Мачиња (исхрана, совети и општа дискусија)

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Јас кога чував мачка и ми оставаше влакна по облека, ќе земев голем селотејт, оној дебелиот. И после галење во скут, ќе си одврзев лента и ќе си лепев влакна. :D
Инаку убаво чаре си му нашла. Стави слика да ја/го видиме лепотанот/лепотицата. :)
Да и кај мене овој период пушта мноооогу влакна, ама го чешлам редовно, плус на чешелот од обратната страна има едно како четкичка и со неа сите влакна што ќе ми се залепат ги вадам:)

Го имам ставено мојот лепотан на форумов, еве го пак :)
542126_371780572867517_100001067333203_1096506_1507199525_n.jpg

422642_312676702111238_100001067333203_946451_730987828_n.jpg

standalone

standalone

standalone


Еве го како си игра ;)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Јас ако би чувал мачка, тоа би било само Персијска. Од овие обичниве ми помина ќејфот.

ist2_3915837-siam-cat.jpg
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Имам еден мачор 1 година е стар и последнава недела само чоколада и чипсови јаде:giggle.Ќе си купам чоколадо и ќе го оставам на маса он ќе се качи и ќе ми го изеде,му давам храна за мачки неќе ни да ја погледне.Иначе ептен е паметен само што ми ги јаде чоколадата:rofl
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Обичната мачка (латински: Felis silvestris catus или латински: Felis catus) е најраспространетиот вид од фамилијата мачки - (Felidae): како дива или домашна (Felis ocreata domestica) ја има насекаде. Иако е припитомена, мачката не го загубила својот инстинкт на ловец и кога лови на жртвата ѝ се приближува со бесшумно прикрадување. И таа, како другите мачки, преде кога е задоволна. Иако ловат сами, мачките се социјални суштества и користат разни вокализации,фермон и видови говор на тело за комуникација, како мјаукање,предење `ржење и сл.
b7weeks3.jpg

Анатомијата на мачката е слична со онаа на другите животни од родот Мачки, со силно, еластично тело, брзи рефлекси, остри канџи и заби прилагодени за убивање ситен плен. Како ноќни предатори, мачките го користат нивниот остар слух и вештината да гледаат во темно за да го најдат својот плен. Не само што слушаат звуци што се преслаби за да ги регистрира човечкото уво, туку тие исто така слушаат и звуци со повисока фрекфенција. Мачките исто така имаат и многу подобро сетило за мирис од тоа на луѓето.
Со луѓето е од многу одамна. Во стариот Египет, мачката била дури свето животно. Бастет, на пример, била мачколика божица на музиката, на танцот и на мајчинството. За разлика од кучето , мачката е многу понезависна и приврзана им е само на оние што знаат да ја пленат. Се претпоставува дека домашната мачка потекнува од дивата мачка од стариот свет (Европа,Азија,Африка) која е малку поголема и има подолга опашка.

sweet-cat-photography.jpg


Весникот The New York Times во 2007 напишал дека иако до неодамна за мачката се верувало дека била припитомена во стариот Египет каде била култно животно ", една понова студија, од истата година, открива дека сите домашни мачки веројатно водат потекло од африканската дива мачка-(Felis silvestris lybica), припитомени некаде околу 8000 п.н.е., на Блискиот Исток. Најстариот директен доказ за припитомената мачка е маче закопано до човек, уште пред 9,500 години на Кипар.

siamese-cat-facts-3.jpg

RussianBlueWEcR_AP6C1725.jpg

persian_cat_1.jpg


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Мортидо

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Мачињата се срциња. Си имам дома едно мачорче и многу е мило и сака да се гали. Инаку јади се, буквално се, најповеќе си сака инаку мевце. Цел мој живот до сега сум чувала маче или кученце. И мачињата и кучињата си ги сакам исто. (happy)
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Имам ново маченце, мало е, околу месец и пол има.
Е, сега си имам една мака.
Прво не кака мачорчево и мене ме фаќа страв, еве денес му е трети ден кај мене и уште се нема искакано.
И друго, не ми текнува овие апченцава за глисти како се викаа, зашто помина извесно време како ја чував последната мачка, знам дека на 4 месеци по 1/4 му давав.
И дали е доволно големо ова за да почнам да му давам?
Тенкју вери мач