1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Chromium деривати

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од ilievvski, 30 мај 2016.

 1. ilievvski

  ilievvski Нов член

  Зачленет на:
  1 мај 2016
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  Chromium е интернет прелистувач со отворен код од кој потекнува најкористениот прелистувач - Google Chrome.
  Јас лично не сум фан на Google Chrome, прво затоа што црпе огромни ресурси, второ затоа што ја прекина поддршката за 32-bit верзии на Linux и трето затоа што овој прелистувач е посредник преку кој Goolge црпе податоци за своите корисници.
  И да не ги земеме во предвид овие проблеми, испробувањето нови апликации, вклучително и најкористените - прелистувачи, може да биде интересно искуство. Затоа во продолжение ќе наведам неколку интересни Chromium деривати и ќе оставам да се произнесете дали користите некои од нив или знаете дополнителни.

  • Vivaldi - нов прелистувач со изглед кој потсетува на Opera. За основен пребарувач го користи DDG. Screenshot_2016-05-30_19-21-38.png
  • Opera - еден од најкористените прелистувачи за Андроид смартфони. До верзија 15 користеше свој сопствен код, по што се префрлија на Chromium. Screenshot_2016-05-30_19-26-26.png
  • Iron - Chromium верзија која има за цел да обезбеди заштита на приватноста. Нема URL тракери, нема сугестии, нема тракинг. Screenshot_2016-05-30_19-37-04.png
  • Yandex - овој прелистувач е интегриран со Yandex пребарувачот и преведувач, наменет за корисниците кои говорат руски јазик. Screenshot_2016-05-30_19-41-36.png

  Повелете со ваши искуства и предлози.
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Baidu Spark исто така хромиум проект.

  Инаку околу хром, секој корисник има целосна контрола врз тоа што користи гугл од твоите податоци.
   
 3. Headache

  Headache Полноправен Член

  Зачленет на:
  14 јуни 2016
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  72
  Благодарам. Ајде да го пробаме..
  П.С Vivaldi ми се чини во ред за општа употреба.
   
  #3 Headache, 28 јуни 2016
  Последна промена: 28 јуни 2016

Сподели: