Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Статус
Затворена за нови мислења.

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Колку ми е смешно кога некој ќе рече "па имаме мал процент гени од античките Македонци, па дури и да е само 0,00001 процент, битно имаме и не може да се негира дека сме нивни потомци". |-( Е ај ако не да се наречеме мајмуни (како пример земав, во случај ако испадне 100% вистинита таа теорија) затоа што многу многу одамна "нашите" предци биле мајмуни.

Значи се на се, Македонец е мешавина на антични Македонец (иако мислам дека не се викале тогаш Македонци, баш со тој збор) + словенец (Русин? [можеби]) + Турчин + Бугар + Србин +....?

А мене ме интересира, ако едно дете има родител Македонец (неговите родители Македонци, нивните родители Македонци, итн) и еден родител на пример Германец ( неговите родители едниот Германец дргиот Пољак, на Германецот родителите едниот германец другиот Белгианец, а на Пољакот родителите Пољаци) тогаш детето што ќе биде? И двете, ама повеќе е Македонец? А ако и тоа дете има дете со Германец? Значи овој сепак си е Македонец (поради долгата историја на предци Македонци), но неговото дете веќе станува (повеќе) Германец? Ете толку е конфузна работава и толку лесно се менува потеклото на човекот.
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Значи едно да се разбериме целосното наше потекло не е само од антиката(односно тие антички макеоднци)
Низ историјата со Макеоднија владееле(и живееле) различни народи па сметај те дека секој од нив оставил белег врз нас.Не може да се согласиме со доминантни антлички корени на нашата земја затоа што преголем е временскиот период од времеот на антиката до денес...премногу измени кои влијаеле на целиот тој процес.
 

Ouroboros

Полноправен Член
4 март 2013
37
10
8
35
Обично знам претходно да ги прочитам мислењата за прашањето, но сега во овој случај само насловот ми излезе во преден план. Интересен за филозофирање и интересни тези кои секако ги има многу, но убаво е да се даде мислење. Иако самото име прави да размислуваме поинаку, голема е перодизацијата да веруваме дека сме потомци на античките македонци или античките пајонци. Ако сакаме може да бараме и сличности со некои праисториски жители на овие простори како? Еве на пример да ги споредуваме шарите од сликаната керамика со народната носија и.т.н. Имаше некои гласини дека правеле денка анализа во франција и дека нај блиску сме биле со античките македонци. Додека бабами кога ја прашав ми вика дека сме биле словени, значи разликите се големи од една до друга персона. Исто така факт е дека многу стапки стапнале на оваа територија и оставиле нешто, но затоа денес имаме преголема материјална култура која зборува за тоа, од антиката па се до денес. Мислам дека многу е тешко да се одговори на ова прашање, секако дека има определени стрични лица кои барем можат да спомнат некој процент, со кои сме најскични...
 

niche123

Истакнат Член
7 март 2013
32
6
108
Македонците всушност потекнуваат од митскиот предок Македон :p а некои племиња биле Пајонци,Пелагонци,Едонци и др . А Александар III е ГРК-ХЕЛЕН! Не сум па си некој антимакедонец ама македонија потекнува од 6 век од н.е а хелените уште од 6 век п.н.е :)
 

LaBella

Нов член
31 март 2013
7
11
3
На оваа тема секогаш се изнесуваат некои нови факти, докази, да не знае човек во што да верува едноставно. Сепак мислам дека сме народ со голема, богата и света историја и како што сум слушала еден од нај старите народи, и покрај тоа што многу го негираат ова а доста од нив и се трудат да не убедат дека сме нешто што не сме.
Ниче Димовски ако сте го читале, доста зборува за Македонците а богами има што да каже човекот.
 

surfer

Нов член
2 април 2013
9
8
3
surf.mk
Во школо не учеа дека имаме јужно словенско потекло.
Потоа излезе ДНК анализата од Швајцарскиот институт, која утврди дека во најголем процент генот ни е Античко Македонски, па словенски итн...

Не се сеќавам точно на името на институтот, тоа беше пред 3-4 години, но се сеќавам дека тогаш ја посетив и нивната страница, и имаше многу негативни коментари за ДНК испитувањето, претежно од Грци и Бугари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: niche123

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Сеуште верувате дека словените дошле на Балканот?
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Образложи зашто мислиш така. Дали ти мислиш дека Словените се задале во брпј од милиони за можат да го запоседнат Балканот?
Како нема траги од местото каде поминале? Како го препливале Дунав со цевчиња за дишење?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Образложи зашто мислиш така. Дали ти мислиш дека Словените се задале во брпј од милиони за можат да го запоседнат Балканот?
Како нема траги од местото каде поминале? Како го препливале Дунав со цевчиња за дишење?
Многу просто... нивната материјална култура е на многу пониско ниво од онаа што била тука. Нивните куќи од кал/земјанки се загубени целосно од забот на времето. Само види ги оние сиромашни напуштени куќи по селата и замисли после 200 години како би изгледало местото. Второ нивните идоли биле изработувани од трска така да и тоа е поминато во работ на времето. И најбитно од се` - имаш пишани докази од византија која ги опишува убаво сите опсади на нивниот град од страна на аварите кои биле во тесен сојуз со словените. Ако би одело обратно, миграција од тука на исток, тогаш зошто натаму нема објекти од антички период (зборам накај Русија и украина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and parvati
Статус
Затворена за нови мислења.