Bon Jovi

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
ја не сум по Бон Џови,,овие песни што ги спомнувате особено баладине ептен ме нервираат .. би ја издвоил Livin on a prayer

"Bon Jovi rocks! on occasion." (happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Го обожавам бендов имаат прекрасни песни, Always Bed of roses и да не се пофторувам со членовите погоре, сите песни ми се убави. Еве една така малку за размрдување, мислам дека не беше погоре поставена
 

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Еве нешто за Џон Бон Џови

Џон Бон Џови е роден како Џон Францис Бонџови Џуниор, во Перт Амбои, Њу Џерзи, син на два поранешни маринци. Тој имал два браќа Антонио и Метју. Тој е италијански-американец. Неговиот татко бил роден во Сциака, блиску до Агригенто во Сицилија. Го посетувал средното училиште Св. Јосеф, во Метучен, Њу Џерзи. Подоцна се префрлил во Sayreville War Memorial High School воПарлин, Њу Џерзи. Џон во младоста, се одлучува тотално да се посвети на музиката. Тој свирел во локални бендови со неговите пријатели и со неговиот братучед Тони кој поседувал 10 познати студиа во Њујорк. Како резултат на тоа, неговите академски забелешки тој покажал помалку од спектакуларни достигнувања и слаби оцени. Веќе кога имал 16год. тој свирел во ноќни клубови. Не одамна тој се запознал со клавијатуристот Дејвид Брајан (вистинско име: Дејвид Брајан Рашбаум), кој свирел во блуз банд наречен „City Expressway“. Џон исто така свирел во бандовите „The Rest“, „The Lechers“, „John Bongiovi“ и „the Wild Ones“.
Кога имал 17год. Џон работел како чистач во студиото на неговиот братучед „The Power Station“. Во 1980кога Meco го снимал таму „The Star Wars Christmas Album“, Tony го предложил Џон за пејач на песната "We Wish You A Merry Christmas", тоа беше прво негово професионално снимање. Тој си заминал во 1983 кога добил договор за снимање.
Џон ја напишал песната Runaway, една од неколкуте песни кои Џон ги напишал додека патувале од Сејревил до „The Power Station“. Тој отишол во неколку компании за снимање, влучувајќи ги Атлантик рекордс и Меркури(Полиграм), но сите го одбиле. Тој отишол кај DJ во WAPP-FM-радио шоу во Менхетен, го замолил DJ дај слушни песната „Runaway“ и DJ прифатил. DJ уживал во песната дури и ја емитувал. Песната прераснала во голем хит.Подоцна компанијата за снимање Меркури му даде на Џон договор за снимање во 1983 и да ја промовира песната Runaway, Џон ги повикал Ричи Самбора, Дејвид Брајан,Тико Торес и Алек Џон Сух и го формирал бандот. Подоцна го запознале Док МекГи, кој станал нивни менаџер. Групата што ја формирале ја нарекле „Bon Jovi“


Најубави песни ми се :





 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Blondie

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако искоментирам сигурно ќе бидам грешка сфатен. Не коментирам. Само ќе кажам дека не ми се допаѓаат.
 

lovemebaby

Полноправен Член
2 април 2012
34
54
18
Едни од најдобрите рок бендови кои секогаш ке ми бидат омилени.Често ги слушам и имам прилично многу песни кои го сакам ама омилени ми се:

и погоре наведените,да не се повторувам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Што знам, имаат онака неколку песни за размрдување, но некако не ме фасцинираат глам бој бендови со срцепарајучи песни пишани со цел да привлечат женска, романтична раја. Океј, еден бенд ми е исклучок, без срцепарајучиот дел.
Иронично е што Џон цела кариера пее за тоа како он увек би умрел за цурата, ќе ја сакал до смрт, а постојано му излегуваат скандали дека ја изневерил жена му и истото не го одрекува.
Немам ништо против, знам некогаш да откачам на некоја од горенаведените (да не повторувам линкови), ама целовкупниот впечаток ми е тој.