Љубовни проблеми

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Љубовни проблеми ми збрцнаа оваа година.
Од една страна типот што го сакав цели 2 години дознав дека фатил друга, што директно поврзав дека повеќе не ме сака. Од друга страна се појави еден будала што ме знае само 2 дена а ме сакал демек. Не може да се откачи човекот иако му кажав дека никогаш нема да го сакам. Зошто не сфаќа дека јас не знам да сакам и не сакам да сакам.... Едино ги сакам луѓето што сум во роднинска врска, други никој не сакам. И не можам.

И тек сега дознав: љубовта е срање. Никогаш нема да се заљубам... Љубовта боли! Многу боли!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
...Не може да се откачи човекот иако му кажав дека никогаш нема да го сакам. Зошто не сфаќа дека јас не знам да сакам и не сакам да сакам.... Едино ги сакам луѓето што сум во роднинска врска, други никој не сакам. И не можам.

И тек сега дознав: љубовта е срање. Никогаш нема да се заљубам... Љубовта боли! Многу боли!

А сепак, eден ден (повторно) ќе сакаш. :)
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Љубовни проблеми ми збрцнаа оваа година.
Од една страна типот што го сакав цели 2 години дознав дека фатил друга, што директно поврзав дека повеќе не ме сака. Од друга страна се појави еден будала што ме знае само 2 дена а ме сакал демек. Не може да се откачи човекот иако му кажав дека никогаш нема да го сакам. Зошто не сфаќа дека јас не знам да сакам и не сакам да сакам.... Едино ги сакам луѓето што сум во роднинска врска, други никој не сакам. И не можам.

И тек сега дознав: љубовта е срање. Никогаш нема да се заљубам... Љубовта боли! Многу боли!
Љубовта боли кога не е здрава. Кога е затруена со желба за поседување, желба за контролирање и одземање на слободната воља на партнерот. Кога е затруена со лаги, љубомора, посесивност, егоизам, егоцентричност, гордост... се надевам дека не си доживеала ваква болна врска, а ако сум во право, немој да си го трошиш времето на на вакви размислувања.

Дечкото што си го сакала две години можеби навистина не те сака, ама тоа не е причина за да патиш, ти неможеш со сила да му наредиш да те сака ако неговите чувства се будат поради друга девојка.
Ете се појавил и некој кој после два дена ти изјавил љубов, тоа е добро, мегутоа ако ти не чувствуваш ништо кон него приказната е завршена, зошто се замараш со тоа?
Се додека еден ден не ја најдеш онаа личност за која ке знаеш дека е вистинската, нема потреба од кукање.
Девојче, ако во моментов мислиш дека љубовта е срање, не се замарај, уживај во останатите нешта во животот... а еден ден ке го смениш милсењето и ке ти биде глупаво и смешно што некогаш си се замарала.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and melpomena

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не. За ова можеш само сама да си помогнеш. Ако толку многу го сакаш бори се за него, пробај да ги решиш работите, веке сте биле заедно и знаеш што е тоа што ве разделило.
Ако нема можност за смирување имаш две опции
1. Да се посветиш на нешто друго, на било што, колку да ги тргнеш мислите од него, посвети се на себе на пример
2. Или не бегај од своите чувства, мисли на него, плачи за него, врескај ако ти се вреска, разговарај со другарките...
Во секој случај времето лечи се
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не. За ова можеш само сама да си помогнеш. Ако толку многу го сакаш бори се за него, пробај да ги решиш работите, веке сте биле заедно и знаеш што е тоа што ве разделило.
Ако нема можност за смирување имаш две опции
1. Да се посветиш на нешто друго, на било што, колку да ги тргнеш мислите од него, посвети се на себе на пример
2. Или не бегај од своите чувства, мисли на него, плачи за него, врескај ако ти се вреска, разговарај со другарките...
Во секој случај времето лечи се
Се работи за машки член кој сеуште ја сака девојката (wasntme)

