Економски или правен факултет?

Кој факултет е подобар?

  • Правен

    Гласови: 14 53.8%
  • Економски

    Гласови: 12 46.2%

  • Вкупно гласале
    26

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Со завршен економски жалам што таму потрошив 4 години од мојот живот и моите нерви да имаше некој да ми каже пред 4 години не се будали оди си на некој од техничкиве факултети и онака првници и економисти имаш со лопата да ги ринеш , а правниот систем и економската ситуација во Македонија се катастрофа ева е навистина парадокс! Моја препорака одберете нешто што може одма да се најде работа и има доста пракса , а не залудно да трошите време на теории и дали е асиметрично или симетрично точен одговор!

Прочепкав во твоите мислења, и забележав едно, цитирам - „Секако работам во банка :)
Ако е ова точно, мислам дека немаш на што да се жалиш.
Можеби се повеќе барани техничките, но не му одат на секој. Некој сака право, некој економија... секој различно :)
И, како што кажав погоре, да, презаситено е со економисти и правници, но е-бизнисот е во развој и е доста баран.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Од мала желбата ми беше да бидам адвокат, или судија.. Учев средно Правен смер - почнав значи правник да станувам лека полека, но место на правен после завршив на економски факултет.. Баш ми е мерак за економски, го обожавам, баш перспективен... Кај правниот сега кога ќе размислам, од кога ќе го завршиш се уште не си ништо, уште колку години се губат, за стажирање, полагање државен и др испити...безвеза ми е...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Мислам дека на тие два факултета треба да им се стави мораториум во рок 5-10 години за да се врамнотежи природната селекција на работници. Нелогично е во држава од 2 000 000 луѓе секоја година да дипломираат по 300-400 студенти на правен + 200-300 на економски од државниот Универзитет Кирил и Методиј, и дополнителни уште 200-300 од останатите факултети во Македонија, и така секоја година да остануваат без работа, т.е без реална потреба од нив.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
оф лом се напрај со високово образование у државава туку ај....
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Е како може исти да бидат овие два факултета? Не се глупирајте,ве молам.Економски си е друга приказна,правен друга.Јас кога би бирала помеѓу овие два,би избрала правен затоа што за мене важи фразата ''Слабо бизнисот'' :D шала.И на двата факултети има многу завршено што седат дома,па сеа ти биди улав и оди заврши ама после немој да кукаш.
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
И двата се лесни, но на правен јас досега не сум слушнал некој да заглавил додека на економски имам пријатели што си презапишале по нешто.

Ова сеа го гледа. Лесни? :) Зарем има лесен факултет? Секој си има своја тежина. Воздржете се од вакви глупави коментари.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ова сеа го гледа. Лесни? :) Зарем има лесен факултет? Секој си има своја тежина. Воздржете се од вакви глупави коментари.

Апффффффффффф правен е тежок?!?!?! Затоа што им ги даваат прашањата да ги научат? Затоа што прашањата на колоквиум им се од типот на „Колку месеци е еден квартал? а) 12 б) 8 в) 4 г) 3“ ? Ха-ха-ха-ха! Правник и економист може да стане секој, ама баш секој во државава затоа ти не ми прави вакви глупави муабети.
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Можеби е така на правен, ама на економски е друга приказна ;)
 

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
Апффффффффффф правен е тежок?!?!?! Затоа што им ги даваат прашањата да ги научат? Затоа што прашањата на колоквиум им се од типот на „Колку месеци е еден квартал? а) 12 б) 8 в) 4 г) 3“ ? Ха-ха-ха-ха! Правник и економист може да стане секој, ама баш секој во државава затоа ти не ми прави вакви глупави муабети.
Не зезај, сестра ми е на правен, немаш појма колку има за учење. Огромни скрипти, закони, глупости... На информатика е друго, нема многу за бубање ама затоа со задачи не ебаваат. Сепак правен си е тежок на свој начин, плус кај нив има некои глупи правила кои дополнително го отежнуваат, како на пример кај некои предмети мора да положиш на колоквиум за да одиш на испит т.е на двапати мораш да полагаш...

А дека е полесен од електро, се согласувам.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не зезај, сестра ми е на правен, немаш појма колку има за учење. Огромни скрипти, закони, глупости... На информатика е друго, нема многу за бубање ама затоа со задачи не ебаваат. Сепак правен си е тежок на свој начин, плус кај нив има некои глупи правила кои дополнително го отежнуваат, како на пример кај некои предмети мора да положиш на колоквиум за да одиш на испит т.е на двапати мораш да полагаш...

А дека е полесен од електро, се согласувам.
пер не ми кажувај што имаат за учење. У прва имав цимери од правен, земав да им ги читам прашањата и скриптите и тоа ја го сметам за општо познавање на правниот систем. Коа ја можев да ги одговорам шо у живот неам видено книга од нивни смер што останало за нив. И пер, да ти покажам ли јас колку книги имам по електротехника, физика, математика? По 2-3 книги имам од предмет, плус скрипти плус збирки задачи. И сеа тежина на предмет ќе гледаме по страните на книгите? Седи бе.