Ислам

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
а ја као атеист,треба да ве рушам сите.многу верници се праите бе а нож у грб забивате.дајте диско.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Даре тоа им е во пораката кога оџата ќе викне од минаре "Алах екбер" и така натака пее дека господ е семоќен и не му има рамен никој,дека Мухамед е псоледниот пророк и вика во пораката дојдете да се молиме,како очекуваш да биде тивко кога намената е да слушнат сите дека треба да се помолат?
Друго прашање е дали во земји со мешани религиски погледи на некој тоа му пречи или го иритира


Ситуација во охрид две џамии во исто време пејат кого повикуваат тие се прашума или пак кого надвикуваат
 

Mumin

Нов член
11 ноември 2012
2
3
3
37
Да Мухамед е тоа,а Алах е бог истиот е и кај нив и кај христијаните само различно го нарекуваат со различно име:)
кај нас муслиманите Бог го викаме Аллах што на превод значи „Едисвен Обожаван“ во кристиансвото го имаме истиот збор на еврески јазик со исто значање Јахве во арабски Ја“Аллах.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Badgirl and Ghtalpo

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
иако сум христијанка,мојата најдобра другарка е од исламска вера,јас сум фасцинирана од нивните верувања и обичаи-ја почитувам многу
начинот на кои тие се почитуваат,постат,се разбираат ми се допаѓа
сакам да читам за различните вери и верувања и затоа немам никакви предрасуди кој од која вера е
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem and Mistery :)

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Ислам - тоа не е само друга религија. Тоа е друг свет со свои закони, со различни мислења за животот и смртта.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

Giotto(LA)

Нов член
5 април 2013
5
1
1
31
Убаво се сетил Мухамед да создаде едно општо прифатено однесување, да воведе многу правила и закони, нормално во тоа време најлесно се постигнувало се преку религија. Јас не сум атеист, јас верувам во Бог и сметам дека сите сме еднакви пред Бог, различни религии и мислења се резултат од лошо сочувана историја која е пишувана од победниците. Всушност сите религии е поврзани меѓусобно и главните нешта се исти. Убаво е кога извор на човековата енергија е БОГ. (flower)
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
кај нас муслиманите Бог го викаме Аллах што на превод значи „Едисвен Обожаван“ во кристиансвото го имаме истиот збор на еврески јазик со исто значање Јахве во арабски Ја“Аллах.

во Православието има свето тројство Отецот Синот (исус Христос ) и Светиот Дух

најверојатна теорија што преставува исламот
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Исламот поучува дека човекот има душа која оди на оној свет. к*р’анот вели: „Аллах ги зема душите во часот на нивната смрт, а и оние кои спијат, па ги задржува оние на кои им одредил да умрат, а ги остава оние другите до одредениот рок“Според к*р’анот, душата може да има различни одредишта, кои можат да бидат или небесна рајска градина или казна во огнен пекол.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Исламот поучува дека човекот има душа која оди на оној свет. к*р’анот вели: „Аллах ги зема душите во часот на нивната смрт, а и оние кои спијат, па ги задржува оние на кои им одредил да умрат, а ги остава оние другите до одредениот рок“Според к*р’анот, душата може да има различни одредишта, кои можат да бидат или небесна рајска градина или казна во огнен пекол.
Исто како и секоја религија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: scarstone

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
кај нас муслиманите Бог го викаме Аллах што на превод значи „Едисвен Обожаван“ во кристиансвото го имаме истиот збор на еврески јазик со исто значање Јахве во арабски Ја“Аллах.

грешка во христијанството господ е преставен како свето тројство отец, син, и свети дух , тоа е голема разлика, во исламот господ е преставен како единствен