Провинцијалска идеја за екскурзија

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
1. Во ниту еден момент не почнав хејтерски(ниту пак некој почна од форумџииве) да ти враќа на постот. Само енергично застанавме во одбрана на другите кои се и тоа како навредувани затоа што си го живееле животот различно од она што ти го сакаш и практикуваш.
2. Иронијата сарказамот е нешто што може многу лошо да делува ако се користи во многу нападен стил. Нешто што ти си го направила. Си претерала, а се’ што е претерано не чини.
3. Јас не се навредувам. Ти кажав, може да ме навреди само оној кој може а не оној кој сака.
4. Многу ми е мака што сакаш да се извадиш некако но неможеш,затоа што ти енергично се обиде да не’ навредиш. Еве ќе ти кажам со што:
Мислев дека нема толку да се тупи и ќе се свати поентата, дури ме мрзи и да се објаснувам на секое. Ќути си ако, и ја ќе си ќутам џабе зборам изгледа.
- ова се твои зборови, не мои.
5. А ако некој од тука сакаше да те навреди или понижи или незнам што прво што ќе направеше е тоа што ќе ти укажеше на милионите граматички грешки што „колумнист“ не смее да си дозволи да ги направи.
Ги увидов грешките и молчев, онака, затоа што си сеуште средношколец, и сеуште можеби не ги знаеш, а ти не‘ напаѓаш, осудуваш, напаѓаш други...


Мислев дека нема толку да се тупи - алооо човееееееееееееееееееееееееееееек, мислев нема толку да се тупи - како може да те навреди реченицава, само делов претпоставувам дека те навредил, ама очигледно не го сваќаш. Мислев дека нема толку да се тупи - под тупи да се зборува едно исто исто исто, да ти го тупи некој. Ако го имаш сватено делот дека мислев дека нема толку да е тупа толпата на народ што се контра, реченицата ќе немаше смисла. Под тупење мислам на гњавење премногу зборење...цццц ви викам ќе се запнете за нешто сите, еве за иста реченица се буни цел свет и милион коментари надоле како што гледам. Значи знам дека има печатни грешки, не реков дека сум колумнистка јака некоја, ниту дека тоа воопшто сум, тоа никаде не го декларирав. Јас никаде не почнав со хејтање туку само ви образложив што сакав да кажам со поентава во случај да не сте сватиле. Нема што да се вадам, да сакав ќе избришев коментар, нешто такво. Нормално е да се има негативна критика и тоа да се прифати, е сега тоа што има голем дел на иронија во текстот има, и така јас се изразувам , немора секому да се допадне тоа. Затоа напоменав во коментарите дека незнам што би можело да те навреди од тоа што го напишав. Ниту ве нападнав ниту ве осудив, она е мојот став. Не ти е некако премногу средношколска расправијава? Зошто немам јас многу многу време за губење по оваа работа, не реков дека „колумнава “ ми е совршена или дека мора да ја сакате. Напротив. Само испочитувајте го вложениот труд и тие петнаесетина минутки да се напише, јас дури и заобјаснував, да не случајно некој е во забуна и пробав на секој можен начин да ви го доловам она што сакав да го кажам но на секоја моја добродетел не се враќа со нешто добро, затоа да не го тупиме повеќе. Незнам која ти е поентава расправијава понатаму да тече.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Мислев дека нема толку да се тупи - алооо човееееееееееееееееееееееееееееек, мислев нема толку да се тупи - како може да те навреди реченицава, само делов претпоставувам дека те навредил, ама очигледно не го сваќаш. Мислев дека нема толку да се тупи - под тупи да се зборува едно исто исто исто, да ти го тупи некој. Ако го имаш сватено делот дека мислев дека нема толку да е тупа толпата на народ што се контра, реченицата ќе немаше смисла. Под тупење мислам на гњавење премногу зборење...цццц ви викам ќе се запнете за нешто сите, еве за иста реченица се буни цел свет и милион коментари надоле како што гледам. Значи знам дека има печатни грешки, не реков дека сум колумнистка јака некоја, ниту дека тоа воопшто сум, тоа никаде не го декларирав. Јас никаде не почнав со хејтање туку само ви образложив што сакав да кажам со поентава во случај да не сте сватиле. Нема што да се вадам, да сакав ќе избришев коментар, нешто такво. Нормално е да се има негативна критика и тоа да се прифати, е сега тоа што има голем дел на иронија во текстот има, и така јас се изразувам , немора секому да се допадне тоа. Затоа напоменав во коментарите дека незнам што би можело да те навреди од тоа што го напишав. Ниту ве нападнав ниту ве осудив, она е мојот став. Не ти е некако премногу средношколска расправијава? Зошто немам јас многу многу време за губење по оваа работа, не реков дека „колумнава “ ми е совршена или дека мора да ја сакате. Напротив. Само испочитувајте го вложениот труд и тие петнаесетина минутки да се напише, јас дури и заобјаснував, да не случајно некој е во забуна и пробав на секој можен начин да ви го доловам она што сакав да го кажам но на секоја моја добродетел не се враќа со нешто добро, затоа да не го тупиме повеќе. Незнам која ти е поентава расправијава понатаму да тече.
ај девојче смири се малку
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
Ни самата ти незнаш што е поентата. Во текстот пишиваш едно, во коментари објаснуваш сосема друго.



