Tonyo San vs. Toni Zen

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
не слушам рап ама рнс ( ко шо си го знам ) е појак милион пати од тони зен.. од рнс омиленами е од постарите жешка линија...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Tonyo San, нема што да се размислува или да се дискутира :)
Не дека сум многу по рапот, но овие двајца не смеат да се споредат :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Hip.Hop_MKD

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Кога осеќаш лирика, не е битен светскиот стандард... Јас го знам Зен, но го запознав Сан штом ја слушнав Одмазда.... сега размисли кој ме допре повеќе! Зен е повеќе во филм, Сан е реалност! Фин човек е Тони Зен, ама музиката што ја прави не ми е во стил.
п.с. Ќе влезам во внатрешноста за да ја уништам

Како не е? Особено кога е копирана, или само на Зен се ископирани леќите? :cool:
Постои една трака од Nas што се шири како зараза по форумиве кога е у прашање темава. Песната се вика Hip Hop is Dead.
Еве неколку стиха од истата:

- Nas
Hip hop just died this mornin'
And she's dead, she's dead

- РНС
Рапот го фрлија во гроб, тој е мртов.

- Nas
If hip hop should die we die together
Bodies in the morgue lie together

- РНС
Рапот ќе умре штом на мојот гроб ти ставиш цвеќе.

Значи инспирацијата се бара низ светски стандарди, за да создаде Сан лирики кои искрено врска неам како и колку те тачнале. Едино мене ми праи мерак изненадувањето на Зен со задњава песна. Пошо сум песимист по природа, поради правилото дека увек можам да се изненадам, така и типот од школски рими успеа да напраи песна и напредок после долго шлајфување со геј-геј и остала багра. Сан му пушти водичка за големиот ( во буквална смисла ) да се освести и да прави песни со кои може да се носи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Како не е? Особено кога е копирана, или само на Зен се ископирани леќите? :cool:
Постои една трака од Nas што се шири како зараза по форумиве кога е у прашање темава. Песната се вика Hip Hop is Dead.
Еве неколку стиха од истата:

- Nas
Hip hop just died this mornin'
And she's dead, she's dead

- РНС
Рапот го фрлија во гроб, тој е мртов.

- Nas
If hip hop should die we die together
Bodies in the morgue lie together

- РНС
Рапот ќе умре штом на мојот гроб ти ставиш цвеќе.

Значи инспирацијата се бара низ светски стандарди, за да создаде Сан лирики кои искрено врска неам како и колку те тачнале. Едино мене ми праи мерак изненадувањето на Зен со задњава песна. Пошо сум песимист по природа, поради правилото дека увек можам да се изненадам, така и типот од школски рими успеа да напраи песна и напредок после долго шлајфување со геј-геј и остала багра. Сан му пушти водичка за големиот ( во буквална смисла ) да се освести и да прави песни со кои може да се носи.

Маче тоа не е барање инспирација од светски стандарди, тоа е само истомисленик... значи РНС се пронаоѓа во тоа и го преточил на свој начин...
П.с. ХИП-ХОПот НЕ Е МРТОВ и НЕМА ДА УМРЕ! тоа е културно движење, тој е начин на живот...
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Маче тоа не е барање инспирација од светски стандарди, тоа е само истомисленик... значи РНС се пронаоѓа во тоа и го преточил на свој начин...
П.с. ХИП-ХОПот НЕ Е МРТОВ и НЕМА ДА УМРЕ! тоа е културно движење, тој е начин на живот...

Aко е во движење ондак зашо тупат песни за сиромаштија 10 години уназад?
Не е редно истите да ги преминат? Више не сме 12-13 годишни деца, па да мислиме дека сме некој битен фактор во општеството, во кое неколку деца со пубертетски мозолчиња рапуваат, надевајќи се дека се вториот "Исус".

Не знам за тебе, ама мене одамна не ме тачнуваат такви лирики. Јбг наречи го тоа амбициозност или снобизам, наречи го фурање, сеедно ми е.
Затоа и кажав се збори за класи. Толку. Едниов преминал од смкнати панталони во набилдано говедо, а другиов билда рејтинг што го плука истото говедо. И нека го плука, подобро отколку да слушаме школски рими. :)
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
ако правиме муабет за ТУПАК
тој денденеска е цар на рапот и од тоа не отстапуам ја а и другите ( се надевам )
додека РНС се согласувам дека е истомисленик со НАС
а ХИП-ХОПот е култура не е музика како што многуте кажуваат у песните
ТОНИ-ЗЕН најмногу изгуби што премина на онаа база кај шо ЈЈ ( јован јованов )
му диригира...Неможе некој од вчера слушнал рап и ке прави или ке се курчи
поздрав не сакам никој да навредам со мислењево само сакам да не се караме...пошто стварно нема логика:)
 

CofD

Нов член
22 февруари 2012
23
9
3
Сега ме мрзи цитат да праам. Тој погоре што пишал за Нас и РНС колку нема врска, ти знаеш колку рапери имаат ставено во песна дека хип хопот е мртов (и голем број дека е жив) и тоа не е копирање, стиховите не се исти :)
Иначе мислам нема потреба да се дискутира на оваа тема ;)
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Сега ме мрзи цитат да праам. Тој погоре што пишал за Нас и РНС колку нема врска, ти знаеш колку рапери имаат ставено во песна дека хип хопот е мртов (и голем број дека е жив) и тоа не е копирање, стиховите не се исти :)
Иначе мислам нема потреба да се дискутира на оваа тема ;)

Колку што и леќите на Зен ги имаат користено?