The Killing

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Кога веќе отвараме теми за сите серии што сме ги гледале, а и пошто во овој подфорум ни фали квалитет, бар од моја гледна точка и по мој вкус, изборот за тема ми падна на оваа серија.

Крими серија со која се заразив и ви ја препорачувам.
17 годишнат тинејџерка Rosie Larsen е брутално убиена, а вие со текот на истрагата ќе ги запознавате ликовите и нивната поврзаност меѓу себе. Секој од нив е потенцијален осомничен, но убиецот на младата жена е само еден од нив. Секоја една епизода од двете сезони со убиството на Рози е еден ден од истрагата.
Навистина возбудлива и оригинална приказна која нема да ве остави да мрднете од пред ТВ.

images


*Пилот епизодата и мене ми беше просечна и бавна и баш поради нејзе ја избегавав и серијата, затоа издржете 45 мин додека ги запознавате ликовите, а потоа препуштете се на се подобри и подобри епизоди на една од најквалитетните серии што сум ги гледала.

Повелете, споделете мислење за серијава-се разбира без многу откривање ако сте ја гледале, а ако не не чекајте почнувајте ја одма! :)
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Јас ја гледам и доста реална серија е.
За разлика од другите серии тука има едно убиство и ако добро разбрав дури и во втората сезона сеуште се испитува истото убиство од првата епизода.
Нема од оние супериорни истраги како во Цси сериите.Ме потсеќа на Wire.
Има емотивни моменти кои навистина ги доловиле реалистично и знаат да натажат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
мислам дека 3 сезона излегува,, .
првите 2 ги изгледав одамна .. ми се допагаат актерите ,глумата ,али приказната ептен е предвидлива.

после прва еп на другарот што ми ја предложи му кажав кој е убиецот,за у последна епизода да ја свртат за 360 степаена цела серија.. премногу твистови со кои мислат дека ке бидат интересни ,а мене ни малку не ми се xD
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
мислам дека 3 сезона излегува,, .
првите 2 ги изгледав одамна .. ми се допагаат актерите ,глумата ,али приказната ептен е предвидлива.

после прва еп на другарот што ми ја предложи му кажав кој е убиецот,за у последна епизода да ја свртат за 360 степаена цела серија.. премногу твистови со кои мислат дека ке бидат интересни ,а мене ни малку не ми се xD
Јас сум на средина од прва сезона и воопшто не ми е предвидлива. Таман ќе помислам аха еве го убиецот, ќе се појави некој друг со уште посилен мотив за убиството.
Не знам за понатаму, засега е една од поквалитетните крими серии е што сум ги гледала дефинитивно од секоја гледна точка.
И актери и глума и приказна.

п.с: ако сакаш поштеди не од детали, пошто сеуште не сме ја изгледале... Како на пример тоа болдираното. Фала ти.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
мислам дека 3 сезона излегува,, .
првите 2 ги изгледав одамна .. ми се допагаат актерите ,глумата ,али приказната ептен е предвидлива.

после прва еп на другарот што ми ја предложи му кажав кој е убиецот,за у последна епизода да ја свртат за 360 степаена цела серија.. премногу твистови со кои мислат дека ке бидат интересни ,а мене ни малку не ми се xD

Третата е излезена цела сезона колку што видов на сајтов војводина.Иначе ако може со спојлери да се пишува ако цените дека има нешто што не треба да се каже.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Третата е излезена цела сезона колку што видов на сајтов војводина.Иначе ако може со спојлери да се пишува ако цените дека има нешто што не треба да се каже.
До кај си стигнат ти?
И мислам дека понатаму се повеќе убиства, само првата и втората сезона се со едно.
И нема критика? :zelen
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
п.с: ако сакаш поштеди не од детали, пошто сеуште не сме ја изгледале... Како на пример тоа болдираното. Фала ти.

не ти откривам ништо немаш гајле
е трета сезона не ја погледав,зашто ме разочараа,, а и имам др серии за гледање,.и нз што би можеле да даваат др кога ова убиство е готово

Хоуп погледни ја и Harpers Island ако не си ја досега и таа е така со убиства,твистови,мистерии ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
До кај си стигнат ти?
И мислам дека понатаму се повеќе убиства, само првата и втората сезона се со едно.
И нема критика? :zelen
Иначе се мислам од почеток дека убиецот е градоначалникот, пошто има најголем мотив, со убиството да го зацрни образот на другиов кандидат. Нели и се е така наместено, телото е најдено во кола од негова кампања, а и градоначалникот е претставен како човек кој би газел врз се само да стигне до пари и моќ. Што знам....

Еве сега стигнав до петата епизода.Спор е на момент ама не е досаден што е најважно.
Дефинитивно за пожалостливи луѓе е малку потежок да го гледаат.Да си пишам кој се сомневам дека е убиецот па да видам на крај дали ќе го погодам:) таткото на ќерката:^)
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Еве сега стигнав до петата епизода.Спор е на момент ама не е досаден што е најважно.
Дефинитивно за пожалостливи луѓе е малку потежок да го гледаат.Да си пишам кој се сомневам дека е убиецот па да видам на крај дали ќе го погодам:) таткото на ќерката:^)
Може не е убиец, ама можно да е нешто вмешан и тој, сега откако ни кажа другаров од погоре по нешто за крајот, така да ништо чудно.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Може не е убиец, ама можно да е нешто вмешан и тој, сега откако ни кажа другаров од погоре по нешто за крајот, така да ништо чудно.

Ми личи на човек кој знае да се вплетка во нечист бизнис па претпоставувам ќерката му била билет за да излезе од него.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*