Revolver

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
61
18
Секс. Боки 13. 10 начини да изгубите 10 килограми за 10 дена.
Кул, сега кога го имам вашето внимание со насловот и воведов, да продолжам да дрндам за филмот.

poster_Revolver_Poster_1.jpg
На сите ви го препорачувам! Изгледајте го и идете во темава за импресии и дискусии :)
Режисерот е Гај Ричи, па филмов ги има неговите претпознатливи карактеристики како хумор, забава, акција, НО е многу повеќе од тоа. Во главна улога е Џејсон Статам, кој обично глуми во акции и има површни ликови, но во овој филм е исто нешто повеќе.​
Не ми се тупи за основни небитни информации, читајте на ИМДб ако сакате. Да преминам на deep работите и зошто го сметам за повеќе од филм.​
Само како напомена, филмов не е комедија, акција. Ќе бара целосно внимание и разбирање од вас.​
Целиот филм е за борба со егото. Борба со себеси. Егото е претставено преку ликот (кој не го гледаме како физички присутен) Сем Голд. Тој е богат измамник од кој секој се плаши и секој сака да биде како него. Тоа е битието што не` уништува сите. Што ни го прави животот комплициран. Тоа е егото што не ни дозволува да правиме работи што треба и сакаме. Егото ни ја дига сликата за нас и највеќе страда кога е уништена или спуштена. Тоа е нашиот единствен непријател кој ни го прави животот бескорисен, а се крие во нас, на место каде што никогаш не би погледнале или би го нашле.​
Низ филмот ликовите често играат шах, преку него се доловуваат доста метафори за животот, измами и непријателите.​
Кога главниот лик Џејк Грин за прв пат ќе се соочи со неговото его, тоа го прави во место од кое највеќе се плаши - лифтови. На лифтот, највисокиот кат е 32-риот. Во шахот има 32 фигури. Во повеќето лифтови во Америка, 13-тиот кат е изоставен. Така и во филмов.​
Во филмов, ликот се залгавува помеѓу 12-тиот и 14-тиот кат. На катот кој не постои. Сега, тој е соочен со неговата најголема фобија и неговото его веднаш „излегува“ на виделина.​
Нема подобро место за да се соочиш со твојот внатрешен непријател од местото од кое највеќе се плашиш.​
Ова е најдобрата сцена што ја имам видено во било кој филм​
Доволно е навлегувањево за егото, иако може уште многу да се навлегува во филмов за други теми како измами, непријатели, живот, игри, страв, почит...Ви препорачувам да го прочитате интервјуво со Гај Ричи, доста интересно е и дава многу информации за филмот.​
А сега јас да набутам рандом цитати​
488006_4863471071286_719611958_n.jpg
In every game and con there's always an opponent, and there's always a victim. The trick is to know when you're the latter, so you can become the former.​
The greatest enemy will hide in the last place you would ever look.​
The longer you listen, the sweeter the pitch.​
You can only get smarter by playing a smarter opponent​
The harder the battle, the sweeter the victory.​
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
е добро де, не рипај у буквалноста одма....повеќето негови...ако е за тоа сите режисери имаат по некој shitty movie