Моментално читам...

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Ја завршувам Сидарта од Херман Хесе арно ама стилот на пишување не му е ни приближно како во Демиан а па да не збориме за Степски волк.
Се привикнав на лесниот и сиромашен стил во таква духовна книга каде се разговара за самоспознавањето и душевниот мир...:eek
Дејствието е во Индиа (што би рекол еден член од форумов кај најдоа се во Индиа да се насоберат:)) и се зборува за двајца браќа кои појдуваат секој по својот пат за да ја пронајдат вистината.
Се појавува во книгата и Буда.
Се надевам дека навистина не е во прашање преводот од Ѓурѓа како што ме убедуваат дека ги касапела книгите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija...

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Тунел - Ернесто Сабато

Ми ја препорачаа.
Можда и предоцна..
Книгичево е неверојатно. Не е тешко за читање, некој така полесен психолошки роман, но неверојатно колку се вклопува со фрагмент од мојот живот. Опис на една љубов видена од двата (и повеќе агли). Психолошката тортура што ја доживуваат и двајцата љубовници взаемно. Едниот премногу се напрега додека, другата, се обидува да го прифати сето тоа едноставно здраво за готово. Има цели дијалози кон кои се осврнува писателот давајќи акцент на грешките кои водат за понатамошните постапки. Веќе сум на втората третина од книтата. Се надевам до утре ќе биде прочитана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead