1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Цигара - пред друштво или потреба?

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Давор, 5 декември 2012.

1. Давор

Давор Староседелец

Зачленет на:
    10 ноември 2012
    Мислења:
    1,300
    Допаѓања:
    2,081
    На секој чекор може да сретнете млади кои пушат цигари од помодарство.Многумина од нив не поднесуваат цигари,ама пушат за да бидат "кул" во друштвото.Сметате ли дека никотинот од тутунот е потреба или шик?

2. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    За некои потреба, за некои шик.
    За оние кои пушат со години наназад, секако дека е потреба, односно зависност. За недораснати дечурлана од седмо одделение е смешен начин да се обидат да испаднат фраери. Иако ништо фраерско не гледам тука.

На MoonFairy и Trajche им се допаѓа ова.
  3. ~ Скарлетка ~

~ Скарлетка ~ Активен Член

Зачленет на:
    25 октомври 2012
    Мислења:
    348
    Допаѓања:
    204
    тие што пушат со години ќе ти кажат дека е потреба или навика... тие што пушат само кога се пијани ќе негираат дека палат цигара воопшто и така... ја би играла дека е навика... ни потреба ни нешто што е шик :zelen

4. Sofija...

Sofija... Истакнат Член

Зачленет на:
    23 ноември 2012
    Мислења:
    256
    Допаѓања:
    357
    цигариве не се навика сите знаеме дека ако сме започнале да пушиме дека можеме и да ги прекинеме ..од прва средно почнав со оној процес нели на одмор мал голем и по некој дома со еднодневно кафенце и на искачане ама дефинитивно тоа е заради шик, а ова со кафенцево ради мерак поише со чичко ми ќејф да му напраам :| демек ај да не бидам одделена од другите со кој се дружам кој воедно пушат па ајде и ти:sreken

5. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    за кога како : )
    ја сам пасиван пушач, деси се некад и по цел месец ич димче да не рокну
    а деси се и у едн вечер 3-4 да испушу
    али мислу дека може мноо лсно да се остави, јака воља само...

6. Sebastian

Sebastian Активен Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    174
    Допаѓања:
    110
    Ако некој пишу да биде во мода....или да биде "Кул" иси незнам што...е глуп.Од друга страна пак најголемиот дел од пушачите така ја почнале својата "кариера"...во секој случај знам по мене и никому не препорачувам да почне со тоа...

7. Wind

Wind Полноправен Член

Зачленет на:
    30 јуни 2012
    Мислења:
    18
    Допаѓања:
    39
    Какви цигари, спортски живот...цел ден гледам eurosport

На Roxelana и Марија им се допаѓа ова.
  8. Solstice

Solstice Nujabes

Зачленет на:
    28 август 2012
    Мислења:
    1,413
    Допаѓања:
    1,536
    Пушев еден период,па прекинав.
    Не од потреба,него чисто да испоштуваме другарче што почина,дента се собравме со друштво и сите запаливме по една. И ми се уарнија. Па почнав колегијално,да ги дружам другарчињава со цигара,и на крај ми стана навика. И после тоа прекинав,и веќе 9 месеци немам запалено цигара,освен во негова чест :)

9. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,993
    Допаѓања:
    9,620
    Ептен ептен ретко на некој специјален тренутак. Да се рече 10 во година и тоа е премногу.

10. Шмекси

Шмекси Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,130
    Допаѓања:
    1,066
    Без 3 црвени кутии никотин не можам да поминам денот.Појаки цигари не ни има за да ги купам.А чуствувам потреба за појака цигара.
    Никогаш не ни сум пушел за да бидам фраер, едноставно љубопитен сум бил и еве сеа се дрогирам.
    На повеќе пати сум се потрудил да ги откажам, со никотински мастики, фластери електронски цигари ама безуспешно.Едноставно нема ништо поубаво од жешко јако еспресо и цигара за добро утро.

Сподели: