Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Статус
Затворена за нови мислења.

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Вонземјани,кади,јамболии?!
ЛСД-25?
Потребен е сериозен напор на полето на имагинацијата за било која група која денес се нарекува етникум да полага право на наследство на нешто што се случувало пред неколку илјади години. Артур (ако воопшто постоел) нема никаква врска со денешна Британија, Цезар или Октавијан имаат врска со некој денешен Џузепе колку што има некој ирачанец со Ур, што значи никаква.
Ова е тема која е подложна на емоции, секој обид за било каква објективност се доживува како напад на колективниот идентитет со кој се идентификува соговорникот.

Кога сме веќе кај корени и дрва, еве нешто во таа насока :D

Атлантида - колевка на македонската цивилизација
http://www.mn.mk/komentari/6615
Јас и онака сум премногу убава и паметна да бидам поколение на било која позната белосветска нација, култура....
Можеби затоа постојано ме потсетуваат дека сум аут оф спејс, ваљда тоа е значењето.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас и онака сум премногу убава и паметна да бидам поколение на било која позната белосветска нација, култура....
Можеби затоа постојано ме потсетуваат дека сум аут оф спејс, ваљда тоа е значењето.


There you go.
Атлантиџанке су меѓу нама :)
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
Од Античките македонци.. или?
На оваа тема, отсекогаш имало различни мислења, ме интересира вашето?
Ај шо е воведот најкраток шо може да биде, туку и прашањето е доста глупо поставено.
Убаво кажаа некои, најпрво сме луѓе, а после тоа анализата на генетескиот код е само статистика. Си има организации за таа работа проверете и ке видите проценти. Бројки кои да нагласам се земени од ограничен број на доброволци нели. Патем секој може и самиот да си направи анализа ако до толку го прават среќен тие податоци. Ама дали тоа ќе направи да се чувствувате поинаку, да реагирате поинаку, да осудувате поинаку ?
Значи ако само земеме во предвид дека Балканот е едно од најголемите жаришта на војни, дека овде поминале војници(најлошата) класа на луѓе од десетици земји и го оставиле најлошото таму каде стапнале, размислете чии гени ги носите..
Човекот општо е заебано суштество, сака да има надреден, некој да го контролира, убеди го дека е антички македонец и ќе го убие секој грк кој ќе го сретне, убеди го дека е наследник на Хитлер и ке го убие секој евреин исто така.
Зборот ми е , не треба некој друг да ни го соли јадењето, ако можеме и самите.
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Кој Македон,која Атлантида,кое црно потекло.Алооо дечки,зошто бе вака? Ама оти се занимавате со фикција?
Значи да ви објасни тетка Фројда,нацијата како поим е создадена во 19 век (кој не верува ене го Гугл) и тоа за да има за што да се тепаат луѓето.Инаку со денешните сознанија на генетиката, може да се утврди само директниот машки заеднички предок на мажите и само директниот женски заеднички предок на жените. Тоа е тоа.Помирете се дека немате сина крв :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Кој Македон,која Атлантида,кое црно потекло.Алооо дечки,зошто бе вака? Ама оти се занимавате со фикција?
Значи да ви објасни тетка Фројда,нацијата како поим е создадена во 19 век (кој не верува ене го Гугл) и тоа за да има за што да се тепаат луѓето.Инаку со денешните сознанија на генетиката, може да се утврди само директниот машки заеднички предок на мажите и само директниот женски заеднички предок на жените. Тоа е тоа.Помирете се дека немате сина крв :)


Постовите треба да се прочитаат....нели?
Не се занимаваме со фикција, само посочуваме до која мера може да забега немањето лична индивидуалност, посебност, значење....па се оди во темните понори на историјата за да поединецот лишен од наведените квалитети си најде некаква вредност во масовното, во митското, во имагинарното.
Инаку тие теории произлегуваат од академски граѓани, историчари, филолози, лингвисти...светскиот мраќедонски конгрес (каде Ниче Македон ако не се лажам е потпреЦедник) е стожер на тие идеи а државната телевизија го финансираше обраќањето на Бог, himself на македонски....

04.00-06.00 е врвот.

mengele47 3 years ago
Nice Dimovski e tatko mi,dobra e Molitvata sto ja ima napisano ali videte i mu ja i drugata kniga-Najgolemata Vistinska Tajna na Svetot,i taa e mnogu dobra i poucna.
Првиот коментар е епски. јузер - Менгеле, син на Ничета Македон.:rofl
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Постовите треба да се прочитаат....нели?
Не се занимаваме со фикција, само посочуваме до која мера може да забега немањето лична индивидуалност, посебност, значење....па се оди во темните понори на историјата за да поединецот лишен од наведените квалитети си најде некаква вредност во масовното, во митското, во имагинарното.
Инаку тие теории произлегуваат од академски граѓани, историчари, филолози, лингвисти...светскиот мраќедонски конгрес (каде Ниче Македон ако не се лажам е потпреЦедник) е стожер на тие идеи а државната телевизија го финансираше обраќањето на Бог, himself на македонски....

04.00-06.00 е врвот.

mengele47 3 years ago
Nice Dimovski e tatko mi,dobra e Molitvata sto ja ima napisano ali videte i mu ja i drugata kniga-Najgolemata Vistinska Tajna na Svetot,i taa e mnogu dobra i poucna.
Првиот коментар е епски. јузер - Менгеле, син на Ничета Македон.:rofl

Видеото е што да ти кажам...лудила :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Македонците се со древно потекло од династијата Аргаед.
Фактот што додека Македонците го освоиле светот на времето додека некои од другите народи или не постоеле на демографската карта на светот или пак се јаделе сеуште помеѓу себеси по пештерите им смета на многумина што не се или пак не се осеќаат како Македонци.
На денешните Македонци не им треба генетски доказ за нивното потекло.
На денешните Македонци како и на древните а и на оние од блиското минато им требаат што помалку домашни душмани.
 
Последна промена:

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Македонците се со древно потекло од династијата Аргаед.
Фактот што додека Македонците го освоиле светот на времето додека некои од другите народи или не постоеле на демографската карта на светот или пак се јаделе сеуште помеѓу себеси по пештерите им смета на многумина што не се или пак не се осеќаат како Македонци.
На денешните Македонци не им треба генетски доказ за нивното потекло.
На денешните Македонци како и на древните а и на оние од блиското минато им требаат што помалку домашни душмани.
Додека Цане праел тура до Индија, на далечниот исток луѓе имале далеку поразвиена цивилизација, технолошки и општествено.
Само да би можеле некако да допрат до балканов, ни хоплитите на Цане нема да можеле да го вадат од говна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.