1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Цртање и сликање (совети, дискусии и ваши дела)

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од Jackal, 6 март 2012.

 1. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,641
  Тука постирајте ваши слики, цртежи, почнати не завршени или пак завршени...
  еве неколку мои.... 18433_1072762316939_1762615652_142291_3319756_n.jpg
  bob marley.jpg
  crtez2.JPG


  имам уште неколку ама тие понатаму ке ги клам...
   
  На 84 sk_Y ^_-, Хоуп*, Anakin и уште 16 други им се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Woow закон се :)
   
 3. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,641
  img012.jpg
  slika2.jpg
   
  На 84 sk_Y ^_-, Boyle, Lena и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Artist, Luckky, 84 sk_Y ^_- и уште 20 други им се допаѓа ова.
 5. Македонец

  Македонец Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  439
  Jakal многу креативен ти :)
   
  На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,641
  овие ми се стари цртежи од пред неколку години, сега нема фатено да цртам кој знај колку време...
   
 7. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  те зеам во групата што ја иам
  али маваме графити ние
  чек ке стаам сеа нешто....:)
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  има уште ке ги стаам друг пат :)
   
  На Lena, Ночной охотник, emzzy и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  373876_1590401457159_1749542304_824969_745704223_n.jpg
  382187_1590380256629_1749542304_824953_64191575_n.jpg 300067_1590407857319_1749542304_824972_476925271_n.jpg 312546_1593034402981_1749542304_826173_1091480039_n.jpg 298060_1590387056799_1749542304_824958_1435048979_n.jpg 308319_1590390616888_1749542304_824962_179233282_n.jpg 314425_1612935820504_1749542304_835148_1827346670_n.jpg 391997_1612935980508_1749542304_835149_1095159788_n.jpg 382297_1612936100511_1749542304_835150_1783328389_n.jpg
   
  На __Fenix__, 84 sk_Y ^_-, malo и уште 19 други им се допаѓа ова.
 9. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,070
  Има разлика помеѓу цртање и сликање. Цртање е со молив(молив техника), додека сликање е кога има боја(темпера,акрил,гваш,акварел...).
  Цртате или сликате?
  Колку долго цртате (од мали, почетници)?
  Дадете совети на почетници.
  Што најчесто цртате или сликате?
  Мотивација за цртање/сликање.
  Ваше мислење за цртањето и сликањето.

  Јас од мала си цртам и сакав да бидам позната по цртање, но ми се смени таа желба. И сега цртам/сликам, но не е многу добро. Еден уметник ми подари и сталка за цртање/сликање, но стои и ме мотивира пак да почнам, а платното уште ме чека. Уште не сум почнала на платно, секој ден почнувам и никако :D.
  Повеќе сакам да цртам, најубаво ми е цртање и кога цртам се внесам во тоа, но ретко имам инспирација. До 8мо професорт на сите ги земаше цртежите и нема дома, сега во средно пак ми ги земаа најубавите цртежи, ни слики немам. :(
  Се спремам деновиве да направам нешто со молив-техника, кога ќе биде завршено ставам слика. :)
   
  На 84 sk_Y ^_- и lady_blue им се допаѓа ова.
 10. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,641
  и јас исто така ако не ги имав сликано со фотоапарат ке немав ништо за да ги памтам цртежите.. инаку мене ми е мног полесно да цртам некој карикатури.. посебно ако видам некоја интернет и ја прецртвам со некој мали измени... така ми е многу полесно...
  инаку имам и добиено прва награда за најдобра маска во 7мо за прочка во прилеп...
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: