Amanita Muscaria - Магична Печурка

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
-кралство: Fungi
-племе: Basidiomycota
-класа: Agaricomycetes
-ред: Agaricales
-фамилија: Amanitaceae
-род:Amanita
-вид: Amanita Muscaria

Amanita Muscaria e психотропна или психоактивна печурка која "по нашки" ни дозволува да отидеме во друга димензија односно во трип.
Аманита е онаа печурка со црвена капа и бели точки, онаа што е смртоносно отровна дури е во категорија топ 5 отровни печурки.
Дали е навистина толку отровна?
Дали некој пробал?
Прашањето е сега или никогаш.

amanita_muscaria_fly_agaric-e1445935877464.jpg
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
-кралство: Fungi
-племе: Basidiomycota
-класа: Agaricomycetes
-ред: Agaricales
-фамилија: Amanitaceae
-род:Amanita
-вид: Amanita Muscaria

Amanita Muscaria e психотропна или психоактивна печурка која "по нашки" ни дозволува да отидеме во друга димензија односно во трип.
Аманита е онаа печурка со црвена капа и бели точки, онаа што е смртоносно отровна дури е во категорија топ 5 отровни печурки.
Дали е навистина толку отровна?
Дали некој пробал?
Прашањето е сега или никогаш.

amanita_muscaria_fly_agaric-e1445935877464.jpg
Не ми се верува дека некој што ја пробал оваа отровна печурка ќе биде во состојба(бог да го прости)да ти одговори на прашањето.
Ти останува единствено ти сам да направиш тестирање и да ни презентираш после...хахахаххаххаа...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не ми се верува дека некој што ја пробал оваа отровна печурка ќе биде во состојба(бог да го прости)да ти одговори на прашањето.
Ти останува единствено ти сам да направиш тестирање и да ни презентираш после...хахахаххаххаа...
Јас ја имам пробано и не е отровна колку што се зборува дека е, а и Трпе ја има пробано ама глуми лудило тука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Не ми се верува дека некој што ја пробал оваа отровна печурка ќе биде во состојба(бог да го прости)да ти одговори на прашањето.
Ти останува единствено ти сам да направиш тестирање и да ни презентираш после...хахахаххаххаа...
Хехе, инаку се користи и во медицината, па ајде од тој аспект раскажи ни :p
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Изводи да па и многу заканувачки и панично пишува.
Јас би се загрижила да сум на твое место, зошто многу голем проблем е човек да не може да прифати туѓо мислење како што не може веган Трпо.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Изводи да па и многу заканувачки и панично пишува.
Јас би се загрижила да сум на твое место, зошто многу голем проблем е човек да не може да прифати туѓо мислење како што не може веган Трпо.
Веган Трпо е најмилото суштество што постои, прифаќа он туѓи мислења кога вредат да бидат прифатени. Тоа што не прифаќа терор кон животните не го прави агресивен. Наспроти него, вие кои што го вршите тој терор не сте агресивни???
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Веган Трпо е најмилото суштество што постои, прифаќа он туѓи мислења кога вредат да бидат прифатени. Тоа што не прифаќа терор кон животните не го прави агресивен. Наспроти него, вие кои што го вршите тој терор не сте агресивни???

Знаеме дека ти е партнер ок е. Не е тоа терор, туку дел од процесот на прехрана. Прифати го да ти биде полесно. Вие вашите животи не си ги вреднувате, за една кокошка би го дале. Може е тој добар, ама со мислењата тука многу поинаку делува дури страшно и налудничаво.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Знаеме дека ти е партнер ок е. Не е тоа терор, туку дел од процесот на прехрана. Прифати го да ти биде полесно. Вие вашите животи не си ги вреднувате, за една кокошка би го дале. Може е тој добар, ама со мислењата тука многу поинаку делува дури страшно и налудничаво.
и ти делуваш налудничаво кога се фалиш колку си јака