Linux - генерална дискусија

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Корисничкиот интерфејс е еден од причините зошто линукс неможе да го надмине виндоус и не го користат многу луѓе. Најголемата пречка е тоа што многу програми и игри (посебно игрите) неможат да се инсталираат на линукс. Се мора да одиме преку wine.
Имаш слушнато за WineHQ? Емулатор за .exe екстензиите за сите деривати на линух. Веќина од windows програмите и игрите работат.. Го имам користено на Ubuntu i Kubuntu, 9.10 верзии.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Darth_Vader

Darth_Vader

Нов член
28 март 2012
2
0
1
27
Лично користам mac , а и линуксот не е лош
Не сум фан на прозорецот
 

Maloto

Истакнат Член
19 февруари 2012
31
5
308
Морам да признаам дека гноме3 заедно со јунити воопшто не ми се допаѓа ( иако смело и храбро решија да воведат нова десктоп околина со нов концепт, што досега другите ОС не се осмелиле на таков чекор) и реков ќе побарам нешто ново за мојота декстоп околина. Слиучајно налетав на Cinnamon и се заљубив на прв поглед.

Сигурен сум дека мног виндовс корисници би сакале да имаат нешто вакво :p
http://cinnamon.linuxmint.com/
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Linux базираните оперативни системи отсекогаш сум ги сакал и имам пробано многу дистрибуции базирани на GNOME и KDE иако тоа се само десктоп менаџери. Би рекол дека во поглед на безбедност кернелот на линукс оди во позитивна насока, а тоа што Ubuntu преминаа на Unity го сметам како зрел и храбар потег, а и ми се допаѓа изгледот. Инаку имам користено и back-track, Kubuntu, Linux Mint, Dreamlinux, Mandriva, Edubuntu и други...
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Јас го користам Linux (Ubuntu) и задололна сум. Инаку, верзијата што јас ја користам не е онаа Edubuntu како како на училишните компјутери.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не е баш темава место за моево прашање ама многу сум уморна да ја барам соодветната тема ако ја има воопшто. Туку имам проблеми со убунту. Не можам ниту да инсталирам нешто ниту па да го update-ирам во понова верзија поради некои стари сервери или нови па треба да се префрлат на стари. Знам отприлика што е проблемот и како би можел да се реши ама никако не можам да стигнам до таа точка да го решам т.е да ги најдам тие фајлови сервери што и да се за да ги избришам и после да ги update-ирам тие што требаат. Утре ќе пишам подетално што точно е проблемот пошто сега многу многу ми се спие :(
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не е баш темава место за моево прашање ама многу сум уморна да ја барам соодветната тема ако ја има воопшто. Туку имам проблеми со убунту. Не можам ниту да инсталирам нешто ниту па да го update-ирам во понова верзија поради некои стари сервери или нови па треба да се префрлат на стари. Знам отприлика што е проблемот и како би можел да се реши ама никако не можам да стигнам до таа точка да го решам т.е да ги најдам тие фајлови сервери што и да се за да ги избришам и после да ги update-ирам тие што требаат. Утре ќе пишам подетално што точно е проблемот пошто сега многу многу ми се спие :(
Ништо не можеш да инсталираш? Апдејтирана ти е repositories датабазата?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Отвори терминал [ctrl+alt+t] и пиши:
Код:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Ќе те праша за лозинка и ќе ја апдејтира датабазата и ќе ти каже што треба да се надгради и ќе те праша дали да надгради. Ако сакаш да смениш верзија на оперативниот препорачливо е да го симнеш цел .iso фајл и да го инсталираш нормално. Ако пронајде постара верзија од истиот оперативен ќе те праша дали сакаш да го надградиш стариот или сакаш свежа инсталација, ако е тоа што прашуваш.