Eмили де Форест (Emmelie de Forest)

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Eмили де Форест е данска пејачка која е позната по победата на Евровизија 2013.Нејзиното вистинско име е Емили Шарлот-Викторија де Форест.Родена е во Рандерс од мајка Данкиња и татко Швеѓанец,а се зборува дека има корени и од британското кралско семејство.Но,тоа е помалку битно.На 9 години започнала да пее госпел,а на 14 години настапувала на музички фестивали и мали настани со шкотскиот фолк музичар Фрејсер Неил.Н 18 години ја прекинала соработката со него.На 20 години ја однесе Евровизија во Данска со песната Only Teardrops,односно нејзината прва песна,која на топ листите во Данска котираше на 1 место,во Швајцарија и Шведска на 3 место,во Холандија на 4 место,во Германија и Ирска на 5 место,во Австрија на 7 место,во Белгија на 11 место,во Велика Британија на 15 место,додека во Австралија на 47 место.Подоцна го објавила синглот Hunter And Prey,а неколку месеци пред Евровизија 2014 ја снимила песната Rainmaker.Нејзината последна песна е Drunk Tonight.На Евровизија 2013 мене таа ми беше најголем фаворит и мислам дека реално победи.Ми се допаѓа нејзиниот стил на музика и секогаш ме опушта.А исто така и нејзиниот мил поглед.Еве неколку песни:





https://www.youtube.com/watch?v=14zFuVdlQPI

https://www.youtube.com/watch?v=vNslAgWgpaI
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Уште кога ја одбраа некзината песна Данциве, се гледаше дека е победник. Рејнмејкер и беше нешто како химна снимена за Евровизија 2014, иако мене лично многу не ми се допадна.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
@Outrider Нема потреба од толку иронија.

Хм, не сум застанал да слушам што песни има девојката, бидејќи на настапот од Евровозија се виде колку слаб вокал има.
Единствената причина поради која победи таа година(покрај оние европски политики со Евровозијата), беше што песната од сите понудени, беше единствена која се фаќаше како магнет за уво. Певлива и разиграна.
Девојката има убавина, може да помине како манекенка, но како пејач што би го слушал секојдневно... тешко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ditto+Maker

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Само ние се замараме со Евровизија и изведувачите. Јаката работа, Евровизија псс. Глупости.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Уште кога ја објавија песната која не беше кој знае што знаев дека ќе победи, како што е и секогаш неколку месеци пред финалето се знае која е победничката песна. Rainmaker е убава како песна но тоа беше нешто како песна за отварање на финалето таа година.
@Outrider Нема потреба од толку иронија.

Хм, не сум застанал да слушам што песни има девојката, бидејќи на настапот од Евровозија се виде колку слаб вокал има.
Единствената причина поради која победи таа година(покрај оние европски политики со Евровозијата), беше што песната од сите понудени, беше единствена која се фаќаше како магнет за уво. Певлива и разиграна.
Девојката има убавина, може да помине како манекенка, но како пејач што би го слушал секојдневно... тешко.
Не си ја видел кога и е падната плавата фарба од косата и кога е без шминка
Ко плашило е:D
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Уште кога ја објавија песната која не беше кој знае што знаев дека ќе победи, како што е и секогаш неколку месеци пред финалето се знае која е победничката песна. Rainmaker е убава како песна но тоа беше нешто како песна за отварање на финалето таа година.

Не си ја видел кога и е падната плавата фарба од косата и кога е без шминка
Ко плашило е:D
Па не би рекла дека Rainmaker e како песна за отварање на финалето,зашто таа настапи на половина од финалната вечер.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Па не би рекла дека Rainmaker e како песна за отварање на финалето,зашто таа настапи на половина од финалната вечер.
Така нешто беше затоа што тоа беше нешто како химна на Евровизија за таа година
колку што добро паметам