Хомосексуалност

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Финтава е демек,
ние сме модерни имаме модерни размислувања и немаме предрасуди,
ама кога доаѓа до тоа да се прифати нечиј друг начин на живот се враќа она нашето старинското.
Комшиите зборат,
децата од маало се спремаат да ги тепаат, родителите се испишуваат од нив од весник..
И на крај зборуваме за некоја модерна цивилизација, и "опширно
и опуштено" гледање на светот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

M.Adams

Истакнат Член
16 јануари 2013
82
96
118
Ако така било во претходните генерации, ако такви биле нашите мајки и татковци, не значи дека така треба да продолжи. Од нас зависи во иднина како ќе биде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaJa5 and violetmoon

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Не дека имам целосно оформено мислење но.. Зошто сите зборуваат за предрасуди.. нели секој имал право на свое мислење..и сега ако тоа СВОЕ мислење се поклопувасо ТРАДИЦИОНАЛНОТО тогаш е предрасуда нели?
Сметам дека ситуациите се тие коишто не тераат да искажеме некое мислење.. дали тој човек којшто го напишал ова е наше дете, пријател, татко, професор, комшијаи ситуацијата во којашт ќе го осознаеме тоа мислам дека е пресудна за преставата која си ја добиваме за него.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Вака сега, прееска кога влегов го прочитав мислењето за тоа... како би изреагирале ако дознаеме дека нашето дете е хомосексуалец. И... ме направивте да мислам речиси еден час.
Знаете... јас од секогаш замислував дека ќе дојде ден кога ќе седнам со син ми и ќе му раскажувам како да успее да и’ прииде на симпатијата. Да го слушам како ми зборува за првата девојка што го одвела до небото.
Нешто слично замислував и за ќерката, како ќе и’ објаснувам какви сме ние машките, како ќе ја тешам ако некој идиот ми ја расплаче...
И сега кога сето ова го размислив... Сфатив дека ништо од ова нема да ми биде реалност ако некое од децата ми биде хомосексуалец... Сфатив дека сите соништа од животов ќе ми се урнат... Сфатив дека ќе се разочарам до максимум...
Само знам, познавајќи се себе си, никогаш нема да се откажам од своето дете... Нема да дозволам поради ниту една причина да се откажам од она што јас сум го создал...
Ама дека ќе ми се уништи целиот живот, и дека највероватно ќе плачам и ќе чекорам - за тоа нема место за дискусија.
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
не разбирам зашто толкаво значење се придава на вакви помодарски ствари... што сакаат нека прават и нека не замараат јавност и недужен народ со нивните глупости. На само шо скаат нека праат, ама да го тупат цело време со права, со паради и не знам какви кампањи. Значи ние што сме нормални треба да организираме straight паради и кампањи и како кулминација на кампањата да напраиме една масовна оргија на плоштад?
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
На таков начин. Тие двајца ќе спијат заедно. Некогаш и ќе се бакнат пред него. Тоа дете ќе смета дека е тоа најнормално. А не е.
Мил мој :) ...Не е????!
Мислам дека денес само тоа слушаме и само тоа се пропагира...а некаде и се легализира...мислам дека денес се прават сите напори таа појава да се прифати како најнормална...нажалост...
Не сакам да бидам погрешно сфатена...не е дека сум јас за...ама сакам да кажам дека поголемиот дел од светот особено западот ја прифатил таа појава како најнормална...иако нам многу тешко ни оди ...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Мил мој :) ...Не е????!
Мислам дека денес само тоа слушаме и само тоа се пропагира...а некаде и се легализира...мислам дека денес се прават сите напори таа појава да се прифати како најнормална...нажалост...
Не сакам да бидам погрешно сфатена...не е дека сум јас за...ама сакам да кажам дека поголемиот дел од светот особено западот ја прифатил таа појава како најнормална...иако нам многу тешко ни оди ...
Кристално јасно ми е дека ненормалните работи во овој модерен век станаа нормални, ама за масата, не за мене :)
Јас припаѓам на оној вид луѓе што останаа заробени во моралните вредности од предминатиот век...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Кристално јасно ми е дека ненормалните работи во овој модерен век станаа нормални, ама за масата, не за мене :)
Јас припаѓам на оној вид луѓе што останаа заробени во моралните вредности од предминатиот век...
Знам дека и ти како и мене си традиционалист :) и веруваме во моралните вредности кои нам ни ги вметнал како кажа ти предминатиот век, ама живееме во ова модерно време во кое нажалост тие морални вредности полека се заменуваат со други ...и трагично е, ама денес некако се стана нормално...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

georgi

Нов член
30 септември 2012
16
3
3
Најискрено нека си прават што сакаат ако им е убаво нека си се дупчат но работата е што ме нервира сакаат да прават геј паради алооо значи мие машките што сакаме да имаме девојки треба да правиме паради? многу глупава работа е тоа со геј паради а друга работа е уште поглупава е тоа што сакаат деца да посвојуваат на балканов е таков менталитот што децата има да бидат со трауми и тоа чудо некое ќе биде ... можам да замислам само како ќе го зафркаваат децата во школо само со зборовите имаш мушка мајка
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Пишувај кирилица
Znaci prosto neverojatno e da se izbegne temava :) Veruvam deka nitu eden od gej ppl nema pobarano da se napravi gej parada, zosto bi se setala po ulica i bi se " mavala vo gradi "? nema logika na koj da mu dokazuvam deka sum gej ? sum si i gotovo , a ako gledate za posvojuvanje na deca, bash sto bi bilo ako bi bilo , zosto mislite deka dete rasteno od majka i tatko nema da bide nikogas traumatizirano a od majka i majka ili maz i maz bi bilo , nacinot na koj sto nie ke go pretsavime toa mislenje ke vlijae na tie deca , a ne toa od koj se vospitani, tuku kako se vospitani
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaJa5, existence and Lena