Arctic Monkeys

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
Arctic Monkeys се англиски инди рок бенд оформен во 2002. Дел од овој бенд моментално се Alex Turner (вокал, гитара), Jamie Cook (гитара), Nick O'Malley (бас гитара), Matt Helders (тапани, пратечки вокал).

arctic-monkeys.jpg



Имаат издадено четири студиски албуми:

Whatever People Say I Am, That's What I'm Not (2006) - со кој имаат освоено повеќе награди, меѓу најзначајните се Најдобар британски албум, Албум на годината, Најдобар интернационален албум и др.
Favourite Worst Nightmare (2007) - со кој во 2008 освоија награда за Најдобар британски албум.
Humbug (2009)
Suck It and See (2011)


Не е дека ми се омилен бенд, ама сепак си ги слушам редовно и ги почитувам затоа што знаат да ме расположат. Омилен албум ми е Favourite Worst Nightmare, a најновиов Suck it and See не ми е ништо особено. Меѓу омилените песни ми се
Old Yellow Bricks
Brianstorm
505

Вие, ги слушате, ги сакате, ги мразите? Омилени песни? А и поздрав |o$y(|-|0$0(|@l затоа што очигледно им е фан, но се надевам дека не сме единствени.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Не сме не сме, сеа ќе пише уште некој, ги има доста.

Инаку бендов го слушнав пред 4 - 5 години некаде, песните што ги обожавам се

Mardy Bum, Fluorescent Adolescent, The View from the Afternoon (омилена), When the Sun goes down, Brianstorm ..

alekjov1234 дај бе потсети ме уше некоја.
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Не сме не сме, сеа ќе пише уште некој, ги има доста.

Инаку бендов го слушнав пред 4 - 5 години некаде, песните што ги обожавам се

Mardy Bum, Fluorescent Adolescent, The View from the Afternoon (омилена), When the Sun goes down, Brianstorm ..

alekjov1234 дај бе потсети ме уше некоја.

Teddy Picker, I Bet you look good on the Dance floor, Fake Tales of San Francisco, Still Take you Home... ги има многу, стварно добар бенд се, особено англискиот им е закон, затоа што е сепак нели оригинал британски :D
 

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
Да, една од причините плус зошто ги слушам е акцентот на Алекс. Одличен акцент.

Јас меѓу омилените заборавив да ги набројам и Crying Lightning и My Propeller.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Сфакодневно ги пуштаф на радио Браво,значи од там ги знам, пред некој месец имаше и спешл емисија за њима, за целу дискографију, дооообра музика, иако признаам не сам некој актиф слушател на њима, еве ск у момент рокна нешто од њима на youtube , фала ви на тему, обеќам дека ке ги слушам почесто, скидам некој албум од интернет, кажете ми кој ги е такф најјак ?
у момент овај иде
 

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
По мое мислење најквалитетен албум им е Favorite worst nightmare, а ти баш од тој албум слушаш песна во моментов. А и првиот албум, Whatever People Say I'm, That's What I'm Not им е исто така добар. Другиве два не ми се нешто омилени, посебно не Suck it and see.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
По мое мислење најквалитетен албум им е Favorite worst nightmare, а ти баш од тој албум слушаш песна во моментов. А и првиот албум, Whatever People Say I'm, That's What I'm Not им е исто така добар. Другиве два не ми се нешто омилени, посебно не Suck it and see.
фала ти ; ) вади се ... 3% до ск : ))
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Слушам доста инди рок и овој бенд ми омиленот чист инди бенд. Имаат ептен карактеристичен звук, а воедно и вокал. И прв пат да слушнам некоја песна од нив, веднаш можам да го препознаам Алекс.

Ги слушам уште од самото нивно појавување и ми остана Favorite Worst Nightmare омилен албум, со омилени песни: Old Yellow Bricks (all time favorite песна ми е од нив) и Balaclava.


Оној дел 0:27-0:41 ! Ауу најдобар! Особено на 1:20 кога го комбинира со "Crime!". :D

Од првиот албум, покрај The View From The Afternoon, I Bet You Look Good On The Dancefloor, Fake Tales Of San Francisco и When The Sun Goes Down, ептен ми се допаѓа Red Lights Indicated Doors Are Secured.

Си вози песнава...





Морам да ја пофалам темава, вредеше да се отвори посебна тема за овој легендарен бенд.