Што ве научи животот?

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
До сега, и покрај сите неправилности, неправдини, доживувања и случки, дали добри,дали донекаде лоши, сепак се научив на тоа дека позитивноста во животот е прилично добра ствар. Иако јас знам да бидам и многу песимистична, ама знам и тоа да го зачувам во себе.
-Никој нема да те сожалува, а не е ни тоа поентата.
-Ретко кој стварно ќе ти помогне, а уште поретко кој стварно ќе те слуша. Што велат: Добриот слушател сигурно мисли на нешто друго :D
-Наивноста, лекомисленоста да бидат подалеку од мене.
-Да не очекувам премногу од луѓето, сите знаеме да бидеме себични.
-Да се задоволувам со ситници, како едно слатко кафе на сабајле сварено од саканиот. :)
-Да бидам слободна, неограничена, да имам широк поглед спрема светот, колку и тој да изгледа зол.
-Ништо не се добива туку-така, мораш да дадеш нешто и од себе.
-Музиката, уметноста, себе-едукацијата, пријателството, љубовта, патувањето - се искуства што треба да ги доживувам.
-Дека пред се, морам да знам сама да се снајдувам.
-Меѓусебните односи се многу битни, а уште поубаво ќе биде ако се добри тие односи.
И ред други работи, шо енос и ќе ги учам. :)
 

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Не е се така како шо изгледа и дека е убаво човек кога е скептичен, кога не верува ногу у другите..
 

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
34
Ме научи дека многу пати ќе доживееме и падови и издигнувања, милиони причини да се радуваме и исто толку да се растажуваме, но колку повеќе болка чувствуваме толку посилни стануваме, ме научи да се борам, да бидам борец на својата судбина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Female

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Животот само ми приложи лекции, мое беше дали ќе ги научам или не, ама мило ми е што ги научив.
Крај краева, без некои големи објаснувања и потточки, најголема лекција ми е дека треба да се слушам себе и сопствените желби и потреби, зошто макар и да згрешам при изборот на крај, барем лично од себе ќе научам, нема да си чукам глава и да обвинувам други, па да се обвинувам себе што (не) сум се послушала.
Другото се сведува на Марфиеви закони. А Марфи е тешко педерче.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Сватив дека не постојат вечни и добри пријатели
а и сватив дека на некои членови тука им пречам :^)
Не пречиш бе лошо девојче. Само да не спамаше толку многу. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and Badgirl

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Сватив дека не постојат вечни и добри пријатели
а и сватив дека на некои членови тука им пречам :^)

Може стварно мислиш дека на некој му пречиш тука,ама мене си ми стварно мила (hug)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and Badgirl

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Сфатив дека огромен број не знае дека овој глагол се пишува со ф.
Како тогаш би правеле разлика помеѓу сваќа (ко у роднинска врска помеѓу мајка ви и мајката на м`жот ви) и сфаќа? :unsure
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Сфатив дека огромен број не знае дека овој глагол се пишува со ф.
Како тогаш би правеле разлика помеѓу сваќа (ко у роднинска врска помеѓу мајка ви и мајката на м`жот ви) и сфаќа? :unsure
Куде си ма да ти е*у гада : )
Сфатиф дека ме боли к*ур што како и сс коју букфу се пишуе :p : )
Крај краева не сам на час по Македонски, на сајт сам, на форум, забава очка ом
Ке си пишују сс коју букфу куде сакам : ) како га изговарам такој ке си пишују Hh
ЕлеНтрашицо, среќни ти празници Куманофко моја, поздраф ; )
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Парва мор (hug) немаш право да ми се буниш оти не важи тоа за тебе со оглед на тоа што што “сфаќам“ е еден од ретките кои ги пишуваш правилно. :zelen
Све најбоље такоџе, мене не ми е, нема паричка у мене. :nah
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe