до дефениција на мускулите за да се познаваат повеќе генетски вие имате повеќе масти во телото полесно складирате, а и потешко губите. Се доаѓа до минимум 10-12% масни наслаги за да се познаваат добро мускулите, но тоа ти треба ригорозни диети за кои не ти препорачувам уште сега. Продолжи да вежбаш како што до сега, храни се здраво како и до сега, па со тек на годините да речеме накај 20-21 може да се „спремаш„ за таков предизик доколку сакаш да имаш добри оформени мускули со малкку масни наслаги, а до тогаш не се запоставувај, мада не верувам пошто сигурен сум дека си спортист во душа ;)
Епа фала мнооогуу :) Да..спортист од 7 годинки..:) Нема подобро нешто :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Празникот ме зезна малку, ама ако ќе имам повеќе мотив за вежбање овие денови :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Имам другари да ви се пофалу две работе.
Прва: овија днови почнасмо сс другари да возимо точак, потачно од четвртак. Сг за почетак сваки дн возимо около 15 километра, освен у суботу кт извозисмо 30км. Порано возеше точак много повише и не ме болесва надколенице, а сг после 8-9 километра почнев полка полка да болив, а кт ке дојду дома и кт ке се симну од точак, горив братче како до огањ да сам. Добра рекреација е точак и те издува ветар и навечер како јагње спиеш. Планирамо сс другари увек кт имамо 1-2 сата слободни да се провозимо по град. Сг како смо се опариле по некој денар за Велигден ке идемо следеќи викенд да купимо светла за точак и ке идемо негде и у околни села за викенди, да не возимо такој празно :p.
Друга: можу да се пофалу дека сам лично ја унеја спорт и здраву исхрану куде двоица мои другари и куде мене(повише од порано). Едесмо што ни дојде под руку и цеееел божји дн играсмо игре по компјутери. Сг ја трењирам кошарку повише, возу точак, другар Вање работи гу тренинг програму Insanity што му гу ја препоручи и ако не се лжу по 2 пут гу работи и дечко пази на исхрану колко му услови дозволуев и покажуе резултати (преполовија се, кој не га е видеја 5-6 месеца нема да препознае) и плус кт може вози точак , другар Давор исто такој пази си на исхрану исто такој колко му дозволуев услови, игра свак втор дн кошарку и исто такој вози точак. Ја за мене мож да кажу дека трењирам кошарку, возу точак и кт имам време искочу надвор пушту музику и си печашу. Малко исхрана не ми е како што треба али имам у план и тој да среду овој лето пошто планирам цело лето на спорт да га искористу и сам сигуран дека ке га нарпаву тој! Значи другари су се смениле 110%. Днске правимо муабет док возимо и сви се пофалисмо дека цел викенд не смо прошле ни 2 сата пред компјутер, што е голем успех. Ми сами на себе се чудимо колко смо се смениле и спорт колко не е променија. У петак доваѓа Вањо куде мене, а ја нешто се врткам по куќу горе доле и вика ај брат искочи да шетамо по учицу горе доле, неможу више да седу пред тј компјутер, за 15 минута ми се досади и не ми се седи,а башка што е штетно за очи и како седу на туј столицу за грб. Промениле смо се 110%.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Hkakashi

Верувај ме, ме болеа очите да ти го прочитам целиот пост, ама штом си решил да возиш точак очекувај добри бутови и стомачни. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Имам една пилатес топка, ми седи така за потпирање нозе : )
Не знам вежби за со неа, т.е има безброј видеа, ама не знам сега кои се најдобрите. Па ако знае некој...