Alice In Chains

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Ајде да позборуваме за Alice In Chains. Повеќето претпоставувам сте слушнале за нив, но сепак да ги претставам. Еден од највлијателните бендови во Гранџ музиката заедно со: Nirvana, Pearl Jam и Soundgarden. Имаат издадено 4 студиски албуми: Facelift, Dirt, Alice In Chains и Black Gives Way To Blue. Најпознати се по нивната песна Would, која стана огроме хит. Во 2002 година вокалот Layne Staley умира од предозираност, бендот прави пауза 3 години и во 2005 година местото на Layne го завзема William DuVall. Па, дали некој од форумов ги слуша ? Што мислите за нив ? Еве некои од поомилените песни:




 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Alice in Chains ми се меѓу омилените бендови и секогаш ми подобруват расположението. :)
Би сакала да настапат некаде во близина, па да посетеме добра свирка!

Оваа песна со видеото ми е 5*

Би ги додадела и Rooster, Would, паа....


И оваа исто ми е одлична:

.....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Thrashbt

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Alice in Chains ми се меѓу омилените бендови и секогаш ми подобруват расположението. :)
Би сакала да настапат некаде во близина, па да посетеме добра свирка!

Оваа песна со видеото ми е 5*

Би ги додадела и Rooster, Would, паа....


И оваа исто ми е одлична:

.....

Ко шо знам беа пред 2 години во Софија :).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Succubus

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Дефинитивно еден од најмоќните вокали од гранџ ерата,али све наркоманишта бре у пи*ду матер.
Линк од песна некоја нивна ме мрзи да стаам,ги знаете сите и така.
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Откако почнав да ги слушам онака редовно на речам, се повеќе се искачуваат на мојата листа најдобри бендови, Love,hate,love ми се закачи во мозокот и ете веќе месец ја слушам и не ми е здосадена, плус Layne Staley е еден од најдобрите и најоригиналните вокали што ги имам слушнато до сега. Се на се, одличен и легендарен бенд.