Ветеринарен факултет

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Покрај желбата за филолошки некако повеќе ме влече накај медицината но не знаев која гранка и ете се одлучив за ветеринарната медицина поинтересна ми е..
Пред да се одлучам 100% сакам да прашам дали има тука некој ветеринар или пак некој што знае колку години се студира тој факултет?Јас видов од страната од овој факултет дека трае 5,5 години и една година пракса ..но имам слушнато дека може и со 3 завршени години да се дипломира..За тежок знам дека е па фала богу дека секој факултет си бара ангажирање/учење..

Дали знаете и во некој друг град дека го има истиов факултет?Јас знам само за Битола и Скопје но бидејќи Битола ми е подалеку се одлучив за Скопје бидејќи за друг град пребарав на гугл но нема..Ако случајно знаете би ви била благодарна ако ми кажете..
Мислам и да патувам секојдневно и знам дека ќе успеам и така..не сакам да седам во Скопје ама некогаш кога ќе морам да останам имам роднини таму ..

Секоја информација ќе биде добродојдена сакам да се информирам колку можам повеќе пред да се одлучам..Пребарав и на страната но немаше точни информации околу ова што ме интересира.
 

Careforwhat

Полноправен Член
2 март 2013
41
34
18
Моиве се на ветеринарен факултет и мислам дека се учи 4 години,ама ај ке прашам и ќе ти кажам за сигурно :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

rotkiviangela

Староседелец
10 август 2012
27
4
1,003
Покрај желбата за филолошки некако повеќе ме влече накај медицината но не знаев која гранка и ете се одлучив за ветеринарната медицина поинтересна ми е..
Пред да се одлучам 100% сакам да прашам дали има тука некој ветеринар или пак некој што знае колку години се студира тој факултет?Јас видов од страната од овој факултет дека трае 5,5 години и една година пракса ..но имам слушнато дека може и со 3 завршени години да се дипломира..За тежок знам дека е па фала богу дека секој факултет си бара ангажирање/учење..

Дали знаете и во некој друг град дека го има истиов факултет?Јас знам само за Битола и Скопје но бидејќи Битола ми е подалеку се одлучив за Скопје бидејќи за друг град пребарав на гугл но нема..Ако случајно знаете би ви била благодарна ако ми кажете..
Мислам и да патувам секојдневно и знам дека ќе успеам и така..не сакам да седам во Скопје ама некогаш кога ќе морам да останам имам роднини таму ..

Секоја информација ќе биде добродојдена сакам да се информирам колку можам повеќе пред да се одлучам..Пребарав и на страната но немаше точни информации околу ова што ме интересира.
Се учи 5 години
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Careforwhat

veterinar

Нов член
13 септември 2013
2
0
1
40
Ветеринарен факултет?....беше едно време многу добра опција за образование и едукација али сега со новиот кадар кој го испопика деца на професори, на роднини , и свои луге...нема напредок....познавам луге лично кои беа најдобрите студенти со просекнад 9.5 , кој работеа таму и кој ги избрака работеа без плата,не беа осигурани ги малтертира само и само да внесат нивни луге....сегашниот декан проф.Митров не ја води никаде институцијата го гледа неговиот интерест и квалитетниот кадар го испушти зада има место за децата на професорите,за да може пак даго изгласат за декан.....баш залосно во оваа Македонија, балканаски синдром, и НЕГАТИВНА СЕЛЕКЦИЈА НА НАЈДОБРИОТ...РАСПАШАНА БАНДА БЕЗ КОМАНДА, ЕДЕН ШЕФ А ДРУГИТЕ СЕ УПРАВУВАНИ РОБОВИ КОЈ НЕМАТ СВОЕ ЈАС....траба малце да се гледат работите кон тоа кој колку е способен, кој колку може да успе, кој колку го бива....али ветеринарен факултет скопје?ТРЕБА САМО ДА ИМАШ НЕКОЈ ЗА ДА БИДЕШ НЕКОЈ НЕМОРА ДА ТЕ БИВА...ЗАТАО ТОА Е ПРОМАСЕНА РАБОТА....
 

SaltNPepa

Староседелец
19 август 2013
49
116
633
Тешко е но не и невозможно. Јас немам никој и никого, па не можам да се пожалам. Ако имаш желба ќе завршиш. Моја единствена замерка е што целата настава е сведена на теорија. Сите стручни предмети ги гледам на презентации, пракса нема, клиниката нема премногу пациенти, тук таму по некој, а на студентите и не им е баш секогаш дозволено да учествуваат во работата. За професорите не можам премногу да се пожалам, затоа што ако ништо друго, за разлика од другите факултети секогаш се тука, и достапни се, нема премногу да кажам дигноглави што летаат во облаци. Сега, нормално секој професор си го цени предметот, што за студентите баш не е и добро, затоа што има предмети кои не се толку битни, а поради нив се губи на оние што всушност ја представуваат основата на науката.

Убавото е тоа што има студентски програми за размена на студенти, еве јас оваа година заминувам за Словенија. Но, некако кај нас пак нема многу заинтересирани. Сите такви работи што ги нуди треба да се искористат, ако ништо друго, ќе се види како се работи и ќе се украде занаетот.

Секој што планира во иднина да се запише, да си расчисти уште на почетокот дека ова е тежок факултет, бара време и посветеност. Материјата е обемна и дури малку конфузна(лошо распределена). Но, не значи дека не се минува и не се положува.

Кој има прашања слободно може да ми се обрати, со задоволство ќе одговорам.