1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што знаете да приготвувате?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Selma, 22 февруари 2012.

1. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,673
    Допаѓања:
    2,526
    И тоа исто, се што прави самото не ни треба да се кажува бидејќи тоа секој го може нели.
    Леле зачин ќе додадеш, чудо големо.

2. $F@$|-|T@

$F@$|-|T@ Староседелец

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,627
    Допаѓања:
    3,834
    Печен ориз, мусака, макарони печени со јајца и сирење и млеко, пици (али готово тесто), супа, јајца, тостови, пржење месо (свинско/пилешко/дропче), дропче во каица (па и мелено месо), плескавици/ќебапи, печурки комбинирани со што и да е, пил. прсти, риба, зајачко, телешко, јагнешко, помфрит :zelen , печен компир (лол), кременадли (спаѓа у свинско али ај), шницли .....

Тоа сеа за сеа, не ми текнуе друго и ми се спие :/

Некој ни тоа не го става, па ко повраќаници да јадиш.
    Веруј ми, знам 10тина луѓе што не знаат јајца да си испржат или сендвич да си направат. Така да не треба ништо да те чуди.

3. MATEJA

MATEJA Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    29 мај 2014
    Мислења:
    253
    Допаѓања:
    245
    se ama bukvalno se nema nesto so ne znam zatoa sto nekoe vreme rabotev vo restoran

На Baknuvalka и Метаморф им се допаѓа ова.
  4. EmilijaS

EmilijaS Истакнат Член

Зачленет на:
    20 јануари 2016
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    39
    Претежно сакам да правам благи работи како мафини, торти, слатки, бомбици, друг тип на благи колачи и слично.
    Обожавам да прам пици (со се месење на тестото), погачи со сирење, домашни брускети, начос (нема нешто тешко во нив), маршмелоус со еурокрем, торти било со пандишпањ било со бисквити (обично со бисквити, шлаг и овошје зошто сакам полесни торти), мафини (преферирам со рецептот за топло ладно зошто испаѓа како мафин внатре со чоколадо и е мноооогу вкусно), бомбиците ги сакам со бисквити и желе, сутљач, сакам да правам различни работи со компири (чипс, зачинети компири, компири печени со сирење и сл), омилено летно јадење ми е благо со банана, јаготки, грозје, јаболка (и се друго шо ќе ми се фати при рака) - освежително и вкусно, торта со бисквити и сладолед, колач со праски, турте (ох колку ми е убаво за на утро со чаша млеко), палачинки без брашно - само со банана и сл.
    Ова е на се шо правев последните неколку месеци почесто.
    Еве од некои од кои се наоѓа по некоја слика:
    upload_2016-2-3_13-9-13.png
    upload_2016-2-3_13-9-40.png
    upload_2016-2-3_13-10-3.png
    upload_2016-2-3_13-10-20.png
    upload_2016-2-3_13-10-40.png
    upload_2016-2-3_13-11-0.png
    upload_2016-2-3_13-11-25.png
    upload_2016-2-3_13-11-57.png
    upload_2016-2-3_13-12-19.png
    upload_2016-2-3_13-12-49.png
    Сега во договор со татко ми, ќе почнам да прам повеќе тип на ручеци, а не како шо вика тој - глупости, па ќе видиме како ќе оди :)

5. incule

incule Истакнат Член

Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    443
    Допаѓања:
    54
    Тост,јајца,мусака,палачинки,компири,ќуфтиња

6. Nikola Ilievski

Nikola Ilievski Нов член

Зачленет на:
    18 април 2017
    Мислења:
    18
    Допаѓања:
    9
    Највкусен лосос во фурна ;)

7. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Истакнат Член

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,568
    Допаѓања:
    681
    По своја желба постојат многу варијанти и начини,не читаш рецепти пример како денешниве домаќинки со современи бракови што се,тоа дека јас правам па скоро се не значи дека не се готви кај мене:biggrin,да не го тапацирам сакав да напоменам дека еден лосос или лигњи може да се комбинираат нај различно,едно од нај омилените што правам е ќофте од икри од крап со бело винце ма каков кавијар врска нема,благо колачи некој торти пак без рецепти да нема забуни итн :kafe

8. Ѕвездичка

Ѕвездичка Истакнат Член

Зачленет на:
    21 март 2016
    Мислења:
    925
    Допаѓања:
    819
    Морска храна знаеш да спремаш... браво, браво. Да пробам да не верувам. Можеби ќе дигустираме некој ден на собиранка :zelen(star)
    Штом си домаќин и по готвењето толку треба да се покажиш.

На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ѕвездичка

Ѕвездичка Истакнат Член

Зачленет на:
    21 март 2016
    Мислења:
    925
    Допаѓања:
    819
    Можеби не знам специјалитети зошто други готват за мене, ама драми и вистинско шоу можам без проблем :zelen(star).

Сподели: