Државна матура

Индискo оревче

Истакнат Член
22 април 2012
74
99
318
30
Во што се претвора албатросот во третата строфа (од дадените)? (а поконкретен опис имаше во втората строфа, ама неврмајнд)
Што симболизира албатросот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
ако не се лажам можеш и со математика и со англиски :^)
а какви беа прашањата?:D

што симболизира птицата (поетот) , во што се претвора птицата според описот во втората строфа (нешто грда и бедна беше одговорот), песната во која збирка се наоѓа или животното дело на бодлер не се сеќавам баш како беше прашањето (цвеќиња на злото) ,на кој правец е претставник (симболизам) и каква критика бодлер добил за неговата збирка (негативна) , ништо посебно тешко...
 

PROteza

Староседелец
8 јуни 2012
9
11
603
ако не се лажам можеш и со математика и со англиски :^)


што симболизира птицата (поетот) , во што се претвора птицата според описот во втората строфа (нешто грда и бедна беше одговорот), песната во која збирка се наоѓа или животното дело на бодлер не се сеќавам баш како беше прашањето (цвеќиња на злото) ,на кој правец е претставник (симболизам) и каква критика бодлер добил за неговата збирка (негативна) , ништо посебно тешко...
се лажеш, со англиски неможе.. а математика немам...:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Lady*

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Мене многу брзо ми текна на темава да пишам.
Се молев Бодлер да не се падне и баш прв во тестот македонски беше. Марфи, љубов моја непреболена, како можеш секогаш да си во право.
Тестот беше страшен. За среќа не сум толку разочарана од тоа што го одговорив, ама очекував и повеќе. Се надевам на петка.

Утре и од англиски ќе пренесам импресии. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Ај со среќа на сите...:)...
фала исто и на другите среќа .. посебно до овие математичарите ...


ееее чувството ко ке имаш 4 години 2 по математика а утре полагаш државна матура по математика ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ana.Naumovska and Lady*

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
Оффф луѓеее...Катастрофааа...Ептен беше тежок тестот...Ништо не знаев...Се одговарав на среќа...Јас не се ни надевам дека ќе положам :place