17то Светско првенство во кошарка - Шпанија 2014

Кој ќе биде шампион?


  • Вкупно гласале
    5
  • Poll closed .

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Од 30ти август до 14ти септември 24 репрезентации ќе се борат за златниот медал. Победникот автоматски ќе се квалификува на летните олимписки игри во 2016. Ако победи Бразил (што нема шанси да се случи) тогаш втората најдобра репрезентација ќе оди директно на олимпијада, затоа што Бразил како домаќин е веќе квалификуван.

Натпреварите ќе се играат во 6 градови низ Шпанија а финалето ќе се игра во Мадрид. Во трка за домаќини на ова светско биле 9 држави од кои останале само Кина, Италија и Шпанија. Кина имала најмалку гласови а Италија за 4 гласа не успеа да ги добие правата за организација.

Фаворити за златниот медал се Американците, но не треба да се отпишуваат ни Шпанија, Франција, Литванија, исто така изненадување можат да направат, Хрватска, Аргентина, Порторико.
Шпанија е во најсилен состав, така да од нив се очекува најмногу. Америка можеби не е дојдена со дрим тим ама секогаш се фаворити број еден.

Еве ги и групите за крај.
Група А: Шпанија, Србија, Франција, Египет, Иран и Бразил

Група Б: Филипини, Сенегал, Грција, Аргентина, Хрватска и Порторико

Група Ц: Доминиканска Република, Турција, Финска, Украина, САД и Нов Зеланд

Група Д: Литванија, Јужна Кореја, Ангола, Словенија, Мексико и Австралија

Јас навивам за Шпанија, па на 14ти септември ќе видиме дали уште сум баксуз. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Шпанија се разбира :D
Најлесна група добиле С.А.Д. по мое видување, а и Литванците имаат лесна група, додека Шпанија доби силни противници како Франција и северните соседи
Групата Б е некако слаба група од таму очекувам првото место да го освои нашиот Јужен сосед или Хрватска, ама многу е веројатно дека ќе бидат тие првите.
и според мене патниците понатака ќе бидат вака
гр.А 1 ШПАНИЈА 2 ФРАНЦИЈА 3 србија 4 ЕГИПЕТ 5 БРАЗИЛ 6 ИРАН
гр.Б 1 Јужен сосед 2 Хрватска 3 Филипини 4 Порторико 5 Сенегал 6 Аргентина
гр.Ц 1 САД 2 Турција 3 Украина 4 Доминиканската Република 5 Финска 6 Нов Зеланд
гр.Д 1 Литванија 2 Словенија 3 Јужна Кореа 4 Ангола 5 Австралија 6 Мексико.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не знам кој би можел да ги победи САД, Шпанија како домаќин ќе има предност за медал, Франција како европски шампион е добар тим ама немало да игра Паркер, Аргентина остареа плус Џинобили се повреди, Литванија не знам шо и како...
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Јас мислам дека САД ќе бидат шампион годинава
инаку навивам за Шпанија =)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Outrider не само Паркер туку пола тим што играа до минатото првенство. Немам многу надежи за французите, ама ипак ќе навивам за нив. Мислам дека шпанците имаат играчи кои се веќе стари и треба да ги исфрлаат полека за да не направат нагла смена на генерација како што е случај кај нас. Од друга страна америте имаат просек 25 години и мислам дека таа возраст е најдобрата форма и не ме чуди да победат убедливо.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ќе се држат Французите ќе видите, само не знам до каде ќе издржат.

Шпанија има јак состав, Марк и Пау Гасол, Наваро, Фернандез, играчи со големо искуство, на некои ова им е последно играње за репрезентацијата. Сигурно имаат шанси за злато, а и тоа се очекува од нив.

Аргентина е без Џинобили но тука е Скола кој игра цел живот во нба, можеби нема да стигнат далеку ама сигурно ќе дадат добар отпор.

На Литванија играта изгледа ќе им биде преку браќата Лавринович, имаат и они добри шутери ама мислам дека повеќе ќе одат на игра во рекет.

Хрватска ќе биде интересна за следење, баш сакам да видам како ќе се снајдат помладиве играчи.

Грците се исто така дојдени со добри играчи. Им го нема Спанулис но затоа има други познати имиња, како на пример Принтезис и Папаниколау. За во групата мислам дека имаат шанси за прво место, за понатака ќе видиме.

За САД се е кажано, и оние играчи што се резерви во нба да дојдат пак ќе бидат фаворити, а не па со Дурант, Ирвинг, Роуз и други супер ѕвезди. Во групата ќе немаат проблеми, уствари ќе немаат ич додека не налетаат на Шпанија. Само против Шпанија мислам дека ќе им е тешко, против другиве ќе се како на тренинг. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Дурант се откажал од светсково, поради напорната сезона немало да може да игра добро. Глуп потег според мене, ама изгледа не сака да се замара.
Претходно Лав и Олдриџ се откажаа. Фаворити ќе бидат уште американциве, ама послаби ќе се многу.
Среќа од кај Шпанија никој не откажал. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Пренос од светсково ќе има на Сител и на Сител 3. По три натпревари дневно ќе се пренесуваат, со коментар најверојатно на лудакот Игор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Конечниот ростер на САД: Rose, Curry, Cousins, Gay, DeRozan, Irving, Plumlee, Davis, Thompson, Drummond, Faried, Harden.

Ова е далеку од дрим тим, да не се откажеа неколку јаки играчи можеби и ќе беше дрим тим вака не. Фаворити ќе останат но шансите за изненадување се зголемија. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Турскиот селектор со играчите што ги викнал нека биде среќен ако ја помине групата. Доминикана ќе ги растури.
Украина не е за потценување, може да изненади. :)

Грциве отишле без најдобрите, ако им е кога се глупи. :)