Филмови според стрипови

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Баш и не знам колку овде има обожаватели на филмови кои се базирани на стрипови, ама да се обидеме. :)

Овие филмови ги оживуваат и екранизираат веќе постоечките стрип-јунаци.
Најголемиот број доаѓаат од архивите на Marvel и DC Comics, а од помалку познатите поактивни се Dark Horse Comics и Argosy. Постојат и доста филмови кои се базирани на оригинални идеи и не се плод на ниту еден од овие издавачи.
Поентата е јасна. Вечната борба помеѓу доброто и злото, но овој пат низ призмата на супер-јунаците кои поседуваат натчовечки моќи. Приказната не секогаш завршува со среќен крај.

X-MenMembers_MarkoDjurdjevic.jpg


Па, како ви се допаѓаат овие филмови?
Омилени херои? Супер моќи? Негативци можеби?

Како што имам спомнато претходно, огромен обожавател сум на X-Men филмовите.
Група мутанти кои во себе го имаат генот Х, односно ген кој им дава одредена дарба која не ја поседуваат обичните смртници, се борат за свој опстанок и прифатеност од остатокот на светот.
Еднаш пријател на Професор Екс, главниот негативец Магнето, сега се бори против својот сопствен вид, повлекувајќи со себе уште некои од учениците на професорот. Но сепак неретко се наоѓаат во ситуации кога мора да застанат заедно против поголемите непријатели.
Омилени ликови од овие филмови ми се Џин Греј, Волверин и Сторм, а од негативците - Мистик.
Нареден на листа ми е Spiderman. Иако Тоби и Кристен воопшто не ги варам во тие улоги, целиот концепт за човекот-пајак ми е јако допадлив. Голем плус за промената на актерската екипа во последново остварување.
Одличен впечаток ми има оставено и The Punisher. Иако ликот не поседува никакви супер моќи, самата приказна за љубов, гордост, посветеност, одмазда и чест го прават филмот допадлив.
Остварувањата на Batman се класика. Сите до едно.
Секоја чест за Кристијан Бејл и Вал Килмер, според мене најадекватните за овој филм. За поновиве зборам. Малку потешко го сварив Џорџ Клуни бидејќи дефинитивно не ми се вклопува во такви сценарија.
Уште еден од поомилените ми е Ghost Rider. Како не-баш-фан на Кејџ и Мендез, одлично го перцепирав филмов, иако тешки ми беа да ги привикнам на вакви улоги. Среќа постои костурската глава и пламените, па да не мора да му гледам фаца. :D
V for Vendetta можеби и најнеобичната приказна од овој тип. Одмазда, мистерија и Портман, ко шлаг на тортата.
Други кои ми оставиле ваков или онаков впечаток се: Daredevil, Watchmen, Elektra, The Phantom, Hellboy, Zoom и веројатно уште некои. :giggle
Од оние пак кои содржат комични елементи, поголем впечаток ми имаат оставено:
The Mask - Легендарниот Џим Кери. Самата негова појава е доволна за успешно филмско остварување.
Black Scorpion - Постар филм, но полн со онаа сатира која ја обожавам. Плус гром ефекти. :D
The Green Hornet - Филмче полно со ретардиран хумор, ама ме изнасмеа до даска.
Мене лично, Avengers ми е ту мач. Собрале 100 херои у гз место и ај нема да знаеме кој пие, а кој плаќа. Без специјалните ефекти, права каша-попара би било.
Слично мислење имам и за Thor, Captain America, Iron Man и Transformers. Развлечени и на моменти досадни, not my type. Трансформерите првенствено поради Фокс, одбивна ми е во таа улога и крај.
Ах, да, морам да ги спомнам и омилените негативци: Catwoman, Joker, Rorschach и Poison Ivy.

И да не дробам уште, ќе се уфрлам понатака доколку има некаков одзив. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger and slb_bobo

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Како лик најомилен ми е Бетмен. Нема супер моќ, обичен човек е, а херој. Поради тоа, најнеомилен ми е Супермен и затоа и филмовите не ми се ништо посебни. Единствен Бетмен филм што не ми се свиѓа е оној со Џорџ Клуни.
Sin City го обожавам! Дефинитивно оригинален филм, прејака екипа, предобро направен, интересна приказна (спојка од 3 стрипови).
Watchman е интересен, има добри ликови, само на моменти досаден ми е, можеби зошто е доста долг.
Од The Avengers никој лик не ми е нешто многу посебен, можеби само Iron Man, а најлош comic book филм ever, ми е Captain America. Исто и Daredevil (what were they thinking?!).
Ми се свиѓаат X-Mеn филмовите, особено првиот. Исто и Wolverine, има доста јаки ефекти.
Си ги сакам филмчињата со Нинџа Желките, уште од дете, многу ми се слатки. :sram
И Blade филмовите не се лоши.
И 300 не е лош, мислам дека е прв филм со тој ефект на брзо/споро движење, барем јас што го имам видено.
Spiderman не ми е ништо посебен, се надевам новиов дека е подобар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and parvati

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Еве ви уште еден обожовател на ваквите филмови.

На врвот сам и осамен го издвојувам Бетмен, другите според мене се далеку од него на 2рото и другите места.

Iron Man
Wolverine
Superman
Thor
The Punisher

Од негативците:
Bane (The Dark Knight: Rises)
Loki (Thor, Avengers)
Joker (The Dark Knight)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мене IronMan првиот дел ми се свиѓаше, ама вториот сметам дека е направен сосила и на слава на првиот и тапа ми е ептен (и само мене ли ми изгледа педерски кога IronMan слетува?!).

Batman ми се супер оние старите филмови, новиве ми се некако многу напукани со ефекти и се губи вистинската приказна. Отровната Ајви, пингвинот, Мразулко...(барем така ги преведуваа, мал бев кога ги гледав) тоа беа вистинските филмови за Бетмен. И исто така серијата со Робин кога се заедно е многу добра.

Супермен...не знам зошто но од мал ми беше тапа филм. Ме нервираше шо секогаш он победуваше се` и тоа на најглупавиот можен начин. Не знам, ама тапа ми се и филмовите и серијата.

X-Men ми беа одлична приказна. Одлично скоцкано стрипче и одлично пренесено низ кадар. И ми се допаѓа што нема којзнае какви ефекти, но сепак те држи да го гледаш.

Спајдермен...ееех коа бев мал и го гледав цртаниот со Спајдермен...коа си ставав пајаци на рацете само за да можам да добијам и јас моќи:D Детенце малечко, шо да правиш. Инаку добра приказна, но оној третиот дел од филмовите ми беше малку тапа. Спаки наш стана шмокле и сакаше да биде фраерчина...:/ Тапа.

Општо земено не сум голем фан на филмови, ретко гледам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Од The Avengers очекував премногу..ама сепак останува да биде просечен филм...Сепак сите Marvil ликови на едно место...нормално е човек да очекува многу ама...филмов според мене е премногу надреален(знам дека немозе поинаку да биде ама сепшак мозеле несто пологичко а сепак невозможно да смислат)...X-men сите делови...супер First Class најак според мене..Бетмен Спајдермен Ајронмен Халк не се лоши..