Студентски прашања

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Лани колегиве мои, ама ова за на фармација, ги презапишаа предметите од прв семестар и со кредитите што им останаа предмети од трети, немаше некои услови колку што знам.
тоа зависи до предметите, некои имаат предуслови (положени и ислушани предмети).
 

fighter

Староседелец
22 февруари 2012
26
27
613
Дали може некој да ми каже кои предмети помагаат при упишување на психологија односно кои предмети да ги полагам и дали има некаква врска проектната при уписот
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Дали може некој да ми каже кои предмети помагаат при упишување на психологија односно кои предмети да ги полагам и дали има некаква врска проектната при уписот
Проектната нема никаква улога а за психологија ти требаат

- за гимназија се избираат два предмета од:
биологија, математика (основно ниво),
филозофија, социологија, информатика или
од листата на понудените интерни предмети по
избор на кандидатите
за средно стручно образование:
математика (основно ниво), странски јазик,
биологија, историја, информатика или бизнис
еден стручен предмет според образовниот профил
на кандидатот
за средно уметничко образование:
два стручни предмета според образовниот профил
на кандидатот
 

fighter

Староседелец
22 февруари 2012
26
27
613
Проектната нема никаква улога а за психологија ти требаат

- за гимназија се избираат два предмета од:
биологија, математика (основно ниво),
филозофија, социологија, информатика или
од листата на понудените интерни предмети по
избор на кандидатите
за средно стручно образование:
математика (основно ниво), странски јазик,
биологија, историја, информатика или бизнис
еден стручен предмет според образовниот профил
на кандидатот
за средно уметничко образование:
два стручни предмета според образовниот профил
на кандидатот
благодарам Luckky
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Slims

Активен Член
19 април 2012
192
177
43
Пошто на некои факултети има а на некои нема листа на интерни предмети кои се бараат да се положат, сакам да прашам дали и колку има врска избраниот интерен предмет со уписот на некој факултет?
Дали можеш да се запишеш иако ги немаш полагано соодветните предмети?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Пошто на некои факултети има а на некои нема листа на интернети предмети кои се бараат да се положат, сакам да прашам дали и колку има врска избраниот интерен предмет со уписот на некој факултет?
Дали можеш да се запишеш иако ги немаш полагано соодветните предмети?
Ако немаш соодветни предмети, ќе треба да чекаш втор или трет уписен рок, па ако има место да те примаат.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Дали некој знае кои услови треба да се исполнат за да може да се запише студент на ФДУ (Факултет за драмски уметности) тука кај нас во Скопје?

Кога би запишувала втор факултет (конечно по моја желба) би бил овој, и во последно време навистина ми се врти оваа идеја низ глава.

Ако има некој некакви информации му благодарам однапред.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Дали некој знае кои услови треба да се исполнат за да може да се запише студент на ФДУ (Факултет за драмски уметности) тука кај нас во Скопје?

Кога би запишувала втор факултет (конечно по моја желба) би бил овој, и во последно време навистина ми се врти оваа идеја низ глава.

Ако има некој некакви информации му благодарам однапред.
Немаш некој посебни услови поднесуваш документи и одиш со некој проект (драма , песна и слично) имаш комисија која ќе ти каже да ти си за тука или најчесто бар јас коа праобав нми викаа што мајака бараш на драмски :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Немаш некој посебни услови поднесуваш документи и одиш со некој проект (драма , песна и слично) имаш комисија која ќе ти каже да ти си за тука или најчесто бар јас коа праобав нми викаа што мајака бараш на драмски :)

Оооо па супер. Ако се решим ќе си ја испробам среќата. Барем да не ми биде цел живот криво :) Фала ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Viktor k