Скорешна содржина од Anaskopje

 1. A

  Сакам да кажам/Сакам да прашам

  Nekoj da ima noseno fiksni protezi? Normalno posle mesec ipol od postavuvabje da bolat site zabi, da cesaat nepca, da krvarat, da ima cuvstvo kako da ima nesto megu zabite? I na kontrola sto pravat? Zica sekoj mesec se menuva?
 2. A

  Страв од заболекар

  Nekoj da ima noseno fiksni protezi? Normalno posle mesec ipol od postavuvabje da bolat site zabi, da cesaat nepca, da krvarat, da ima cuvstvo kako da ima nesto megu zabite? I na kontrola sto pravat? Zica sekoj mesec se menuva?
 3. A

  Страв од заболекар

  Nekoj da ima noseno porcelanski protezi? Boli? Smetaat? Higiena? Se poznava mnogu deka nosis protezi? Epten mi e strav i sram. I plus mi rece vo ist den i merki i ke stavala protezi. Kako ide procedura na stavanje? Boli? Ke mozam da jadam se ili tesko? Epten mi e strav epten...
 4. A

  Страв од заболекар

  Какви интервенции? Мене ми рекоа само добра хигиена, чистење џебови и камен и толку...
 5. A

  Страв од заболекар

  Дали некој има проблеми со пародонтоза и џебови? Има ли друг лек освен паста, течност и чистење џебови и забен камен и полирање? Ептен страшни болки имам, а и мака ми е да одам на секои 2ипол месеци на забар за чистење.
 6. A

  Страв од заболекар

  Здраво. Дали некој има поправано преден заб горе? Дали боли? Фала многу.
 7. A

  Страв од заболекар

  Треба да правам операција на умници два. Ве молам некој да ми пише поопширно за операцијата (пред неа и по неа). Премногу ми е страв, многу се плашам, никогаш не сум вадела заб, а камоли операција (да ме сечат и шијат!). И уште нешто. Дали може поради тоа што растат хоризонтално умниците два да...
 8. A

  Страв од заболекар

  Пред кратко време пишав тука, ми пораснаа осмици, но едната ми правеше рана на образот. Отидов на стоматолог по 2 дена, ми кажа дека така требало да биде и ако ми е нешто пострашно да се јавам. Но, од сабајлево ми отече непцето под забот и ми стана како модро. Што може да е ? Премногу боли, ни...
 9. A

  Страв од заболекар

  Фала ти, Господ здравје да ти даде за исцрпниот одговор :) Убав ден :)
 10. A

  Страв од заболекар

  Последно прашање, ветувам :) Како се врши тоа бондирање? Болно е? Се вадат заби или не? Мене ми треба конкретно за единиците, ми се искривени. Ми викаат дека сум требала да носам протези фиксни 2 години, меѓутоа не сакам протези. Ако не ти е тешко, малку да ми опишеш околу ова. Благодарам.
 11. A

  Страв од заболекар

  Ti blagagodaram na odgovorite pred se. Dali e bolno dokolku mi ja vadat osmicata? Kako ide toa, nikogas ne mi vadele. I ako moze da mi kazes samo za sto se upotrebuvaat tie laminati i bondiranje na zabi? Toa e za ispravuvanje na zabi ili ? Nekoj nacin na ispravuvanje zabi osven protezi? Uste...
 12. A

  Страв од заболекар

  sakam da prasam nekolku prasanja za sto bi ve zamolila za odgovor. 1. Mi porasnaa osmici, site 4, site se dobri, no ednata e spoena mnogu do obrazot i mi pravi kako nekoja ranicka. Sto treba da pravam ? NOrmalno e toa ili ? 2. Me bolese zab pred 5-6 meseci, bev na stomatolog, mi stavija lek ne...
 13. A

  Страв од заболекар

  Последно прашање, ветувам :) :) Во четврток сум на забар, дали може да ми кажеш што ќе ми прават, како иде таа процедура и дали е болна. Поздрав и убав ден.
 14. A

  Страв од заболекар

  Болка на ладно, навечер знае да боли, не многу, ама боли, пулсирачка болка. Со топло повеќе се влошува, не помага ич. Некогаш и немора да пијам/јадам топло/ладно и сам од себе да боли може. И кога ќе го чукнам боли... Забот е само поправан, доста длабок кариес имаше. Не е лечен. И да прашам...
 15. A

  Страв од заболекар

  Што ако боли заб поправан заб пред 4-5 години на ладно и некогаш сам од себе? Што може да биде и дали боли лечењето?