Alfred Hitchcock - The Master of Suspense

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Од тие другите што се спремаш да ги гледаш, Suspicion ми е нај.
Гo гледaв. Ептен прoзирен некaкo, мислaм зa крaјoт. Ништo зaчудувaчкo и неoчекувaнo, oнaкa oк.
Амa зa oписoт нa еден кoцкaр и превaрaнт секoјa чест. Дo тoлку реaлнo прикaжaнo штo мoжев дa прoнaјдaм и некoи личнoсти штo ги знaм вo ликoт. Хичкoк си е мaјстoр зa тoa дa ти дoлoви еден кaрaктер кo штo никoј друг не мoже.
Сегa птиците ги имaм и психo зa следнo...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Гo гледaв. Ептен прoзирен некaкo, мислaм зa крaјoт. Ништo зaчудувaчкo и неoчекувaнo, oнaкa oк.
Амa зa oписoт нa еден кoцкaр и превaрaнт секoјa чест. Дo тoлку реaлнo прикaжaнo штo мoжев дa прoнaјдaм и некoи личнoсти штo ги знaм вo ликoт. Хичкoк си е мaјстoр зa тoa дa ти дoлoви еден кaрaктер кo штo никoј друг не мoже.
Сегa птиците ги имaм и психo зa следнo...
Прво Психо, Птици на крај. :)
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Ги изгледав и The Man Who Knew Too Much и To Catch A Thief (јаготката ја чував за крај, пред да завршам со психо) со двајцата омилени :mstickle
И првиот некако под просек дури и заспав од досада. Некако развлечено без смисла, што не е случај со неговите филмови, ама баш никогаш во целост да е филмот досаден и глуп, секогаш има нешто што го прави посебен, различен, уникатен и запаметлив. Ама филмов..
Дури и заборавив што беше финтата. И да сакаш да го раскажеш поинтересно за да натераш некој да го изгледа нема шанса да се излаже некој и да седне да гледа филм со семејство во друга земја кое случајно се наоѓа вмешано во едно убиство, и тоа нема никаква логика тоа што ќе се случи таму за да ги замеша во убиството и понатамошните случки, ама ај ќе му веруваме на Хичкок и неговите блесави замисли, па макар биле и нелогични, па ќе му дадеме една 7ка на филмот, само заради името :zelen
Другиот ок, си држи до неговиот печат.
И сега уште Психо и Птиците ми останаа.
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Одамна веќе ми е изгледано скоро се од чичко Алфи. Би сакал да имам време за репризирање зошто меморијата не ме служи како некогаш. Дејствијата се забораваат но чувството дека си изгледал одличен филм не се заборава - долго откако ќе заборавиш како се викал главниот карактер или како точно завршил расплетот, чувството сè уште ќе биде тука.

Првиот од неговите филмови што сум го гледал е Птици, затоа што го вртеа на МТВ еднаш месечно. Баш помислив додека го гледав Jurassic World, во сцената во која џиновски птици ги напаѓаат луѓето, дека времето во кое режисерите знаеја како да доловат чувство на чист терор, е поминато. Ретко на кого му успева денес, но како дете не можев да спијам од Птици.

Психо не ме восхити толку многу иако важи за ремек дело. Повеќе ми се допадна Rear Window поради начинот на кој полека се подгреваше тензијата во очекување на убиецот. Според чичко Алфред, идејата дека зад аголот има човек со секира е пострашна од човекот со секирата.

Уживав и во другите филмови, од попризнатите како како Вертиго и Ребека до помали филмови како Rope.

Без Хичкок трилер филмовите немаше да бидат тоа што се и многу од филмовите кои ги обожаваме никогаш немаше да се случат. Режисер кој секој филмоман мора да го изгледа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr and Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
До сега овие ми се изгледани. А ќе ги изгледам сите до крај на филмскиот предизвик.
  • Vertigo
  • Rear Window
  • North by Northwest
  • Notorious
  • Rebecca
  • The Man Who Knew too Much
  • Rope
  • Shadow of a Doubt
  • Strangers on a Train
  • Dial M For Murder
  • Suspicion
  • To Catch a Thief
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
За љубителите на Хичкок, случајно најдов некои тв-серии негови:unsure, не знаев дека снимал и за телевизија. На јутјуб видов интро нешто, на прв поглед делуваат измеѓу whodunnit и twilight zone, ќе симнам неколку епизоди да видам што и како :)

http://www.imdb.com/title/tt0047708/?ref_=tt_rec_tt
http://www.imdb.com/title/tt0055657/?ref_=tt_rec_tt