Како тоа сите ние што не можеме да ја сфатиме поентата на колумната што ни ти самата не можеш да си ја сфатиш сме тупи, а ти паметна. Знаеш, провинцијалско однесување е и она кога некој мисли за себе дека е најпаметен, и ги нарекува другите тупи, глупави и сл. Како и да е, кога веќе си решила да пишуваш колумна, и да ја објавиш на јавен форум, очекувај и негативни коментати (сите беа негативни, али нема веза). Не се оправдувај што била поентата, ти убаво ја објасни во текстот, и сите ние што ја прочитавне ја сфатиме скоро исто. Нареден пат внимавај што пишуваш, зашо онака навредуваш повеќе групи на луѓе. И, немој да мислиш дека си најпаметна, затоа што од паметниот секогаш има попаметен.


Не тврдам дека сум најпаметна и незнам ЗОШТО и како сте сватиле од Мислев дека нема толку да се тупи и ќе се свати поентата, дури ме мрзи и да се објаснувам на секое. Ќути си ако, и ја ќе си ќутам џабе зборам изгледа - дека всушност вие сте тупи. Сте чуле за израз - не ми го тупи повеќе? Ај да не го тупиме? Доста се тупи сега? Ајде да не се тупи току? Фала богу дека неможам да сум прва има и пред мене и зад мене нели? Не сум малоумна луѓе, што сте напнале ко пијан за плот незнам. Прочитај го предходниот коментар што го напишав, навистина не гледам поента повеќе во објаснувањево. Во коментариве ќе видиш дека истото го повторувам од текстот на секое, само со повеќе детали од ескурзијата, дури и се извинив на неколку наврати ако не е добро склопено, мислам ако следиш, зошто кога пишувам не едитирам нешто посебно, туку онака како што ќе биде -из прве- си иде, затоа не се нарекувам колумнист. И да се сите негативни и цел свет да е против мене, јас ставот веќе сум го оформила, во коментари само ви ги образложував причините. Навистина сево ова ми е некако....детски, нели? Не гледам поента, ти го имаш твоето мислење дека колумнава ми е грешка и дека ја сум грим рипер што ги искла сите во текстов, а јас мислам дека сум реална и гледам да имам барем каква таква поевропска култура во абтобус.
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
Јас и на магаре еднаш се имам сликано, и шо ме прави тоа- сељак?
За другото нема што да коментирам, испаѓа повторно да се повотрувам.... само да те прашам:
Дали ти беше матичар на екскурзијата, и ти беше битно што прават другите, а не што правиш ти?


Да, матичар бев, мрчало сум, немам другари, огорчена сум на сите, битно ми е што прават другите бидејќи јас сум провинцијалката во случајов и сум најголем трачар. Добра поука извлече од колумната, токму тоа сакав да го доловам, горда сум што совршено ме свативте, јас само сакам да критикувам богаташи знаете, тоа духовно ме храни. ^^ :) :***** ^^ :D
ЛОЛ.
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
А, зошто уствари се спомнува дека има сарказам и иронија во текстот т.е. колумнава? I see none... (think)
Колку што мојов затупавен мозок има перцепирано, сарказам и иронија се скриено исмевање, метафорично, а овде се` е изнесено директно. И како само 20ина од тие души биле такви кремци поради кои сте “страдале“, а ваму само ти се самопрогласуваш црната овца и жртвеното јагне?

И, ко што е редот, да одговорам.

