Економски или правен факултет?

Кој факултет е подобар?

  • Правен

    Гласови: 14 53.8%
  • Економски

    Гласови: 12 46.2%

  • Вкупно гласале
    26

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
ни тој ни вој....
премногу правници и премногу економисти кои седат дома и немаат работа...значи ги има на тони...
одбери некој друг, при шо утре нема да бидеш еден од многуте кои жалат шо го завршиле факултетот за да седат дома
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She and parvati

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
ни тој ни вој....
премногу правници и премногу економисти кои седат дома и немаат работа...значи ги има на тони...
одбери некој друг, при шо утре нема да бидеш еден од многуте кои жалат шо го завршиле факултетот за да седат дома
А дали некој досега се запрашал зошто тие економисти и правници седат дома и колкав им е нивниот просек....многу проста математика е тоа незнам зошто никој не се зафаќа со проблемот....седат дома зошто едвај го завршиле факултето и чекаат на државава да ги вработи...ама држава како држава неможесега за секого да води сметка и да го смети на фотеља...си има правила на игра...колку и да се бесмислени и тешки сепка постојат...си бараат просек за вработување освоени толку и толку кредити...работно искусво и слично.
Тие што седат дома(сега зворувам за најголемиот дел од нив а не сите) седат и чекаат некој на врата да им додје и да ги моли за работа...не преземаат никакви активности да го сменат тоа(да отворат сопствена канцеларија,да побараат работно место кај други адвокати и да рбаотат како приправници или правни техничари) или пак да се обидат на суднска академија(ако ги исполнуваат критериумите) истото и за економистите...така да...незмам како може некој на некому да му речи еј не оди на економски или на правен оди на микробиологија или на книжевност...пример
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
А дали некој досега се запрашал зошто тие економисти и правници седат дома и колкав им е нивниот просек....многу проста математика е тоа незнам зошто никој не се зафаќа со проблемот....седат дома зошто едвај го завршиле факултето и чекаат на државава да ги вработи...ама држава како држава неможесега за секого да води сметка и да го смети на фотеља...си има правила на игра...колку и да се бесмислени и тешки сепка постојат...си бараат просек за вработување освоени толку и толку кредити...работно искусво и слично.
Тие што седат дома(сега зворувам за најголемиот дел од нив а не сите) седат и чекаат некој на врата да им додје и да ги моли за работа...не преземаат никакви активности да го сменат тоа(да отворат сопствена канцеларија,да побараат работно место кај други адвокати и да рбаотат како приправници или правни техничари) или пак да се обидат на суднска академија(ако ги исполнуваат критериумите) истото и за економистите...така да...незмам како може некој на некому да му речи еј не оди на економски или на правен оди на микробиологија или на книжевност...пример


ете јас ти реков...
јас си го дадов своето мислење (мислам дека тука има секој право да си каже шо мисли)...а братче ти кај сакаш оди, ич уво не ме боли за тебе, искрено.:pusi
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
ете јас ти реков...
јас си го дадов своето мислење (мислам дека тука има секој право да си каже шо мисли)...а братче ти кај сакаш оди, ич уво не ме боли за тебе, искрено.:pusi
БРАВО.
Точно така.Јас како и ти си кажавме свое мислење..колку е моето или твоето покрепено со факти тоа е друго.Инаку во никој случај целта не ми беше да те навредам или да го исмјекам,омаловажам твоето мислење.Само тоа со "сите седат дома со правен и економски" мајку ме изиритира...незнам можеби заради тоа што многу луѓе што ги знам што завршиле економски или правен а се од социјално ранливи семејства сепак со труд и амбиции успеале да се вработат на најразлични места...како што кажав треба некој да се позанимава со овај проблем...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f

She's a maniac

Нов член
23 август 2012
4
2
3
34
Можеш од милион критериуми да се водиш , и да истражуваш , да слушаш , да прашуваш , да разглабаш и сл. Ама откако ќе дипломираш еден и единствен ќе ти биде пресуден - дали те бива (пошо седењето у амфи и на твоето идно работно место се два различни поима) за факултетот што си го завршил.
А тоа дали економски или правен имаат сличности би рекла дека навидум имаат нешто заедничко , можеби некои предмети , ама во суштина се премногу различни.
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Се двоумев дали да одам на Еконосмки или Правен. На 1 - виот упис се запишав на Еконосмки, Е-бизис.. Во меѓувреме се премислив, па сега сакам на Правен (се двоумам дали да ги однесам документите за 2-риот упис), а подеднакво ги сакам и правото и економијата, па што мислите, кој факултет е полесен, подобар..? Навистина незнам..


Еееј колеги сме ако останеш на е- бизнис.
И сеа вака, викате дека економски бил лесен. Е, не е. Не е така наивен факултет. Посебно смерот е-бизнис. Пошо се учи на англиски, и не му оди на секој англискиот. И, баш тој смер е перспективен и кога ќе завршиш можеш веднаш да најдеш работа. Нели знаете дека е дефицит? И дека сега се се компјутеризира? Е-банкарство, е-трговија.. Ама добро, секој со свое мислење. Мислете си дека е правен потежок и поперспективен:):)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Еееј колеги сме ако останеш на е- бизнис.
И сеа вака, викате дека економски бил лесен. Е, не е. Не е така наивен факултет. Посебно смерот е-бизнис. Пошо се учи на англиски, и не му оди на секој англискиот. И, баш тој смер е перспективен и кога ќе завршиш можеш веднаш да најдеш работа. Нели знаете дека е дефицит? И дека сега се се компјутеризира? Е-банкарство, е-трговија.. Ама добро, секој со свое мислење. Мислете си дека е правен потежок и поперспективен:):)
Нема да бидеме колеги, утре за упишувам на Јустинијан I. :)
Ќе му отстапам на некој место на Е-бизнис во државна квота. :cool:
Иначе, секој факултет си има своја тежина, некој повеќе сака да учи право, некој економија, некој медицина...

btw со среќа. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Нема да бидеме колеги, утре за упишувам на Јустинијан I. :)
Ќе му отстапам на некој место на Е-бизнис во државна квота. :cool:
Иначе, секој факултет си има своја тежина, некој повеќе сака да учи право, некој економија, некој медицина...

btw со среќа. :)

Со среќа и тебе :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rodeo Tvrdo

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
Се додека факултет го бираш според критериумот “Кој е полесен“. Не си за никаков!
Ама таква ни е државичката наместо да подобрува квалитет ајде кампањи за и шуто и рогато на факултет да се запише..нека дреме, нека живее студентски живот што сака нека прави додека има кој да дава пари, дали од тие факултети ќе излезе квалитетен кадар кому му е гајле и така и со диплома и без диплома ако им припаѓаш ќе ти најдат некоја работичка..
Инаку ни тој ни тој не ми е привлечен.. ако морам да бирам би бил правен.. поинтересно е..
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Со завршен економски жалам што таму потрошив 4 години од мојот живот и моите нерви да имаше некој да ми каже пред 4 години не се будали оди си на некој од техничкиве факултети и онака првници и економисти имаш со лопата да ги ринеш , а правниот систем и економската ситуација во Македонија се катастрофа ева е навистина парадокс! Моја препорака одберете нешто што може одма да се најде работа и има доста пракса , а не залудно да трошите време на теории и дали е асиметрично или симетрично точен одговор!