Што знаете да приготвувате?

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Еееее кога ќе си живееш сам и мама ја нема да ти принесе на маса, има да научиш и на гајда да почнеш да свириш тадури.
Оти во оваа такозвана метропола ако се опуштиш на живот на висока нога и мрчење у кујна, ќе треба само за пицериите, сендвичарите и рестораните да работиш.

Знам да готвам се, и да бидам искрена уживам во тоа.
Добро сега, некој што знам кинески специјалитет у стилу поховани комарци со сос од млади глувци нит знам ни па имам мерак да научам :giggle
Али сакам да експериментирам во кујна, што некогаш ми донесува и погон од фабрика за кожи дома (кога ќе утнам нешто и ќе ја зачадам цела кујна) :eek

Специјалитет ми се телешки шницли во сос ала Тру Блад (што сама си го измислив) :smug
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
Моментално работам на усовршување на рецепт за топено сирење, а имам некоја замисла за домашни бејк ролс :)
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
додека бев студент во скопје...научив мн работи сама да си приготвувам, и коа иам желба да готвам си правам јадења иначе не сум некој голем љубител да експериментирам у кујна
а специјалитет ми е да напраам Сарма, за која баба ми ме научи да ја правам :cool:
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Во кујната ми проработува имагинацијата. Можам да искомбинирам најразлични јадења, особено солени. Машко сум, не ме бива за месење, што не значи дека не сакам да научам :) Со задоволство за мојата поубава половина би и зготвил нешто што таа го обожава, со примеси на мојата инвентивност.
На страна оние лингурски работи со носење појадок у кревет, мислам дека во едно домаќинство мажот може многу да придонесе во моментите на готвење, соединето со реакцијата изненаденост на жената :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Boyle and MoonFairy

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
И јас знам скоро се да готвам освен да месам ама и тоа ќе се научам. Имам голем мерак посебно за кифли да си правам пошто нема кој да ми прави. :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mistery :)