PHP лекции

Coyote

Истакнат Член
22 февруари 2012
12
37
313
Во оваа лекција ќе ви покажам како да направите едноставна програма во PHP која ќе испечати "Zdravo".
Отворете го вашиот текст едитор и напишете го овој код:


PHP:
<?php
echo "Zdravo";
?>


Зачувајте го кодот како "index.php" фајл, прикачете го на вашиот веб / локален сервер и отворете го фајлот.
На екранот ќе се испечати "Zdravo".

Објаснување:
<?php - ова се пишува задолжително на почетокот од секоја PHP програма (за да може пребарувачот да го препознае јазикот и да го изврши кодот.
echo - Печати текст на екранот
"Zdravo" - String(текст), мора да биде напишено во наводници "" или '' за да може пребарувачот да препознае дека се работи за текст.
; - После секоја наредба (команда) се пишува ";" за да може пребарувачот да препознае каде завршуваат наредбите.
?> - Го означува крајот на кодот (програмот).
 

Coyote

Истакнат Член
22 февруари 2012
12
37
313
Секој програмер кој што има напишано подолга програма има потреба од коментари. Тие се користат за да се искоментира наредбата (што и како прави) и кога програмерот ќе има потреба да ја измени наредбата да не се изгуби. Пребарувачите ги игнорираат исто како да не постојат, може да ги види само оној кој има пристап до кодот.

Пример 1:
PHP:
<?php
    echo 'Zdravo'; //Ova e komentar vo edna linija
    /* Ova e komentar vo
      povekje linii */
?>

Највеќе се користи коментарот во една линија и најчесто таму пишуваме што прават наредбите.
Коментарот од повеќе линии најчесто се користи за пишување на името на програмата, авторот, датумот на кодирање и слично.

Пример 2:
PHP:
<?php //Pocetok
/*
Avtor: Coyote
Programa: Zdravo
Datum: 01/01/2021
*/
 
echo 'Zdravo'; //Ovaa naredba pecati zdravo na ekranot
 
?> //Kraj
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski and важна

Coyote

Истакнат Член
22 февруари 2012
12
37
313
"phpinfo();" Функцијата ја користи само програмерот на програмата или сопственикот на серверот кога има потреба од дополнителни информации.
Таа покажува информации за веб серверот (верзија, датабази, оперативен систем..), кои треба да бидат добро заштитени од другите бидејќи доколку некој има пристап до таа функција, лесно може да направи упад во серверот.

Пример:

PHP:
<?php
phpinfo();
?>

Резултат:
mijptx.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski

Coyote

Истакнат Член
22 февруари 2012
12
37
313
Променливи се величини што можат да ја менуваат својата вредност во текот на извршување на програмата. Секоја променлива мора да има име (x1, x2, y1, y2).
Името на променливата мора да почне со буква, а освен со букви и цифри името на променливата може да го содржи и знакот “_” (x1_A, x1_B).

Во PHP тие се вметнуваат така што пред името на променливата се става доларче "$promenliva = "Vrednost";"

Пример:
PHP:
<?php
$tekst = "Zdravo"; //Na promenlivata tekst i dava vrednost Zdravo
$broj = 101; //Na promenlivata broj i dava vrednost 101
 
echo $tekst; //Ja pecati vrednosta na promenlivata tekst
echo $broj; //Ja pecati vrednosta na promenlivata broj
?>

Резултат:
Zdravo
101
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski

Coyote

Истакнат Член
22 февруари 2012
12
37
313
Во претходната лекција ви објаснив што се тоа променливи, но ги испечативме на непрофесионален начин.
Сега ќе ви покажам како одеднаш користејќи "echo" да ги испечатете сите променлвии.

PHP:
<?php
$ime = "Stojko";
$prezime = "Stojkovski";
$godini = "50";
 
echo 'Jas sum '.$ime.' '.$prezime.' i imam '.$godini.' godini.';
?>

Резултат:
Jas sum Stojko Stojkovski i imam 50 godini.
(happy):rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski

Coyote

Истакнат Член
22 февруари 2012
12
37
313
"Echo" и "Print" всушност не се разликуваат многу, тие се користат за печатење на текст на екранот.
Сепак, поискусните програмери повеќе го користат "echo" бидејќи побрзо се пишува, а и побрзо се извршува, за разлика од "print".

Пример:
PHP:
<?php
echo 'Tekst ispechaten so echo';
print 'Tekst ispechaten so print';
?>

Rezultat:
Tekst ispechaten so echo
Tekst ispechaten so print
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
важна мислам дека си ти модератор овде.. ај те молам спои ги лекциите за пхп пошо многу гужва се прај вака секоја лекција во секоја тема... којоте.. нема љутиш ама подобро е за сите ако се во една тема...
 

Maloto

Истакнат Член
19 февруари 2012
31
5
308
Абе зошто прекина со лекциите, арно си тераше ?