Бонсаи

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
да секако, нема за што повелете и друг пат
 

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Има повеќе видови на Бонсаи како што гледам. Тоа што е во првиот пост најчесто познат Фикус бонсаи затоа можеби и е поевтин во цена за разлика од другиве кои цветаат убаво. Баш ќе видам утре по цвеќарнициве дали имаат нешто вакво, убаво би се вклопило во дневна.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Има повеќе видови на Бонсаи како што гледам. Тоа што е во првиот пост најчесто познат Фикус бонсаи затоа можеби и е поевтин во цена за разлика од другиве кои цветаат убаво. Баш ќе видам утре по цвеќарнициве дали имаат нешто вакво, убаво би се вклопило во дневна.
Колку што знам јас Бонсаи не е растение туку јапанска уметност на одгледување растенија. Се одгледуваат така да се направат минијатурни верзии на дрвцата кои нормално би пораснале многу поголеми.

Онтопик: Воопшто не ми се допаѓа минимализам, а со тоа и речиси се` што е по потекло од далечниот исток. Јас сакам и се трудам дрвјата кои ги одгледувам да израснат што е можно повеќе и да бидат што пораскошни, сосем дијаметрални на бонсаи дрвцата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro and Аце

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Колку што знам јас Бонсаи не е растение туку јапанска уметност на одгледување растенија. Се одгледуваат така да се направат минијатурни верзии на дрвцата кои нормално би пораснале многу поголеми.

Онтопик: Воопшто не ми се допаѓа минимализам, а со тоа и речиси се` што е по потекло од далечниот исток. Јас сакам и се трудам дрвјата кои ги одгледувам да израснат што е можно повеќе и да бидат што пораскошни, сосем дијаметрални на бонсаи дрвцата.

Точно, бонсаи не е растение туку уметност на уредување на некое дрво. Исто како што моите дома го кастрат фикусот стар 20-30 години кои сеуште го чуваме со тоа што му одредуваш правец на растење и притоа го средуваш и го правиш да изгледа убаво, тоа се прави и со ова дрвце кое на слика ми дојде многу убаво и кое појма немам што вид на дрвце е па пишав видови Бонсаи и испаднав ко да немам појма од ова. Бонсаи може да направи на секое дрвце кое има листови, цветови и со добро средување може да дојде нешто како на сликата.
 

Smiley_1996

Истакнат Член
14 февруари 2012
345
802
393
Кумановоoo !
Драг Anakin и јас имама дома бонсаи,го обожавам тоа растение!Мило ми е што има пуно луге на кои им се допага ...
Тоа растение посакува много одржување,еднаш неделно ставај му вода кај корењата , секој ден бриши му ги лишчињата со шамивче ... и гледај да го фака сонце ... :) и ке биде се ворет ! Јас дома имам такво какво што е на сликата ,сега во пролет во месецот мај ке почнат да му излегуваат бели мали цветчиња ...
позз :*
Отвори ја прикачената датотека 15478
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Јас да ве известам дека моето бонсаи преживеа.
Го пресадив во поголем сад. Го поливам еднаш неделно, а на два дена листовите ги прскам строго со 24 часа престојана вода.
Пред два дена видов нови листови а денес е цело со нови листови. Малку обликот го изгуби, ама нека се доразвие во ливчињата и ќе го искастрам. Требало да ги кастрам само гранките кои имаат непарен број на листови.
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Имам дома две вештачки и баш се кјутт ми даваат некоја позитива иначе не знам сум немав вистинска за да ти кажам како да се одржи, али планирам да земам (happy)