Hopsin

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Maркус Џамал Хопсон, или попознат на широката и тесната јавност како Хопсин, раперот кој во периодот од 2011 до 2012 го доживеа својот пробив на рап сцената, е роден во Лос Анџелес, Калифорнија на 18ти Јули 1985 година. Во 2007 година е забележан како квалитетен артист од страна на издавачката куќа Ruthless Records, од која е и потпишан во истата година. По издавањето на албумот Gazing at the Moonlight, под покровителство на Ruthless Records, во 2009,тој основа своја издавачка куќа под името Funk Volume, во која исто така членуваат и SwizZz, Dizzy Wright, Jarren Benton и DJ Hoppa.
Познат е по неговиот серијал на песни насловени Ill mind of Hopsin, кој сега веќе брои 5 дела и бележи голем успех, посебно по излезот на петтиот дел,неговото деби,Pans in the Kitchen,како и колаборацијата со веќе докажаниот независен рапер,Tech N9ne,која го носи името Am i a Psycho,во која учествува и B.o.B.
Во 2012 тој учествува во XXL Freshman Cypher-от,заедно со Machine Gun Kelly,Danny Brown,Future и Roscoe Dash:


Еве видеа од уште неколку негови песни:





https://www.youtube.com/watch?v=bULBnef6w6k

https://www.youtube.com/watch?v=hRVOOwFNp5U

Карактеристично за него како MC е тоа што често во неговите песни ги диса mainstream раперите од калибарот на Lil Wayne,Rick Ross,The Game,Soulja Boy,а во Ill Mind of Hopsin 4 го диса Tyler,The Creator.
Исто така препознатливи се неговите бели контактни леќи што ги носи во неговите видеа,настапи,интервјуа итн.
Дали сте запознаени со Хопсин,дали сте слушнале нешто негово и како ви се допаднал?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Snow and DarkPassenger

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не слушам премногу рап, ама според мене Хопсин е еден од најдобрите. Ме потсеќа на старите денови на Еминем, т.е. Slim Shady. Така доста мрачни му се текстовите. Повеќе му го имам слушано Raw албумот, Kill Her ми е така една од подобрите.


И 5ката:

 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Не слушам премногу рап, ама според мене Хопсин е еден од најдобрите. Ме потсеќа на старите денови на Еминем, т.е. Slim Shady. Така доста мрачни му се текстовите. Повеќе му го имам слушано Raw албумот, Kill Her ми е така една од подобрите.


И 5ката:

Хаха,сите со Еминем го споредуваат,заради тоа што хејта и диса. Разликата е што Хопсин го прави тоа со стрикна цел,Еминем плукаше по мејнстрим поп музичари и го покажуваше голиот гз по спотови,за мене тоа не беше и некој скил. Хопсин е подиректен :)
Инаку,Ill mind of Hopsin 5 е жива вистина,од лирика до лирика,комплетно ја опишува американската младина,а богами и голем дел од светската.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Хаха,сите со Еминем го споредуваат,заради тоа што хејта и диса. Разликата е што Хопсин го прави тоа со стрикна цел,Еминем плукаше по мејнстрим поп музичари и го покажуваше голиот гз по спотови,за мене тоа не беше и некој скил. Хопсин е подиректен :)
Инаку,Ill mind of Hopsin 5 е жива вистина,од лирика до лирика,комплетно ја опишува американската младина,а богами и голем дел од светската.

Искрено не ни помислив на тоа дека ги диса. Едноставно мрачните текстови и уште нешто , не можам точно да објаснам што. Зошто на времето, Еминем го слушав 24/7 и ништо друго и така со години. Така да, премногу ме потсеќа некако, не знам точно, I can't put mu finger on it. (think)
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Искрено не ни помислив на тоа дека ги диса. Едноставно мрачните текстови и уште нешто , не можам точно да објаснам што. Зошто на времето, Еминем го слушав 24/7 и ништо друго и така со години. Така да, премногу ме потсеќа некако, не знам точно, I can't put mu finger on it. (think)
Штета што Hopsin не заврши во Strange Music со Тech N9ne и екипа,многу слични стилови имаат,и штета би било да останат само на две колаборации. Ама сепак,сака да биде независен :)
Инаку,еве уште нешто тазе од Хопсин и Funk Volume екипа на олдскул бит на DJ Premier. Никогаш не помислив дека неговиот стил на рецитирање така добро би легнал на старошколски инструментал,што уште еднаш докажува колку прилагодлив и пред се,колку одличен MC е Hopsin.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Како да имааат иста продукција со Еминем од времето кога почнуваше. Како некој кој слушал рап пред 2000та ова мислам дека е по малку стара школа каде битот е малку во позадина и прв удар е текстот. Не ми личи на прекомерцијализација во неговите песни така да сака да ја доведи суштината на текстот во прв план што е одлично за мене како пасивен рап слушач. Типов би имал добра иднина ако продолжи вака и не забега кон нешто друго.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Solstice