Државна матура

Индискo оревче

Истакнат Член
22 април 2012
74
99
318
30
хахахаха абе па ја не кажав нишо само кажав дека чекав да дојде добриот да почнеме да пишуваме а зашто не е битно :rofl може повеќе ни идело коа бил он на смена ;)

Абе добро, ваљда не се глупи тие шо читет за да сфатат.
Иначе, муабетов ми е да не се кажват такви работи на интернет туку да си останат меѓу матурантите... пошо годинава поминавте како поминавте, ама следните години тие шо ќе полагет мојт да наебет ради вас :) имам чуено и професори шо чувале на матура претходниве години, викет: ние им даваме слобода и им помагаме да поминат полесно, а тие после кажват за то на цел град... не е фер, сфаќаш? :)

Иначе, не знам кој прашвеше за едно прашање од Пиреј... одговорот беше раскажување.
 

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
Кажете шо да се учи по англиски...Појма немам од ништо...Не знам ни како ке пишам состав... :(
 

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Кажете шо да се учи по англиски...Појма немам од ништо...Не знам ни како ке пишам состав... :(
Погоре го имам прикачено ланскиот тест, види го. А имам информација дека една од овие теми ќе биде за состав
‎1 Unusual experience while traveling abroad.
2 Tourist destinations in your country
3 My ideal school
4 Stranded on the Island
5 Childhood
6 Having a university degree
7The government should do more to help drug & alchohol addicts
8 Describing a personal experience
9 Describing a journey
10 Important event in your life
11 A job you would be intersted in doing
12 Something I learned from a bad experience
13 What would you miss if you lived abroad
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mardy Bum and Ana.Naumovska

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
Да ви кажам една информација шо се кружи...За по англиски составот од 140-180 збора ке бил CV или cover letter...Ама не ме сваќајте за озбилно оти можи да не е вистина...
 

Ana.Naumovska

Полноправен Член
7 јуни 2012
70
12
8
30
И плус професорите кажват дека тестот по англиски ќе бил многу потежок од лани оти матурантите лани имале повисоки оценки по англиски одколку по македонски...
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Не верувајте многу многу за англиски... За нас лани кружеа безброј теми од кои голем број истите што ги постиравте и на крај испадна сосема трета - да набориш потешкотии при изучување на странски јазик .... тоа беше есејот... а за писмо имавме informal letter :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ana.Naumovska

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
И плус професорите кажват дека тестот по англиски ќе бил многу потежок од лани оти матурантите лани имале повисоки оценки по англиски одколку по македонски...
англиски тестовите ќе бидат се потешки во зависност од бројот на тие што полагаат математика.... А бидејќи годинава е намален бројот на математика за 20% ќе биде потежок поради потребата за раслојување на оценките :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ana.Naumovska

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
не ми е страв англиски, уште ништо неам фатено книга, секако не можеш за еден месец да научиш јазик.. единствено што може ќе изгубам концентрација поради тоа што веќе знам со кои ученици ќе бидат со мене и скоро сите на мене чекаат да поткажувам, а јас таква сум си сакам да помогнам :D вежбите од предходните години не се тешки, ти треба само внимание и логика.. за есејот и писмото може да утнам правопис зашто многу брзо пишувам и ретко внимавам на спелинг
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
не ми е страв англиски, уште ништо неам фатено книга, секако не можеш за еден месец да научиш јазик.. единствено што може ќе изгубам концентрација поради тоа што веќе знам со кои ученици ќе бидат со мене и скоро сите на мене чекаат да поткажувам, а јас таква сум си сакам да помогнам :D вежбите од предходните години не се тешки, ти треба само внимание и логика.. за есејот и писмото може да утнам правопис зашто многу брзо пишувам и ретко внимавам на спелинг
заврти си го ливчето на кое ќе ти ја дадат темата и со молив прво таму состави си ги есејот и писмото.. јас така направив ;)
 

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
дозволено ли е да пишуваме на тоа ливче?? јас македонски сакав така да го искористам ама тестаторот ми рече дека треба да ги вратиме и тие па клупата ја искористив за таа намена :D