Jazz (Џез)

jack1

Нов член
5 јуни 2013
3
0
1
39
Joe turner, Gorge Banson , Gudman, i smoot jazz e jaka rabota ne e poenta ako sekoj moze da go slusa ne cini parametar za dobra muzika e koga osven sto im se dopaga na najpribirlivite sladokusci i kriticari istata da e prifatena od sirokite masi
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Пошо повеќе удирам на акцент на олд скул џезот од Луизијана, си го обожавам Count Basie
Ragtime-от ми е меѓу омилените пошо е еден вид на предвесник на џезот

И нешо од посовремениве изведувачи на smooth jazz

 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Saladin
Smooth Jazz = тапа Jazz
Воведување минимализам во така добра музика која е предодредена да биде комплицирана затоа што се заснова на импровизации и променлива форма е чист апсурд. Барем за мене.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Знам дека со години иде во Скопје манифестацијата "Скопски џез фестивал" пред малку ми дојде прашањето дали некој воопшто бил?Ако бил какви се импресиите?Дали навистина важи правилото дека идат луѓе што не се вљубеници во оваа музика,а идат зашто имаат пари да си дозволат карта и да бидат видени.И прашање за Џез радиово 100.8 дали водителот е газда и мора да го слушаме неговиот милозвучен глас?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Aristokrat
Јас пред 2 години сакав да одам кога беше Pat Metheny затоа што типот е феноменален (плус свирел со Пасториус, а Пасториус ми е омилен) ама ми се виде премногу скапо задоволство (2500 ден. карта) па решив да си седам дома :D Инаку, беше другар ми тогаш и импресиите му беа дека човекот си отсвирил прекрасно, како што и очекувавме, ама народот што дошол таму биле буџовани и познати фаци што ги гледаш по ТВ само колку да бидат видени. Демек се многу културни и присуствуваат на такви културни настани.

Радиото ми е омиленото, само тоа го вртам кога сум во Скопје. Водителот...гајле ти е. Додека пушта добра музика ако сака и нека збори ко терминатор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Ghtalpo