Истото го мислам и за овој негов проблем и за сите кои бараат помош овде.
како тоа ние ке помогнеме за нечиј проблем а се што знаеме за проблемот е текст од пет шест реченици.
Можеме само да ве насочиме погрешно.
Решениата на проблемите лежат во самите нас.
Некогаш покасно,некогаш порано но некогаш токму на време ке го решиме проблемот а тогаш веке излегол нов.
Така функционира цел живот.
На ниеден проблем нема да се најде овде решение,само одговор на прашање.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Се работи за машки член кој сеуште ја сака девојката (wasntme)

Истото го мислам и за овој негов проблем и за сите кои бараат помош овде.
како тоа ние ке помогнеме за нечиј проблем а се што знаеме за проблемот е текст од пет шест реченици.
Можеме само да ве насочиме погрешно.
Решениата на проблемите лежат во самите нас.
Некогаш покасно,некогаш порано но некогаш токму на време ке го решиме проблемот а тогаш веке излегол нов.
Така функционира цел живот.
На ниеден проблем нема да се најде овде решение,само одговор на прашање.
Се извинувам, јас имав впечаток дека се работи за девојка
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Martin123

Полноправен Член
13 септември 2012
32
27
18
E тоа страв ми е да не ми ја лапне некој... иначе си реков... ако нешо такво се деси директива го препракам у охрид без упут... не гледам нишо онака... инаце не ми треба боксирач хахха тоа за деца е :p Иначе и кога е во школо она онака ко да немам доверба во нејзе или незнам што се мислам дека нешто ке направи... т.е. цело време мислам дека ке ме изневери а па од друга страна па токму спротивното го мислам... хаххах Изгледа што викаш за во врска со Самодовербата можно да е тоа и најголемата работа... некако како да ја немам... (worried)

Братче...
СЕКОЈ КОЈ ИСКРЕНО САКА ТОЈ Е ЉУБОМОРЕН,ако нема љубомора тогаш тоа нешто не е ЉУБОВ...ама знај дека на се има граници...
исто и јас сум љубоморен на нешто што е мое и што навистина го сакам ама се обидувам да не претерувам бидејки со љубомората знај дека некој нешта може да се изгубат..па дури и ЉУБОВТА...но зависи до карактерот на девојка ти и зависи во односот со други личности...
БИДИ МИ ПОЗДРАВЕН

знам само едно КОЈ ИСКРЕНО ЉУБИ ТОЈ СЕКОГАШ ГУБИИИ :((

Боли братче...
Сите си го знаеме чуството...
брат...ТОЈ ШТО САКА ИСКРЕНО Е СЕКОГАШ ТОЈ ШТО ГУБИИ...
секогаш тој е премногу повреден и скршен од болка за изгубеното време и изгубената ИСКРЕНА ЉУБОВ

не да болиииииии имењаку..:(((
СЕ ПРАШУВАМ ДАЛИ ТОЈ ШТО Е ИСКРЕН И ТОЈ ШТО САКА СЕКОГАШ ДА Е ПОВРЕДЕН ОД ОНОЈ КОЈ МУ Е СЕ НА СВЕТОТ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jeremija Krstic

ThyInfernium

Полноправен Член
29 август 2012
43
44
18
35
Љубомората е тешко чувство за контролирање кога сакаш некого искрено... Гледам што повеќе да го контролирам тоа, да наоѓам баланс и до сега добро ми оди. Вложувам се во врската поради причина што до сега најубаво се чувствувам со неа, од која било друга со која што сум бил претходно. Сега знам што е љубов, а исто така и што е возвратена љубов, која ја чувстуваш од спротивната страна и ја гледаш таа искра во нејзините очи, тој жар од емоции кога сте заедно. Секако дека се плашам да не ја изгубам, ама тоа е само во мојот мозок и не му придавам големо значење.