Не се викам Мила, и збориме за Италија, еден од центрите на високата мода, каде една проста маичка со натпис на брендот може дури до илјадници евра да достигне, а сигурно никој родител нема да даде на детето толкава пара, уште помалку пак само за една маица, па да може истото да си дозволи да влезе таму.
Кај нас, во наш “елитен“ бутик, за 2-3000 ќе ја најдеш истата маичка што таму на попуст чинела 30.000 наши денари, што ти одговара на поставеното прашање „Нема ли елитни марки во Македонија?“, ама битно нели, овде си крем де ла крем, оти твојата е поскапа од оние 5 за 300 во Шутка, иако на времето стоеле во истиот турски подрум со “брендиранава.“
Едноставно, во држава ко нашава, не можеш да си дозволиш народот да го делиш на кремци и црни овци. Стандардите не ни го дозволуваат тој луксуз. Еве, во Америка, Конверс старките се едни од поевтините и се ко некој вид на дефиниција за таа посиромашна, тинејџерска, несфатена и бунтовна раја. Овде кога ќе го купиш истиот Конверс за 3.500, ти си кремац.
Кремац си, зошто е луксуз да издвоиш 3.500 од минималната т.е. просечната наша плата, што изнесува 8.050 денари.
Затоа, и од Шутка ако купуваат таквите што ги декларираш ко ванаби кремци, а знаат да застанат со истото “парталче“ пред елитна, светска продавница, никој не може да им мрчи и да им го забрани тоа, ако истото ги исполнува.
Јес да кај нас е изопачено сфатен поимот “кремац“, ама остај ги, ќе пораснат.


Се прогласив како овца, бидејќи јас го кажав ова јавно, и знаев дека ќе ме очекуваат вакви коментари. Извини за тоа - Мила ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Знам дека е ОФФ топик ама ќе го пишам зошто некако све ова ме потсети на овој текст.

Иако не сум бил во Африка
Имам чувство како таму да живеам
Мајмуни и слонови околу нас
И по некој гепард чека во заседа
Биволи и жирафи во џипови
Зебри костумосани со актовки
Кобили нашминкани
Навлечени на хуманитарни балови, спа центри
Секој, секој е секому храна
Во оваа мала савана
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
Што направивте од мене луѓе, не ми е јасно зошто сите се водите по првата критика секогаш и ако првата критика е позитивна тогаш се е позитивно, ако не е тогаш се е негативно, колку да нема многу спротивни мислења и да се соберат повеќе фанови. Зошто не сваќате поента? Толку ли е несватлива темата и тоа што сакам да го кажам? Чекај, јас не сум девојка? Јас не сакам да се спремам? Јас не се шминкам? Јас не носам марки? Де бе, не сум батал, и јас се средувам фала богу. Не е тоа поентата, поентата е што јас не го потенцирам на секој чекор тоа. А вие ме направивте незадоволен мрчатор брцнат во ќош со самото тоа што се пожалив на луѓе што немаат никаков осет. Полека малку, видете што сакам да ви кажам.

жали се колку сакаш, провинцијата нема врска со тоа понашање на одредени луѓе.. и со тоа шо некои "провинцијалци" како шо ти ги викаш имат вакво понашање, не значи дека сите се такви.. и не се води никој по првата критика, туку колумната ти нема врска според мене ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rodeo Tvrdo

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Да, матичар бев, мрчало сум, немам другари, огорчена сум на сите, битно ми е што прават другите бидејќи јас сум провинцијалката во случајов и сум најголем трачар. Добра поука извлече од колумната, токму тоа сакав да го доловам, горда сум што совршено ме свативте, јас само сакам да критикувам богаташи знаете, тоа духовно ме храни. ^^ :) :***** ^^ :D
ЛОЛ.
Без нервоза...не се нервирај губиш лепота.... батали ги колумните за старт - едноставно лошо ја дооловуваш суштината...шириш омраза на одредени членови кои се пронаоѓаат во напишаното. Форумов е опуштен нема потреба од тензија, биди искулирана, и ќе ти бидам дечко:*
Оди малку во дискотекава да се релаксираш со една водка/коњак/шток или што и да е. А јас по тебе ќе дојдам одма, само да го земам магарево. :zelen
 

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
и уште една замерка Deviously Devilish, гледам дека пишуваш колумни а повеќе пати си напишала СЕКОЈА ДЕН... ?????????????? :^)